گیلان

ضعف بدنه کارشناسی در شورای شهر انزلی

نویسنده: مریم ساحلی‌ انزلی‌ـ ‌ـ خبرنگار
این روزها زمان مناسبی است تا نگاهی به عملكرد منتخبان خویش در چهارمین دوره از شوراهای اسلامی بیندازیم و البته در این میان نباید از یاد برد...
1396/05/25
این روزها زمان مناسبی است تا نگاهی به عملكرد منتخبان خویش در چهارمین دوره از شوراهای اسلامی بیندازیم و البته در این میان نباید از یاد برد كه 4 سال آتی نیز به پایان خواهد رسید و دور نیست زمانی كه مردم به قضاوت عملكرد منتخبان خویش در پنجمین دوره شوراهای اسلامی بنشینند.
یكی از فعالان اجتماعی انزلی با تصریح بر ضرورت بازخوانی پرونده شورا در حوزه‌ها و فصول مختلف برای نیازسنجی و بهبود عملكرد دوره جدید، اظهار کرد: بررسی عملكرد شورا و سنجش كارآمدی آن باید معطوف به وظایف و اختیارات این نهاد كه در قانون اساسی آمده است، باشد.
«امین حق ره» افزود: اولین وظیفه شورا انتخاب شهردار است. متأسفانه بر اساس نظر بیشتر افراد صاحب‌نظر، اعضای شورای چهارم انزلی در ‌‌مهم‌ترین وظیفه خود به‌درستی عمل نكرد‌ند و این از عملكرد شهردار منتخب در حوزه‌های مسئولیتش به‌وضوح قابل مشاهده و داوری است. متأسفانه آنچه ‌‌در انتخاب شهرداران انزلی در اكثر دوره‌ها نمود داشته، اولویت مسائل سیاسی و جناحی بر مؤلفه‌های تخصصی و فنی بوده است و البته این بی‌تعهدی به مبانی علمی و كارآمدی است كه بیشترین آسیب‌ها را بر پیكره شهر وارد كرده است.
وی ادامه داد: وظیفه دیگری كه قانون بر دوش شورا نهاده، بررسی و شناخت كمبودها و نیازهای شهر در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، هنری، علمی، محیط‌ زیستی، اقتصادی و رفاهی در حوزه انتخابی و ارائه راهكارهاست. طبیعتاً این کار در تعامل با سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در آن حوزه‌ها، كارشناسان و صاحب‌نظران اتفاق خواهد افتاد.
حق ره گفت: متأسفانه عملكرد شورای چهارم در این زمینه نزدیك به صفر است. پیوستگی با گروه‌های مردمی دغدغه‌مند و صاحب ایده و اندیشه دیده نشد‌. در موارد معدود اگر نشستی و همنشینی‌ای محقق شد‌ یا جنبه نمایشی و رسانه‌ای داشت‌ یا در میان حلقه دوستان همراه و همدل رخ داد كه عموماً خروجی آن، نقد از خود و چاره‌اندیشی برای برون‌رفت از معضلات فلج‌كننده نبود و بیشتر ارائه گزارش از فعالیت‌های صورت گرفته به قصد جلب نظر صاحبان آرا بود.
حق ره می‌گوید: از دیگر وظایف شوراها نظارت بر عملكرد شهرداری است. با كمال تأسف شورای چهارم به دلیل ضعف در بدنه كارشناسی از یك سو و‌ بی‌تفاوتی به وظایف سازمانی و درگیری با مسائل خارج از محدوده شورا از سوی دیگر عملاً نظارتی بر فعالیت‌های نهاد شهری نداشت كه جلوه ظاهری آن هم انحراف بزرگ در هزینه‌های شهرداری و از آن تلخ‌تر محكومیت‌های پی در پی مالی در مراجع قضایی و به بارآمدن بدهكاری‌های كلان میلیاردی بود که منجر به بسته شدن حساب قانونی شهرداری انزلی شد.

ارزیابی موفقیت
عضو شورای شهر انزلی هم با بیان اینكه شایسته بود یك گزارش عملكرد 4 ساله از فعالیت شورای چهارم ارائه می‌شد، گفت: در مجموع شورای چهارم انزلی‌ شورای موفقی نبود، چرا كه اكثریت اعضا به اجرای قوانین و دستورالعمل‌ها در مواردی چون پیگیری اجرای مصوبات شورا از سوی شهرداری توجه نداشتند. نداشتن توجه لازم به ساماندهی دستفروشان، اصلاح ساختار شهرداری و نظارت بر كیفیت اجرای پروژه‌های عمرانی نظیر آسفالت از مواردی است كه می‌توان به آن در این زمینه اشاره كرد. «بهمن زنجان‌خواه» تأكید کرد: از سوی دیگر شهرداری انزلی دارای توانمندی بالاو نیروهای فنی خوبی است اما متأسفانه با وارد كردن نیرو از دیگر نقاط و ادارات و نهادهای استان روبه‌رو بودیم كه به نوعی شرایط را برای‌ اكثریت اعضای شورا تقویت می‌كرد. ارائه‌نشدن گزارش از سوی نمایندگان شورا در كمیسیون‌ها، بی‌توجهی در ارائه گزارش‌های مالی، نبود گزارش مالی از مؤسسات وابسته به شهرداری، شفاف نبودن درآمد سی ان جی‌ها و كارخانه آسفالت و كمپوست از دیگر مباحثی است كه به‌نوعی در ایجاد آشفتگی مدیریتی تأثیرگذار بود.
وی اظهار کرد: چگونگی دفاع از پرونده‌های حقوقی شهرداری در دادگاه هم یكی ازمباحثی است كه موجب صدمه دیدن شهرداری شده است. همچنین ‌‌برخورد نکردن با تجاوزهایی كه به حریم رودخانه و یا خیابان صورت گرفته، ساخت‌وسازهای غیرقانونی و زیباسازی شهر از دیگر مواردی است كه می‌توان به آن اشاره كرد. وی با اشاره به اهمیت دور بودن از گرایش‌های گروهی و جناحی در انجام وظایف و همچنین تعامل و مشاركت مطلوب مردم و مسئولان با شورا برای رفع مشكلات شهر می‌گوید: از پیشنهادها و نظرات استقبال می‌كنیم و با توجه به اینكه دارای برنامه هستیم در صورتی كه شهروندان و مسئولان اجرایی یاریگر ما باشند امیدواریم در 4 سال آینده حداقل چهره شهر بهتر و بستر جذب گردشگر مهیا شود.