چهارمحال بختياری

با وضو وارد شوید

نویسنده: مریم وطنی/خبرنگار همشهری
نام خرمشهر را وقتی می شنویم بی اختیار از روزهای جنگ و مقاومت یاد می‌کنیم. آنها که سن و سالشان به آن روزها قد می دهد خوب به خاطر دارند روزهای خمپاره و ترکش و تانک را و اینکه چگونه گذشت آن 8 سال جنگ تحمیلی...
1395/03/03
نام خرمشهر را وقتی می شنویم بی اختیار  از روزهای جنگ و مقاومت یاد می‌کنیم. آنها که سن و سالشان به آن روزها قد می دهد خوب به خاطر دارند روزهای خمپاره و ترکش و تانک را و اینکه چگونه گذشت آن 8 سال جنگ تحمیلی. چگونه دفاع در مقابل دشمن، مقدس نام گرفت و چه شب ها و روزها و سال هایی که با صدای آوارگی مردم گذشت.
خرمشهر آن روزها یکپارچه مردانگی بود و ایستادگی، زن و مرد، پیر و جوان، همه و همه برای آزادگی که دشمن آن را ربوده بود فریاد جهاد برداشته بودند و برای رسیدن به مقصودشان هیچ سدی جلودارشان نبود. دشمن عراقی با کمک متحدان از خدا بی خبرش در اتحادی سست ایمان، قلب خوزستان را هدف گرفته بود و خیال داشتند با تسخیر آبادان و خرمشهر به راحتی کشور را تصرف کنند و نظام را براندازند.
از این سو اما مردم با دستانی خالی و دل‌های مملو از ایمان به خدا و عشق به میهن به صفی منسجم دیوار خط مقدم را آنچنان قوی ساختند که علاوه بر راندن دشمن از آب و خاک خود، آنان را به زانو درآوردند و به این از خدا بی خبران فهماندند خیالی خام را سال هاست در سر پرورانده‌اند تا هیچ گاه دیگر به خود اجازه دست درازی به ایران اسلامی را ندهند، و این ختم کلام بود برای جهانیان.
آزادسازی خرمشهر روز سوم خرداد 61، درست ۵۷۸ روز پس از اشغال، با عملیات الی بیت‌المقدس در چهار مرحله رقم خورد. پس از حمله نیروهای عراقی به خرمشهر جمعی از نیروهای داوطلب ازخرمشهر، اصفهان و تهران شش ماه خانه به خانه در مقابل نیروهای عراقی مقاومت و از سقوط آن جلوگیری کردند.
در جریان آزادسازی خرمشهر حدود ۱۶ هزار نیروی عراقی کشته و زخمی شدند و همچنین ۱۹ هزار نفر نیروی عراقی به اسارت درآمدند. ایران در جریان عملیات ۲۶ روزه بیت‌المقدس که به آزادی خرمشهر انجامید ۶ هزار شهید و ۲۴ هزار مجروح داد.
خرمشهر با آزاد شدنش بار دیگر حلاوت را در آن روزهای تلخ به کام مردم کشورمان تقدیم کرد  امروز پس از گذشت سال‌ها و جان سالم به در بردن شهر خونین ما از محاصره‌ای مرگبار، با وجود زخم‌های مانده بر تن، تنها قداست خاک پاک خرمشهر چشم و نظر همه را به خود جلب می‌کند؛ قداستی که به قدم‌های پرنور و پربرکت امام‌هشتم(ع) منور شده و «با وضو وارد شوید» را بر درگاه مهمان‌نوازی‌اش حک کرده است.
جای آن است که امروز خرمشهر را هر چه بیشتر یاد کنیم و نه فقط در سوم خردادماه بلکه هر روزه بزرگش بداریم تا شاید جبرانی باشد بر آن روزهای سخت.