اردبیل

خطبه

ائمه جمعه استان، شهروندان را به برگزاری پرشور مراسم شب قدر فراخواندند

نویسنده: ناصر محمدی اردبیل ـ خبرنگار همشهری
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل تمام حوادث منطقه اعم از عراق، سوریه، لبنان، یمن و موضوع پیدایش داعش را مقدمه ای برای تامین امنیت اشغالگران اسراییلی و به حاشیه کشیده شدن موضوع فلسطین دانست.
1394/04/14
 آیت الله «سیدحسن عاملی» در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل با اشاره به اطلاعیه داعش که شرکت در راهپیمایی روز قدس را حرام اعلام کرده و گفته‌اند «ما با فلسطین کاری نداریم، فلسطین را حضرت عیسی آزاد خواهد کرد» تصریح کرد: وهابیت، ضربات سنگین بر پیکره اسلام وارد کرده است.
وی اظهار کرد: کسانی که می خواهند ملت ما را بشناسند، میزان نفوذ انقلاب را بفهمند، شوکت مقام معظم رهبری را نظاره کنند، به وحدت و همبستگی و صلابت ملت واقف شوند و استقامت ملت در پای آرمان‌های انقلاب را ببینند، به راهپیمایی روز قدس نگاه کنند.امام جمعه اردبیل گفت: روز قدس محک خوبی است تا آمریکا بفهمد پول هایی که برای راه اندازی کانال های هوایی هزینه کرده آیا جواب داده یا عقیم مانده است.نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری از مردم استان خواست که با نیت عبادت در راهپیمایی روز قدس شرکت کنند، چراکه به استناد آیه قرآن هر قدمی که موجب غیظ و غضب کفار باشد در نزد خداوند به عنوان عمل صالح ثبت می شود.
وی همچنین با اشاره به اظهارات بعضی از مسئولان وزارت نیرو که گفته اند «برای احیای دریاچه ارومیه برداشت آب از ارس مورد مطالعه قرار گرفته است»، تاکید کرد: هرگونه تعرض در حقابه دشت مغان توام با خطر اجتماعی خواهد بود.امام جمعه اردبیل با اشاره به نشست هفته آینده وزارت نیرو برای تعیین سهم استان‌ها از آب قزل اوزن از مسئولان خواست با قاطعیت تمام از آب تولیدی خود منطقه خلخال به عنوان حقابه این منطقه دفاع کنند.آیت الله عاملی در عین حال با اشاره به تعطیلات عید فطر و حضور گردشگران در این استان بر لزوم آماده سازی امکانات برای ورود میلیونی گردشگران داخلی بعد از ماه مبارک رمضان به نحو شایسته تاکید کرد.
وی با اشاره به مشکلات مدیریتی سال گذشته در این موضوع، نسبت به ایده آل بودن وضعیت برای پذیرایی از میهمانان امسال اظهار نگرانی کرد.
عاملی با بیان اینکه اقبال ویژه گردشگران به استان اردبیل نعمت بسیار بزرگ خداوندی برای استان است و شکر آن حسن استفاده از این فرصت در راستای توسعه و رشد اقتصادی منطقه است، از ضعف مدیریت در این باب انتقاد کرد.
کوثر
امام جمعه کوثر گفت: تیم مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات هسته ای وین شجاعانه عمل می کنند.
حجت الاسلام «عسگر بیگی» در خطبه های نماز جمعه که در مسجد جامع شهر گیوی برگزار شد، افزود: تیم مذاکره کننده ایران با اقتدار از حق مسلم ملت و نظام جمهوری اسلامی برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای در برابر زیاده خواهی آمریکا و همپیمانانش حمایت می کند.وی در ادامه به فضایل شب های قدر اشاره کرد و گفت: شب قدر شب رحمت، مغفرت ،امامت و شب حرف دل با خدا گفتن است.
نمین
امام جمعه نمین غفلت از درک شب های قدر را زیان و خسران غیر قابل جبران برای بندگان خدا توصیف و بر هوشیاری مومنان در درک این شب های عظیم تاکید کرد.حجت الاسلام «صفر یوسف زاده» در مراسم نمازجمعه شهرستان اتحاد و انسجام ملت در شب های قدر را موجب نزول برکت و رحمت خداوند دانست و از مردم منطقه خواست به جای تفرق و چند دستگی در مساجد در یک مسجد به انتخاب خود اجتماع کنند تا از مواهب و برکات ارزشمند الهی در این شب ها بیشتر بهره مند شوند.یوسف زاده با بزرگداشت 61 تیر سالروز فرهنگ مالیاتی در کشور ، پرداخت مالیات و کمک به توسعه مملکت را عبادت دانست و بازاریان و مردم منطقه را به پرداخت به موقع مالیات فراخواند و از مسئولان هم خواست در وضع و اخذ مالیات از مردم عادلانه رفتار کنند.
نیر
امام جمعه نیر گفت: تیم مذاکره کننده هسته ای ایران حتی یک قدم از حقوق مسلم ملت ایران عقب نشینی نمی کنند و فرمایشات مقام معظم رهبری را در این خصوص سر فصل کارخود قرار می دهند.
حجت الاسلام «میکائیل مقدسی» در خطبه های این هفته نماز جمعه نیر افزود: ما اعتماد به دشمنان نداریم و یقین داریم چرا که آنان نقشه ها کشیده اند تا شاید با عقب نشینی ملت ایران بتوانند خواسته شیطانی خود را تحققی عینی ببخشند.حجت الاسلام مقدسی با بیان اهمیت، ویژگی و فضیلت ماه رمضان ، قرآن عظیم الشأن را مایه همه این خیر و برکت ها دانست و گفت: یکی از الطاف و احسانات الهی رمضان است، رمضان ماه نزول قرآن عظیم الشان است، و قرآن یکی از بزرگ‌ترین احسان الهی است که همه نعمت‌های الهی در طول زندگی از نعمت قرآن سرچشمه می گیرند.خطیب جمعه نیر در ادامه از پایین آمدن سن اعتیاد در شهرستان ابراز نگرانی کرد و گفت: مواد مخدر خانمانسوز است و در سال های اخیر سنین استعمال مواد مخدر پایین آمده و باید در این زمینه هوشیار بود.
سرعین
همچنین امام جمعه سرعین با اشاره به فرارسیدن روز مالیات گفت : پرداخت مالیات در شرایطی که کشور به آن نیاز دارد بر همه واجب است و باید جزو تکالیف شرعی هموطنان عزیز به حساب بیاید.
حجت الاسلام «محمود اصغری» در خطبه های نماز جمعه سرعین افزود: پرداخت مالیات، موجب توسعه و رونق اقتصادی و ارتقای شاخص های آن، تحقق عدالت اجتماعی، افزایش خدمات و عمران و آبادانی کشور و استان می شود.امام جمعه سرعین ایجاد امنیت، رفاه اجتماعی و گسترش خدمات را از دیگر مزایای پرداخت مالیات برشمرد و گفت: باید با فرهنگ سازی مناسب، مردم را از مزایای پرداخت مالیات آگاه کرد.
تشریح فضایل ماه مبارک رمضان بخش دیگری از سخنان امام جمعه سرعین بود.
مشگین شهر
امام جمعه مشگین شهر نیز اظهار کرد: نتیجه مذاکرات هسته ای با 1+5 هرچه باشد خللی در حرکت رو به رشد جمهوری اسلامی ایران وارد نخواهد کرد.
حجت الاسلام «رضا با وقار» در خطبه های نماز جمعه مشگین شهر افزود: گره زدن همه مشکلات فعلی به موضوع تحریم کاری عبث و بیهوده است چرا که ایران اسلامی از بدو انقلاب در تحریم بسر می برد.وی با یادآوری فرا رسیدن روز قدس ولیالی پرفیض قدر اهالی را به شرکت گسترده در این 2 مراسم معنوی وسیاسی دعوت کرد.با وقار در بخش دیگری از سخنان خود با بیان فضیلت های برپایی نمازهای جماعت از بسته بودن در برخی از مساجد شهرستان در ماه الهی واقامه نشدن نمازهای جماعت در برخی دیگر از مساجد محله‌ها مختلف انتقاد کرد.