کرمانشاه

دست‌هایی که برای محیط زیست سوخت و هیچ‌کس آنها را نگرفت

نویسنده: فاطمه کمانی
هر روز از گوشه و کنار کشور خبری تلخ از سوختن جنگل‌ها و مراتع به گوش می‌رسد؛ اتفاقی که با آغاز فصل گرما در استان کرمانشاه هم چند بار رخ داده است...
1394/04/22
هر روز از گوشه و کنار کشور خبری تلخ از سوختن جنگل‌ها و مراتع  به گوش می‌رسد؛ اتفاقی که با آغاز فصل گرما در استان کرمانشاه هم چند بار رخ داده است. آتش سوزی‌های عظیم و چندهکتاری که گاه چند روز طول می‌کشد و مهار آن به تنهایی از عهده منابع طبیعی و محیط زیست بر نمی‌آید و به گفته خود مسئولان، بخش عمده کار بر دوش مردم محلی است و عدم حضور و همکاری آنها خاموش کردن این آتش‌های مهیب را ممکن نمی‌کند. در این میان گاه افرادی برای حفاظت از محیط زیست دچار سانحه می‌شوند و حتی جان خود را از دست می‌دهند.

سوختن برای نجات بوزین
«مظفر عبدی» جوان کرمانشاهی امسال جایزه ملی محیط زیست را از دست رئیس جمهوری دریافت کرد، جوانی که به همراه جوان دیگری به نام «صلاح الدین میرانی» در آتش سوزی چند سال قبل منطقه بوزین و مره خیل دچار سوختگی شدند و شاید اسم آنها به گوش خیلی از مردم آشنا نباشد.عبدی که دچار 53 درصد سوختگی شده است، متولد «بانوره» شهرستان پاوه است و هنگام خاموش کردن آتش از ناحیه صورت، گوش، دست و پا دچار سوختگی شد و اکنون برای تنفس و گذران زندگی روزمره به شدت با مشکل روبه‌رو است.وی در گفت وگو با همشهری با بیان این‌که آتش سوزی منطقه بوزین و مره خیل در 23 مرداد سال 86 رخ داد، افزود: در این حادثه من دچار 53 درصد سوختگی شدم، صلاح الدین میرانی از نزدیکان من دچار 78 درصد سوختگی شد و سه نفر نیز درجا فوت کردند و به عبارتی شهید شدند که نام آنها « عباس فتحی»، «نعمت فتحی» و «بهاءالدین فرجی» بود.به گفته این جوان دوستدار محیط زیست منطقه بوزین و مره خیل منطقه حفاظت شده‌ای است که از پاوه 50 کیلومتر دور است و به مرز نزدیک است و هنگامی که در آن منطقه آتش سوزی رخ داد بر اساس فراخوان مسئولان مردم برای اطفای حریق به کمک رفتند و برخی دچار سانحه شدند.

هزینه‌های درمان
عبدی ادامه داد: در آن زمان 25 ساله بودم که دچار سانحه و سوختگی شدم و تقریبا 11 عمل جراحی روی بخش‌های مختلف بدنم انجام شد و هنوز هم آثار آن نمایان است. وی هزینه‌های پرداخت شده برای جراحی‌ها را حدود 50 میلیون تومان برآورد کرد و گفت: تعدادی از این عمل‌ها را در بیمارستان فاطمه زهرا(س) در یوسف آباد تهران انجام دادم و هیچ کمکی برای پرداخت هزینه‌ها به من نشد و همه را از جیب پرداخت کردیم و یا خیرین کمک کردند.این جوان کرمانشاهی افزود: فقط امسال برای نخستین بار من و آقای میرانی برای دریافت جایزه ملی محیط زیست دعوت شدیم و آنجا 3 سکه بهار آزادی به ما دادند در استان نیز بیمه کارآفرین در هفته محیط به ما 5 سکه داد.
عبدی افزود: برای 3 نفری که فوت شدند نیز تنها در مجموع 20 میلیون تومان یعنی حدود 6/5میلیون تومان برای هریک پرداخت شد که در برابر جان آدمیزاد عدد چندانی نیست و این در حالی است که خانواده این افراد اکنون با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند و فرزندان بیکار دارند.وی اظهار کرد: اکنون در اداره منابع طبیعی پاوه به صورت قراردادی و با حقوق ماهیانه 700 هزار تومان کار می‌کنم و اقای میرانی نیز قرارداد شرکتی دارد اما این حقوق‌ها کفاف زندگی را نمی‌دهد. این دوستدار محیط زیست معتقد است افرادی که در چنین حوادثی با از خودگذشتگی محیط زیست و طبیعت را نجات می‌دهند، دچار آسیب می‌شوند یا از بین می‌روند باید جانباز و شهید تلقی شوند، خسارتی به آنها پرداخت شود و مورد حمایت قرار گیرند.عبدی با اشاره به این‌که هنوز هم در گستره استان و دیگر مناطق زاگرس آتش سوزی‌های متعددی رخ می‌دهد، یادآوری کرد: وقتی که حمایتی صورت نگیرد مردم دیگر رغبتی برای کارهای داوطلبانه و خودجوش ندارند و مسئولان نیز به تنهایی از عهده خاموش کردن آتش بر نمی‌آیند. چنانکه در آتش سوزی‌های اخیر در آبیدر سنندج اگر مشارکت مردم و سازمان‌های مردم نهاد نبود قطعا آسیب‌های بیشتری بر زیست بوم منطقه وارد می‌شد. وی در پایان تاکید کرد: حتی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی باید با همکاری دیگر نمایندگان غرب کشور در این زمینه طرحی را در مجلس تصویب کنند که از چنین افرادی حمایت شود.

8.jpg