کهکیلویه و بویراحمد

بیمه شدن در 85 سالگی ‌!

نویسنده:
چند سال از وعده‌های مسئولان برای رسیدگی به وضعیت «احمد احمدی» خواننده در قید حیات موسیقی مقامی کهگیلویه و بویراحمد و ممسنی می‌گذرد اما در این مدت نه تنها وی بر اثر فقر مالی بینایی‌اش را از دست داده بلكه وضعیت جسمی و معیشتی‌اش نامناسب‌تر شده است...
1395/10/13
چند سال از وعده‌های مسئولان برای رسیدگی به وضعیت «احمد احمدی» خواننده در قید حیات موسیقی مقامی کهگیلویه و بویراحمد و ممسنی می‌گذرد اما در این مدت نه تنها وی بر اثر فقر مالی بینایی‌اش را از دست داده بلكه وضعیت جسمی و معیشتی‌اش نامناسب‌تر شده است. این هنرمند در  85 سالگی بیمه شد! در این باره «محمد سعید اسلامی‌نژاد» پژوهشگر موسیقی كهگیلویه و بویراحمد گفت و گوی کوتاهی با ایسنا انجام داده که در ادامه می خوانید.
  • از آخرین وضعیت استاد احمد احمدی بگویید؟
احمد احمدی یكی از دو خواننده تاثیرگذار معاصر حوزه موسیقی كهگیلویه و بویراحمد و ممسنی است كه مولف نیز بوده و مردم این مناطق همچنان مقام‌هایی چون «كاكا جونی» و «دل غرودار» از وی را به خاطر دارند و زمزمه می‌كنند. البته تا چند سال پیش گمان می‌رفت كه این خواننده پیشكسوت در قید حیات نباشد كه انتشار خبر زنده بودن وی باعث خوشحالی موسیقی‌شناسان و همچنین مردم این مناطق شد. خود من با اینكه در حوزه موسیقی كهگیلویه و بویراحمد فعال بوده‌ام گمان می‌كردم ایشان فوت كرده‌اند تا اینكه در جریان انتشار آلبومی از موسیقی این منطقه و قید كردن عنوان «زنده‌یاد» در مقدمه روی جلد آن، از طریق دوستان در جریان واكنش خانواده احمد احمدی قرار گرفتم و متوجه شدم این پیر آواز مقامی خوشبختانه در قید حیات است. زمانی كه از زنده بودن احمد احمدی خبردار شدم از ناحیه چشمانش دچار مشكل شده بود و من تلاش‌هایی را برای معالجه او انجام دادم. حتی از دست اندركاران فرهنگی نیز استمداد طلبیدم اما متاسفانه آنها کاری نکردند و پیر آواز كهگیلویه و بویراحمد و ممسنی به دلیل فقر مالی بینایی‌اش را از دست داد.
  • واقعا این یک رسم شده که هنرمندان را بعد از فوتشان یاد کنیم.
بله درست است. احمد احمدی وضعیت نامناسبی از نظر جسمی و معیشتی دارد و با اینكه عمر دست خدا است اما امكان دارد با این وضعیت یكی از همین روزها خبر درگذشتش را بشنویم؛ آن وقت حتما می‌خواهیم مانند بسیاری از هنرمندان موسیقی مقامی‌مان كه رفتند  و از درگذشتشان ابراز تاسف كردیم، پیام تسلیت بدهیم. احمد احمدی را اگر امروز هم دریابیم بسیار دیر شده است. بیمه در سن 85 سالگی به چه درد او می خورد. امیدوارم دست اندركاران امر قبل از اینكه زمان از دست برود قدرش را در زمان حیاتش بدانند.