خراسان رضوی

فهرست کوتاه اسامی هنرمندان پیشکسوت در خراسان

نویسنده: فرزاد رشتی خراسان رضوی-خبرنگار همشهری
3 سال از راه‌اندازی مؤسسه هنرمندان پیشكسوت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گذرد. وظیفه اصلی این مؤسسه تكریم هنرمندان باسابقه كشور است...
1395/04/19
 3 سال از راه‌اندازی مؤسسه هنرمندان پیشكسوت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گذرد. وظیفه اصلی این مؤسسه تكریم هنرمندان باسابقه كشور است. هنرمندان پیشكسوت با حداقل سن ۶۰ سال كه در یكی از رشته‌های هنری سینما، تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، خوشنویسی، شعر و ادبیات داستانی و حتی در رشته‌های سنتی و معماری فعالیت دارند می‌توانند از طریق شورای ارزشیابی هنرمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درجه ‌یك هنری را دریافت كنند و به عضویت این مؤسسه درآیند. اكنون تعداد اعضای مؤسسه در كل كشور ۵۰۰ نفر و در خراسان ۸ نفر است. استاد نور محمد درپور، استاد غلامعلی‌پور عطایی و استاد ذوالفقار عسكریان از استادان تربت‌جامی عضو مؤسسه بودند كه فوت شده‌اند. اما استاد محمدفاروق كیانی‌پور در رشته بازی‌های آیینی از تربت‌جام، استاد محمد یگانه در رشته موسیقی از قوچان، استاد رضا كمال علوی در رشته تئاتر از مشهد، استاد ابراهیم شریف‌زاده خواننده از باخرز و استاد منوچهر اسپهبدی در هنرهای تجسمی از مشهد اكنون عضو این مؤسسه هستند.

تكریم هنرمندان
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت‌جام در این‌باره گفت: یكی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و واحدهای تابعه استان و شهرستان، تكریم، توجه و رسیدگی به امور مختلف هنری و زندگی پیشكسوتان است كه تاكنون این وزارت خانه نتوانسته آن‌گونه كه شایسته پیشكسوتان است به آنها توجه و رسیدگی كند.
«نعمت‌الله فیاض» افزود: ما در حد مقدور تلاش كرده‌ایم تا خدمات رفاهی را در قالب طرح تكریم، طرح كمك مستمری، بیمه تكمیلی و بیمه درمانی از طریق صندوق اعتباری هنر به این افراد ارائه كنیم.
وی با اشاره به اینكه نام ۱۹ نفر از هنرمندان پیشكسوت تربت‌جام در فهرست مستمری قرار دارد، گفت: به این هنرمندان ماهیانه مبلغ اندكی به عنوان مستمری پرداخت می‌شود. البته در طرح تكریم، فقط 2 نفر هنرمند این شهرستان عضویت دارند و ۸ نفر دیگر از استادان و پیشكسوتان شهرستان كه شرایط عضویت را دارند، در صورت تمایل و انجام مراحل ثبت‌نام می‌توانند مشمول این طرح شوند. این مقام مسئول ادامه داد: تعداد زیادی از هنرمندان رشته‌های گوناگون زیر پوشش بیمه هنرمندان هستند كه البته كافی و رضایت‌بخش نیست و متقاضیان زیادی داریم كه اكنون در حال انجام مراحل ثبت‌نام هستند.
فیاض گفت: خوشبختانه سال پیش 2 تن از استادان پیشكسوت شهرستان تربت‌جام موفق به دریافت نشان درجه‌یك هنری شدند. استاد فاروق كیانی‌پور در رشته بازی‌های آیینی و سپس استاد حسینعلی غمخوار احمدی در رشته ساخت دوتار كه باعث افتخار شهرستان است. ما سعی كردیم در هر‌مراسم و برنامه‌ای  از حضور این استادان استفاده کنیم و از آنها کسب نظر کنیم و معتقدیم این هنرمندان گنجینه‌هایی از تجربه‌های مفید و ناب هستند كه استفاده از تجربیات آنها راه رسیدن به هدف را برایمان هموار و آسان می‌كند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت‌جام افزود: این اداره در تابستان سال گذشته با بضاعتی اندك مراسم تجلیل ساده‌ای را برای تنی چند از استادان در قید حیات رشته‌های مختلف برگزار كرد و اكنون نیز در حال پیگیری و برنامه‌ریزی برای نكوداشت ۵ چهره ماندگار و سرشناس موسیقی مقامی كه طی چند سال گذشته فوت شده‌اند، هستیم. این نكوداشت را با عنوان خنیاگران جام در دی امسال برگزار خواهیم كرد.

دو تا بارك‌الله و یك آفرین !
استاد «محمد فاروق كیانی پور» هنرمند بازی‌های آیینی تربت‌جام نیز كه تاكنون 2 مدال طلای مقام اول جهانی سال ۱۹۷۶ در مونترال كانادا و مقام اول انفرادی و مقام دوم گروهی جهانی در یونان ۱۹۹۸ را دریافت كرده‌ است در خصوص عملكرد مؤسسه هنرمندان پیشكسوت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تنها حمایت و تكریمی كه تابه‌حال از مسئولان و ارشاد دیده‌ام، دوتا بارك‌الله و یك آفرین بوده است. این هنرمند پیشكسوت كه دریافت لوح زرین داوران اروپا و نیز تدریس در دانشگاه سوره، ۶۰ اجرای نمایش شیخ صنعان در تالار رودكی تهران و تئاتر هفت‌خوان رستم به كارگردانی بهروز غریب‌پور را نیز در كارنامه هنری خود دارد، افزود: اكنون چشمانم كم سو شده است. گوش‌هایم نمی‌شنود. دیابت و تیروئیدم بالاست و با مشكلات زیادی هزینه جراحی و مداوای خود را تأمین می‌كنم اما دست نیاز به‌سوی مسئولان دراز نمی‌كنم.‌شأن و شخصیتم به من اجازه نمی‌دهد كه با ۷۰ سال سن برای دریافت یك مبلغ اندك مدام از این اداره به آن اداره بروم.
استاد كیانی‌پور با تأكید براینكه حتی مستمری ما از یك معلم ساده نیز كمتر است، گفت: مستمری هنری من حدود ۲۰۰ تا 300 هزار تومان در ماه است. مؤسسه هنرمندان پیشكسوتان نیز سالی یك‌بار ضمن عیادت، مبلغی را به‌عنوان هدیه به من پرداخت كرده‌اند. وی گفت: هر‌بار كه به وزارت ارشاد در تهران رفتم به نحوی مرا رنجاندند كه دوباره نروم. اكنون نیز نه امیدی به حمایت دارم و نه توقعی از مسئولان.

جمعیت بالای هنرمندان
مسئول شورای موسیقی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت‌جام نیز به جمعیت زیاد هنرمندان رشته موسیقی در این شهرستان اشاره كرد و گفت: باید منطقه‌ای را كه تابه‌حال توانسته اصالت و هویت خود را باگذشت این‌همه سال حفظ كند، به‌طور ویژه دید و هنرمندان را با طرح‌های حمایتی به ادامه راه امیدوار كرد.
«اسفندیار تخم‌كار علیایی» افزود: هنرمندانی داریم كه برای حفظ موسیقی و اصالت‌های موسیقی زحمات و سختی‌های زیادی را متحمل شده‌اند و نباید آنان را در زمان حیاتشان تنها بگذاریم و از یاد ببریم. وی افزود: درباره بیمه هنرمندان در سال گذشته، در یك بازه زمانی تعدادی از متقاضیان بعد از ثبت‌نام در صندوق اعتباری هنر، به تأمین اجتماعی معرفی شدند و بعد از آن زمان متقاضیان زیادی در این صندوق ثبت‌نام كردند كه هنوز معرفی نشده‌اند.
تخم كارعلیایی ادامه داد: در بیمه هنرمندان سهم واریزی هنرمند برای بخش بازنشستگی 57 هزار تومان است و برای صدور دفترچه‌های افراد تحت تكفل باید به ازای هر‌دفترچه 30 هزار تومان بپردازد. با توجه به مشكلات مالی هنرمندان اغلب آنها دفترچه درمانی تهیه نمی‌كنند.

هنرمندان بی ادعا
«احمدرضا آقا محمدی» از پژوهشگران موسیقی مقامی تربت‌جام نیز دراین‌باره گفت: هنرمندان بی‌ادعای این شهرستان قشری زحمتكش هستند كه زندگی درویشی دارند. این هنرمندان بزرگ هیچ‌وقت از هنرشان درآمدزایی نمی‌كنند و هنر را یك نوع عبادت می‌پندارند.وی با اشاره به اینكه هنرمندان پیشكسوت بیشتر در جشنواره‌ها و یا برنامه‌های تلویزیونی آن‌هم بسیار اندك حضور می‌یابند، گفت: در پایان این برنامه‌ها گاهی به‌عنوان هدیه مبلغی به آنها پرداخت می‌شود. آقا محمدی ادامه داد: مدتی است مؤسسه‌ای با عنوان هنرمندان پیشكسوت راه‌اندازی شده و حمایت‌هایی از هنرمندان یا بهتر بگوییم چند هنرمند داشته و امیدی در دل آنان ایجاد كرده‌ است اما هنرمندان و پیشكسوتان در این خطه بسیار بیشتر از این‌ تعداد هستند و باید طرحی برای حمایت از همه زحمت كشان فرهنگ و هنر ایجاد شود.