اردبیل

صنعت مرغداری اردبیل می‌تواند به بازار جهانی وارد شود

نویسنده:
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام گفت: صنعت مرغداری استان اردبیل قابلیت‌های لازم برای ورود به بازار جهانی را دارد.
1396/04/19
به گزارش ایرنا «حسن رکنی» در بازدید از زنجیره تولید یکپارچه گوشت مرغ و کشتارگاه صنعتی لاین 2 آرتا جوجه سبلان اردبیل افزود: با کاهش هزینه تولید و افزایش بهره‌وری باید زمینه‌های پیشرفت این صنعت در استان را بیش از پیش ارتقا دهیم.
او اظهار کرد: تلاش بر این است سازه‌هایی که برای احداث واحدهای مرغداری در نظر گرفته می‌شود از هر لحاظ مهندسی و اصولی باشد، سازه‌هایی که قبل از این در واحدهای مرغداری احداث شده به روز و مجهز به آخرین تکنولوژی روز دنیا شوند تا بتوانند بازده اقتصادی داشته باشند.
وی گفت: برای اقتصادی کردن تولید در بخش دام استان نیاز است به فعال کردن زنجیره تولید توجه ویژه ای شود و در این زمینه ظرفیت تولید مرغ مادر در استان اردبیل با شتاب بیشتری در حال رشد است. وی ادامه داد: استان در تولید جوجه یک روزه نه تنها قادر به تامین نیاز داخلی کشوراست، بلکه میزان قابل ملاحظه ای جوجه یک روزه را نیز به خارج از کشور صادر می‌کند.
وی گفت: در حال حاضر 2 میلیون و 100 هزار تن گوشت سفید در مرغداری‌های کشور تولید می‌شود که برنامه ریزی شده حدود 500 هزار تن افزایش تولید نیز در واحدهای مرغداری گوشتی در کشور داشته باشیم.
در استان اردبیل 375 واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت 6 میلیون و200 هزار قطعه ، 33 واحد مرغ مادر با ظرفیت یک میلیون و 540 هزار قطعه و 28 واحد مرغ تخم گذار با ظرفیت 687 هزار قطعه فعال است.
استان با بیش از 5 میلیون واحد دامی و مراکز تولید همچون مراکز متعدد پرورش دام و طیور، وجود 2 مجتمع عظیم کشت و صنعت و دامپروری مغان، کارخانه‌های متعدد خوراک دام و طیور، 3 کشتارگاه صنعتی دام و 5 کشتارگاه صنعتی طیور یکی از استان‌های مهم این بخش در رشد اقتصادی کشور است.