گلستان

وقتی پرورش اندام سلامتی را به خطر می اندازد

مكمل دارويي؛ هیکل زیبا، عمر کوتاه

نویسنده:
عضلاني‌شدن ماهيچه‌هاي اطراف قلب سبب مي‌شود تا خون‌رساني با مشكل مواجه شود
1392/10/01
امروز داشتن تناسب اندام و رسيدن به وزن ايده‌آل به دغدغه بسياري از مردم استان تبديل شده است و براي رسيدن به آن روش‌هاي مختلفي شامل رژيم غذایی، استفاده از دارو و ورزش را انتخاب مي‌كنند تا در كنار تضمين سلامتي از زيبايي نيز برخوردار شوند. اما در اين حين عطش سيري‌ناپذير برخي افراد براي رقابت در بازار تناسب اندام اين عمل را از شكل متعارف خود خارج كرده و به مرز خطر رسانده است.
 استفاده از هر نوع ابزاري اعم از داروها و پودرهاي مكمل، فقط به بهانه رسيدن به الگوي بدني مطابق فلان بازيگر يا ورزشكار زمينه را براي تهديد سلامتی فراهم مي‌كند. ورود داروهاي بدنسازي به‌صورت قاچاق يا تهيه آنها در لابراتوارهاي غير‌استاندارد نيز مزيد بر علت شده تا همه روزه با خيل عظيمي از آسيب‌ديدگان اين‌گونه اشتباهات مواجه باشيم.

درآرزوي اندامي متناسب
يك كارشناس تربيت‌بدني در گفت‌وگو با همشهري در باره علل گرايش نسل جوان به‌ويژه پسرها به استفاده از پودرهای  مكمل و داروهاي تناسب اندام گفت: ريشه اغلب اين مواد در باشگاه‌هاي پرورش اندام است.طبق اصول ورزشي زماني كه فرد براي تناسب اندام و شروع ورزش به باشگاه مراجعه مي‌كند ضمن آنكه ورزش‌هاي ابتدايي را آغاز مي‌كند مصرف مكمل‌هايي متناسب با وزن، جنسيت و وضعيت بدني نیز به وي پيشنهاد مي‌شود.
اين مكمل‌ها مجموعه‌اي از مواد ضروري و مورد‌نياز بدن شامل پروتئين‌ها، ويتامين‌ها، اسيد‌هاي آمينه و اسيد‌هاي چرب هستند كه در كنار ورزش مي‌تواند روند تناسب اندام را تسريع ببخشد و از ايجاد عوارض ورزش‌هاي سنگين پيشگيري كند.
«اسماعيل حسيني» در ادامه با بيان اين مطلب كه اغلب افراد بر اين باورند كه چنين مكمل‌هايی مي‌تواند جايگزين تمرينات لازم شوند و تمايل دارند يك شبه ره‌صد سال را طي كنند، اضافه كرد: در درجه اول مكمل بر اساس ميزان نياز بدن تعيين مي‌شود كما اين‌كه برخي افراد نيز نيازي به مكمل ندارند.
وي در ادامه با اشاره به اين‌كه اين نوع مواد معمولاً توسط فروشندگان غير‌قانوني ارائه مي‌شود، اضافه كرد: به دست آوردن اندام ايده‌آل يا زيبايي مقطعي رويايي است كه اغلب جوانان براي رسيدن به آن به توصيه مربياني كه الزاما متخصص نيستند عمل می‌کنند و به مصرف هر دارو و ماده‌اي حتي پر خطر روي مي‌آورند.
حسيني همچنين تصريح كرد: طبق بررسي‌هاي پزشكي، بسياري از اين داروها كه توسط اشخاص بي‌نام و  در قالب برند‌هاي نامعتبر عرضه می شود، اساس پزشكي ندارند و تنها براي مدت كوتاهي فرد را با تغيير ظاهر مواجه مي‌كنند اما در نهايت فرد مصرف کننده بعد از مدت كوتاهي و يا بلافاصله پس از اتمام مصرف با تغيير ناگهاني و ناهنجار در چهره و يا اندام مواجه مي‌شود.

خطر مصرف مكمل‌ها
يك كارشناس تغذيه نيز در گفت‌وگو با همشهري در مورد اين‌كه تغيير وزن مستلزم رعايت الگوي غذايي صحيح و مبتني بر اصول سلامتي است، گفت: ظرفيت بدن براي دريافت هر نوع ماده‌اي اعم از ضروري يا كمكي، مشخص است و قطعاً دريافت اين مواد بدون در نظر گرفتن اصول مشخص سلامتي را به مخاطره مي‌اندازد. «پوران اسعدي» با تأكيد بر اين مطلب كه برخي تصور مي‌كنند ويتامين‌ها و يا پروتئين‌ها چون در مواد غذايي هم وجود دارند پس بي‌خطرند، بيان كرد: در حقيقت چنين چيزي اشتباه است. چرا كه مواد پروتئيني نيز اگر بيش از حد وارد بدن شوند ضمن ايجاد چاقي عملكرد كليه‌ها را مختل مي‌كنند و از اين حيث خطرات بزرگتري را براي فرد ايجاد مي‌كنند.
 وي با بيان اين‌كه عمده‌ترين خطري كه مصرف‌كنندگان مكمل‌هاي ورزشي را تهديد مي‌كند بيماري‌هاي قلبي و عروقي است، ادامه داد: گوشتي و عضلاني شدن ماهيچه‌ها به‌ويژه ماهيچه‌هاي اطراف قلب در اغلب اين ورزشكاران سبب مي‌شود تا عمل خون‌رساني با مشكل مواجه شود و بسياري از آنها در معرض ابتلا به ايست قلبي قرار بگيرند.
داشتن  اندامي زيبا و ورزيده گرچه به آرزوي بسياري از جوانان تبديل شده و براي رسيدن به آن تلاش مي‌كنند اما در حقيقت رسيدن به چنين آرزويي به سادگي و با خوردن چند قرص ميسر نمي‌شود با اين وجود همه روزه در گوشه يكي از باشگاه‌هاي شهر جواني سلامتي‌اش را به خاطر زيباتر شدن اندامش به خطر مي‌اندازد. بسياري از باشگاه‌هاي شهر تبديل به فروشگاه عرضه مكمل‌هاي غذايي شده و در اين ميان به تنها چيزي كه اهميت داده نمي‌شود سلامتي استفاده‌كنندگان از اين مكمل‌هاست. به رغم همه هشدارهايي كه ازسوي رسانه‌ها داده  مي‌شود هنوز هم تعداد باشگاه‌هايي كه اين مكمل‌ها را ارائه مي‌دهند در شهر آنقدر زياد است كه نگراني‌هاي بسياري را براي جامعه ورزشي به وجود آورده است.