یزد

حماسه مقاومت

نویسنده: رسول عوده‌زاده/خبرنگار
اینجا خرمشهر است؛ 19 ماه پس از اشغال. شباهتی با گذشته‌ی زیبایش، خیابان‌های پررفت‌وآمدش، های‌وهوی كودكانش و كارون خروشانش ندارد اما مهم این است كه دیگر در چنگ دشمن بعثی نیست. خرمشهر آزاد شده و مردم همه از سر شوق اشك می‌ریزند. نه تنها مردم خرمشهر، بلكه تمام مردم ایران كه قلب‌شان 578 روز برای خرمشهرِ اسیر ‌تپید، حالا از خوشحالی آزادی یك تكه‌ی عزیز از خاك كشورشان خدا را شاكرند و همدیگر را درآغوش می‌گیرند و به یكدیگر تبریك می‌گویند...
1396/03/03
 اینجا خرمشهر است؛ 19 ماه پس از اشغال. شباهتی با گذشته‌ی زیبایش، خیابان‌های پررفت‌وآمدش، های‌وهوی كودكانش و كارون خروشانش ندارد اما مهم این است كه دیگر در چنگ دشمن بعثی نیست. خرمشهر آزاد شده و مردم همه از سر شوق اشك می‌ریزند. نه تنها مردم خرمشهر، بلكه تمام مردم ایران كه قلب‌شان 578 روز برای خرمشهرِ اسیر ‌تپید، حالا از خوشحالی آزادی یك تكه‌ی عزیز از خاك كشورشان خدا را شاكرند و همدیگر را درآغوش می‌گیرند و به یكدیگر تبریك می‌گویند.
خرمشهر در مهرماه سال 59 مورد هجوم دشمن بعثی قرار گرفت و پس از 35 روز مقاومت رزمندگان و نیروهای مردمی، به اشغال دشمن درآمد.
خرمشهر مدت‌ها در اشغال دشمن بود و در این مدت، بسیاری از مردم این شهر شهید و زخمی شدند و تعدادی نیز به اسارت دشمن درآمدند. اما در تاریخ 10 اردیبهشت‌ سال 1361 عملیات «بیت‌المقدس» برای بازپس‌گیری خرمشهر آغاز شد و در نهایت خرمشهر پس از ۵۷۸ روز اشغال، با تلاش رزمندگان از چنگال دشمن خارج شد.
انجام عملیات بیت‌المقدس در 4 مرحله برنامه‌ریزی شده بود كه هر مرحله خود یك عملیات بزرگ به شمار می‌آمد. آزادسازی خرمشهر كه درپی مرحله چهارم انجام گرفت، از مهم ترین نتایج این عملیات بود. خرمشهر از نظر استراتژیك، اهمیت بسیاری برای عراق داشت و صدام بسیار تلاش می‌كرد كه این شهر را به تصرف خود در آورد،  ولی رزمندگان كشورمان با كم‌ترین امكانات در مقابل رژیمِ تا دندان مسلح بعث ایستادگی كردند. عراقی‌ها تصرف خرمشهر را به رخ ایران می‌كشیدند و رزمندگان هم برای آن‌كه از بعثی‌ها زهرچشمی گرفته باشند، برای آزادی این شهر تلاش می‌كردند. عراقی‌ها به هیچ وجه تصور نمی‌كردند كه رزمندگان ایرانی از رودخانه كارون عبور كنند. آنها فكر می‌كردند نیروهای ایرانی توانایی انجام این كار را ندارند. ولی این كار انجام شد و به این ترتیب پوزه رژیم بعث عراق به خاك مالیده شد. در عملیات آزادسازی خرمشهر كه یكی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین عملیات‌ها در دوران جنگ تحمیلی بود، حدود ۵ هزار و ۴۰۰ كیلومترمربع از خاك كشور كه در جنوب خوزستان به اشغال صدامیان درآمده بود، آزاد شد. این وسعت، ‌چند برابر مساحت چند كشور همجوار ایران است كه دشمن در آن با حداكثر توان نظامی خود، یعنی با 6 لشكر شامل 3 لشكر زرهی، یك لشكر مكانیزه و 2 لشكر پیاده و 10 تیپ مستقل پدافند می‌كرد و با استفاده از ۱۴۰۰ دستگاه تانك، ۱۲۰۰ دستگاه نفربر زرهی و بیش از 500 عراده توپخانه صحرایی و حدود 80 هزار نیروی نظامی، منطقه را در كنترل خود داشت.

تضعیف توان رزمی عراق
در عملیات بیت‌المقدس كه در نیمه شب دهم اردیبهشت سال ۱۳۶۱ آغاز شد، چند هدف عمده استراتژیك و تاكتیكی از جانب نیروهای ایرانی دنبال می‌شد. این اهداف عبارت بودند از: بیرون‌راندن نیروهای متجاوز به پشت مرزهای بین‌المللی، نشان دادن برتری قدرت سیاسی‌ـ نظامی و اجتماعی جمهوری اسلامی به عراق و حامیان او در منطقه و انهدام نیروهای متجاوز در منطقه بین غرب كارون تا خط مرزی. در پایان این نبرد علاوه بر پایان بخشیدن به حدود ۱۹ ماه اشغال بخشی از حساس‌ترین مناطق خوزستان و آزادسازی خرمشهر، ضربه‌ای سنگین به توان رزمی و روحیه نیروهای عراقی وارد شد.

تلفات عراقی‌ها
در جریان آزادسازی خرمشهر حدود ۱۶ هزار نیروی عراقی كشته و زخمی شدند و ۱۹ هزار نفر نیز  به اسارت نیروهای ایرانی درآمدند. ایران نیز در جریان عملیات ۲۶ روزه بیت‌المقدس كه به آزادی خرمشهر انجامید، 6 هزار شهید و ۲۴ هزار نفر مجروح داد.

 آزادسازی خرمشهر؛ نماد مقاومت مردمی
نماینده  خوزستان در مجلس خبرگان رهبری درباره مناسبت بزرگ سوم خرداد؛ سالروز آزادسازی خرمشهر به همشهری می‌گوید: فتح خرمشهر بیانگر عزم جدی و جمعی ملت ایران بر پایه اطاعت از ولایت، روحیه ایمانی و فداكاری‌های دسته جمعی است. آیت‌الله «عباس كعبی» می‌افزاید: ملت ایران برای آزادسازی خرمشهر با یك ایستادگی بی‌نظیر دشمن را شكست داد و این ایستادگی برای شهروندان بسیار مهم و ارزشمند است.
وی درباره حماسه آفرینی رزمندگان برای آزادسازی خرمشهر اظهار می‌كند: فتح خرمشهر به تمام جهان نشان داد كه مردم ایران می‌توانند با همان روحیه دسته‌جمعی كه رزمندگان اسلام در جبهه‌های حق علیه باطل داشتند، در عرصه اقتصاد مقاومتی نیز به زیبایی بدرخشند. آیت الله كعبی می‌افزاید: خرمشهر نماد عزت و افتخار هر ایرانی است و برای حفظ این نماد باید در جهت رفع محرومیت از چهره این شهر انقلابی تلاش كرد.

پیروزی با نصرت الهی
‌نماینده‌  خوزستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه می‌دهد: حضور فرماند‌هان جوان و با ایمان، هماهنگی موثری در روند آزادسازی خرمشهر ایجاد كرد. بنابراین خرمشهر در تاریخ ایران اسلامی شهری ماندگار خواهد بود. آیت‌الله كعبی درباره مهم ترین عامل موثر در آزادسازی خرمشهر می‌گوید: امداد و نصرت الهی مهم‌ترین امری بود كه همگان در آن زمان بر آن تاكید داشتند و باید دانست كه پیروزی و نصرت الهی قاعده‌مند است.

چتر حمایتی برای مرزهای ایران
فرمانده سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) خوزستان نیز به همشهری می‌گوید: در طول 8 سال جنگ تحمیلی، زنان و مردان این دیار با دستان خالی در مقابل متجاوزان بعثی و متحدانش ایستادگی كردند و با این عمل، مقاومت خود را در عرصه ملی به نمایش گذاشتند. سردار «حسن شاهوارپور» می‌افزاید: در نهایت هم پیروزی سوم خرداد از آن زنان و مردانی شد كه با تنها سلاحشان یعنی ایمان و اراده، مسیر پایداری و استقامت را پیمودند. وی به رشادت های زنان، دوشادوش مردان در خلق این حماسه اشاره می‌كند و می‌گوید: حاصل این پیروزی خواهران شهیدی است كه در همه ابعاد در كنار مردان این دیار ایستادگی و افتخارآفرینی كردند. رزمندگان زن در دفاع از خرمشهر، سنگر به سنگر جنگیدند.

وحدت فرماندهی؛ رمز پیروزی عملیات
فرمانده سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) خوزستان در ادامه می‌گوید: وحدت فرماندهی از مهم‌ترین ویژگی‌های عملیات بیت‌المقدس بود كه موجب شد رزمندگان اسلام بتوانند با دستان خالی در برابر رژیم بعث كه استكبار جهانی را پشت خود داشت، ایستادگی كنند. سردار شاهوارپور اضافه می‌كند: اگرچه نیروهای بعثی از حمایت استكبار جهانی برخوردار بودند، ولی نیروهای پیاده و رزمندگان اسلام در برابر نیروهای زرهی ایستادگی كردند و تعداد زیادی از نیروهای دشمن را به اسارت خود درآوردند. این‌كه امروز استكبار جرات حمله نظامی به ایران را ندارد از بركات آزادی خرمشهر است.

 سوم خرداد؛ یادآور شكوه و اقتدار ملت
سوم خرداد ماه ۱۳۶۱ یادآور شكوه، عظمت و اقتدار ملتی یكپارچه و متحد برای شكست تاریخی متجاوزی پر حمایت است. در این روز پرآوازه، سرپنجه‌های عزت‌آفرین ملت ایران، رخدادی تاریخی و برجسته را نه تنها در مقیاس ملی و منطقه‌ای، بلكه در مقیاسی جهانی و بین‌المللی به ثبت رساندند. متجاوزان و حامیان‌شان كه در محاسبات خویش، ایرانِ بریده از «غرب» و «شرق» را تنها و «بی‌پشتوانه» می‌پنداشتند، از رشید شدن كودكان ۱۵ خرداد ۴۲، اطلاع و تحلیل درستی نداشتند و به اعتبار «عده» خود به دنبال بهره‌گیری از فرصتی تاریخی برای ایجاد تغییر راهبردی در جغرافیای منطقه و در هم پیچاندن طومار انقلاب اسلامی بودند. متجاوزان بعثی كه با شعار «جئنا لنبقی» (آمده‌ایم كه بمانیم) بخشی از خاك مقدس ایران اسلامی را به اشغال خود در آوردند، با فرماندهی بی‌بدیل امام خمینی(ره) و سربازان پا در ركابش، امروز دیگر نه در خرمشهر، بلكه در عراق هم نیستند.

خرمشهر را خدا آزاد كرد
پس از آزادسازی خرمشهر رزمندگان ایرانی در مسجد جامع خرمشهر نماز خواندند. خبر آزادسازی خرمشهر باعث خوشحالی مردم ایران شد؛ مردم تمام شهرهای ایران، این شادی را با ریختن به خیابان‌ها جشن گرفتند. امام خمینی(ره) در سوم خرداد ۱۳۶۱ پیامی به مناسبت آزادسازی خرمشهر خطاب به مردم ایران صادر كرد كه در اولین بخش این پیام آمده بود: «خرمشهر را خدا آزاد كرد. »