مرکزی

تفرش؛ خاستگاه مشاهیر ایران و جهان

نویسنده:
تفرش در کنار جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی از دیرباز به عنوان یکی از قطب‌های نخبه پروری و خاستگاه بزرگان و مشاهیر علمی، سیاسی و فرهنگی ایران شناخته شده است...
1396/05/07
تفرش   در کنار جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی از دیرباز به عنوان یکی از قطب‌های نخبه پروری و خاستگاه بزرگان و مشاهیر علمی، سیاسی و فرهنگی ایران شناخته شده است.
به گزارش ایرنا، بسیاری تفرش را با نام پروفسور محمود حسابی می‌شناسند و هرگاه نام این شخصیت بزرگ علمی بیان می‌شود بیرق تفرش برافراشته می‌شود، اما واقعیت آن است که پروفسور حسابی تنها یک ستاره تابناک در آسمان افتخارات این شهرستان کوچک، اما اثرگذار است.
پروفسور حسابی پدر علم فیزیک نوین ایران و شخصیت بزرگ علمی در سال سوم اسفندماه1281 در تهران متولد شد.  در عمر 89 ساله خود رخدادهای علمی بزرگی را رقم زد که تا  امروز   بر سر زبان‌هاست و در کنار علم فیزیکی عناوینی چون پدر مهندسی نوین ایران، پدر فرهنگستان ایران و پدر علوم نوین ایران را  یدک می‌کشد.
این شخصیت علمی اقداماتی همچون انجام نخستین نقشه برداری فنی و تخصصی کشور، نخستین راه سازی مدرن و علمی ایران، پایه گذاری دانشسرای عالی و دارالمعلمین عالی، ساخت نخستین رادیو در کشور، راه‌اندازی نخستین مرکز زلزله شناسی کشور، راه اندازی اولین رآکتور اتمی سازمان انرژی اتمی کشور و  پایه‌گذاری نخستین بیمارستان خصوصی در ایران به نام بیمارستان گوهرشاد را به انجام رسانده است. علاوه بر آن صدها خدمات ریز و درشت دیگر در کشور با نام و همت این بزرگمرد به ثبت رسیده است. تفرش خاستگاه 22 چهره شاخص علمی و 500 دانشمند و نخبه کشور است که هر یک نقشی بی بدیل در  آبادانی ایران داشته‌اند و پرچم علم و ادب ایران زمین با نام و فعالیت آنان گره خورده است.

همه مردان نامی  تفرش
کارشناس  میراث فرهنگی  تفرش گفت: تفرش یکی از معدود شهرستان‌های ایران است که   شخصیت‌های بزرگی را در خود پرورانده است .
«سید مجتبی حیدری» بیان کرد: در کنار پروفسور حسابی که از سرآمدان علمی  تفرش و ایران به شمار می‌رود، می‌توان شخصیت‌هایی چون استاد «عباس سحاب »    پدر علم جغرافیا و بنیانگذار دانش نقشه‌نگاری به شیوه نوین در ایران را نام برد.
حیدری ادامه داد: این نخبه علمی در دی ماه سال 1300 در روستای فم تفرش متولد شد و در عمر 79 ساله خود خدمات علمی بسیاری را تقدیم کشور کرد که بنیانگذاری مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب و کتابخانه جغرافیایی سحاب را می‌توان از جمله این خدمات دانست. وی افزود: از دیگر شخصیت‌های علمی می‌توان به «عیسی بهنام »اشاره کرد که در سال 1285 متولد شد و پایه گذار موزه مردم‌شناسی تهران است و در علم باستان شناسی و هنر ایرانی از چهره‌های جهانی برجسته و   به شمار می‌رود. حیدری«ابوالقاسم بهرامی» را از دیگر رجال علمی تفرش دانست و گفت: این شخصیت در سال 1273 متولد شد و با تلاش‌های فراوان لقب پدر میکروب شناسی ایران را به خود اختصاص داد  و در عمر 56 ساله خود خدمات علمی شاخصی را به انجام رساند.
این پزوهشگر تفرشی بیان کرد: عنوان پدر پیوند مغزاستخوان ایران به «اردشیر قوام زاده» اختصاص دارد که در سال 1319 در تفرش متولد شد و در حال حاضر نیز به عنوان عضو هیات علمی و استاد گروه داخلی در بخش خون و آنکولوژی بیمارستان شریعتی خدمات پزشکی خود را ارائه می‌کند. وی اضافه کرد:« احمدپارسا» پدر علم گیاه شناسی نوین، «سید عبدالحسین میرسپاسی» پدر علم روانشناسی، دکتر «حسام الدین خرمی» پدر گنجینه اسناد تاریخی و مکتوب معاصر ایران، «جواد حاجیان »پدر علم زمین شناسی ایران، «میرزا اسماعیل خان لشکر نویس تفرشی» معروف به دبیر پدر علم انساب ایران(نسبت شناسی) و «محمد قوامی» صاحب نخستین مدرک دکترای برق در ایران از جمله رجال علمی تفرش هستند که هر کدام در حیطه کاری خود اتفاقات بزرگ علمی را منجر شده‌اند.

همه زنان نام آور تفرش
حیدری اظهار کرد: زنان نخبه‌ای نیز از این خطه سربرآورده اند که می‌توان به «پروانه وثوق» مادر درمان سرطان در ایران، دکتر «مریم میرهادی» نخستین زن دندانپزشک ایران، «سمیرا حجازی» از نوابغ جراحی در آلمان که در کنار شهرت داخلی همتراز و   با شخصیت‌های جهانی بوده‌اند، اشاره کرد.
حیدری عنوان کرد: «مرتضی مشفق کاظمی» رمان‌نویس نامی نیز از دیگر فرهیختگان پرورش یافته دیار تفرش است. این شخصیت ادبی در سال 1281 متولد شد و با وجود آن که مناصب سیاسی همچون وزیرمختار ایران در سوریه و سفیر ایران در هند را تجربه کرد، اما نویسندگی را ادامه داد و رمان تهران مخوف وی نخستین رمان اجتماعی فارسی قلمداد می‌شود.
این کارشناس میراث فرهنگی تفرش توضیح داد: «نیره سعیدی» نخستین زن ایرانی دریافت کننده جایزه ادبی یونسکو  اصالتا تفرشی است که برای ترجمه آثار لافونتن شاعر فرانسوی به عنوان قصه‌های لافونتن این جایزه را در یافت کرد. وی محمد تقی صالحی، میرزا سید احمد تفرشی، مرتضی سیفی سمیع تفرشی را از دیگر شخصیت‌های ادبی   تفرش عنوان کرد.حیدری با اشاره به هنر خیز بودن خطه تفرش گفت: این سرزمین هنرمندان بسیاری را به کشور تقدیم کرده است که شاخص‌ترین آن استاد «علی حاتمی » است .
وی اضافه کرد: علی مصفا، لیلا حاتمی، آزیتا حاجیان، نیکی کریمی، فرامرز قریبیان، مهرانه مهین ترابی و تورج معین از جمله هنرمندان عرصه سینما و تئاتر هستند که از خطه تفرش سربرآورده اند و هرکدام کارنامه هنری ویژه‌ای از خود به جای گذاشته‌اند.
حیدری بیان کرد: تفرش موسیقدانان بسیاری را نیز پرورش داده است. به طوری که که عبدالله دوامی، موسیقدان، حسین علی نکیسا، استاد آواز ایران، علی اکبر امینی، آهنگساز و حسین سرشار، نخستین خواننده اپرای ایرانی در جهان از جمله هنرمندان موسیقی هستند که نام تفرش را در بلندای موسیقی کشور قرار داده‌اند .وی  علی منظوری، عباس منظوری و عبدالحسین صفای تفرشی را از جمله خطاطان بنام کشور دانست و گفت: ولی‌الله ترابی مرشد نقالان ایران  هم برخاسته از تفرش است که شهرتی جهانی دارد.