موضوعات
خوزستان

زنگ خطر در یکی از روستاهای خوزستان به صدا درآمد

تخليه پساب‌های كارخانه اسيد در محيط زيست «ملیگط»

نویسنده: عباس سلامات- خبرنگار
زنگ خطر در یکی از روستاهای خوزستان به صدا درآمد.
1393/08/19
اهواز- عباس سلامات- خبرنگار همشهری: «اسيد کلریدریک» را آنجا كسي نمي شناسد. مخلوط «اسید کلریدریک» و «اسید فلوریدریک» هم ناآشناست. آنجا «اسید استیک» و «اسید فورمیک» که سنگ را هم می خورند، کسی نمی شناسد.
 25 كيلومتر آن طرف تر از اهواز به سمت طلوع، جايي ميان 140 حلقه چاه نفت كه شعله آتش گازهاي اضافه آنها طلوع و غروب را يكسان كرده است. آنجا كه لوله هاي نفت بسان مارهاي درهم  تنيده، چهره زمين را نقاشي كرده اند، 554 نفر در روستاي «مليگط» زندگي مي‌كنند. جمعیتی كه نمي دانند اگر اين اسيدها كه لوله آب آشامیدنی‌شان از ميان آنها مي‌گذرد به درون لوله رخنه كنند، قبرستان كوچك روستا به زودي پذيرايشان مي‌شود. قبرستاني كه 10 در صد از 50 قبر موجود در آن متعلق به كساني است كه به دليل سرطان و مشكلات تنفسي، قبل از 40 سالگی در گذشته اند.

ماجرای آب و اسید
اهالي روستا «ملیگط» به هر كه مي‌شناخته اند، نامه نوشته اند. از بخشداری غیزانیه تا نمایندگان مجلس. مدیر کنترل کیفی شرکت آب و فاضلاب روستایی (آبفار) شرایط روستا را بحرانی توصیف کرده است. اين را «گاصوص حسيني» عضو شوراي روستاي مليگط که وظیفه راهنمایی و شرح ماجرا را به عهده گرفته مي‌گويد.
«كارخانه عملیات اسید و سیالات انگیزشی» که متعلق  به «اداره مخلوط مواد شیمیایی» وابسته به شركت ملي حفاري است و نیاز شرکت های ملی مناطق نفتخیز جنوب، نفت مناطق مرکزی، نفت فلات قاره، مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و فازهای ١٤ ، ١٧ و ١٨ پارس جنوبی، پروژه های حفاری کیش، یادآوران، آذر و آزادگان را تامین می‌کند، اسيد پودري را به سيالات اسيدي تبديل مي‌كند. اين فرايند منجر به ايجاد پساب هاي اسيدي مي‌شود و اين پساب ها مستقيما روي لوله 6 اينچي پی.وی.سي كه آب آشامیدنی روستا را تامين مي‌كند، مي‌ريزد. از سوی دیگر، به دليل سهميه بندي، تنها 2 ساعت از هر 6 ساعت آب در لوله جريان دارد، خالي بودن لوله خطر شكستگي را افزايش مي‌دهد.
«هاشم » پدر «محمد حسینی معظم» کودک سرطانی ساکن ملیگط نیز به خبرنگار همشهری می گوید: 2 سال پیش کودکی 8 ساله در این روستا بر اثر سرطان فوت کرد و امروز فرزند 12 ساله من با سرطان دست و پنجه نرم می کند. کسی درباره علل شیوع سرطان چیزی به ما نمی گوید. دیروز کودک همسایه، امروز کودک من و شاید فردا کودکی دیگر دچار سرطان شود.

در انتظار فاجعه
روستای ملیگط بعد از چندین سال دست و پنجه نرم کردن با پساب های آلوده، بالاخره به شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان اهواز راه یافت. مدير كنترل كيفي شركت آب و فاضلاب روستايي در شورای سلامت اهواز نسبت به شرایط این روستا هشدار می دهد و تاكيد می کند: پساب اسيدشويي شرکت ملي حفاري به جايي مي‌ريزد كه مسير آب روستايي از آنجا مي‌گذرد. البته خط لوله آب قبل از ساخت كارخانه اسيد آنجا بوده است. «غلامرضا حيدري» می‌گوید: اگر آلودگي آب روستاها زنگ خطر تلقي شود، «مليگط» خود بحران است. حيدري ضمن تاييد تخليه پساب هاي كارخانه اسيد به محيط زيست روستا، می افزاید: اسيد در بافت منطقه رسوب كرده است و اگر لوله آب آشامیدنی این روستا بشكند، فاجعه رخ مي‌دهد. شركت ملي حفاري بايد خسارت وارد به منطقه را جبران كند. «مهرداد شريفي» رئيس مركز بهداشت شرق اهواز نیز در همین شورا، آلودگي اين پساب ها را تاييد می کند و با اظهار بي اطلاعي از ماهيت اين مواد، آن را آلاینده می داند.

اخطار دوم
فرماندار شهرستان اهواز همچنین در شورای سلامت برای دومین بار به شرکت ملی حفاری اخطار می دهد و تصریح می کند: فرمانداري پیش از این با شرکت ملی حفاری در این باره مکاتبه کرده و اکنون نیز برای بار دوم به این شرکت اخطار می دهد.
«اسماعيل ارزاني بيرگاني»  تاکید می کند: در صورتی که اين شركت طي 48 ساعت به تعهدات خود مبنی بر رفع آلودگي منطقه عمل نكند، فرمانداري وارد عمل می شود.
وی در گفت و گو با خبرنگار همشهری می گوید: بعد از اخطار شورای سلامت هیات ویژه ای از روستا بازدید کرده است. شرکت ملی حفاری آلودگی پساب ها را پذیرفته و طبق توافقات به عمل آمده، مکلف شده 600 میلیون تومان صرف پاکسازی منطقه کند. با وجود پیگیری های خبرنگار همشهری، شرکت ملی حفاری از پاسخگویی در این باره اجتناب می کند.

اعلام جرم علیه آلاینده ها
عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید چمران اهواز در همین رابطه می گوید: اگر فعالیت های یک کارخانه یا واحد صنعتی به محیط زیست آسیب بزند، سازمان محیط زیست می تواند علیه آن کارخانه یا واحد صنعتی اعلام جرم کرده و از دادستان تقاضای پیگرد قانونی کند. به تبع آن مردم منطقه نیز به عنوان زیان دیده، می توانند شکایت کنند.  «حسن مزارعی» می افزاید: اگر فعالیت آن کارخانه به سلامت مردم آسیب زده و بیماری ایجاد کند، فارغ از اینکه محیط زیست آسیب دیده باشد یا خیر، مردم می توانند رأسا علیه آن کارخانه یا واحد صنعتی اعلام جرم کنند.  وی ادامه می دهد: طبق قانون تملک، شرکت ها موظفند اراضی را از صاحبان آنها خریداری کنند و اگر این اراضی در تملک فرد خاصی نباشد، باید از اداره کل منابع طبیعی مجوز گرفته شود. فعالیت‌های شرکت‌ها و کارخانه‌ها باید تحت نظارت و پایش سازمان محیط زیست و وزارت بهداشت باشد و شرکت ها موظف به ارائه گزارش از فعالیت های زیست محیطی خود هستند.

خسارت مواد نفتی
در پی شکایت روستائیان به مراجع قضایی، «بابک تقدیسی» کارشناس رسمی دادگستری در گزارشی خطاب به شعبه 284 شورای حل اختلاف استان خوزستان می نویسد: مساحت زمین مورد خسارت برابر با 891 هزار و 365 متر مربع است که تحت تاثیر تصفیه مواد نفتی قرار گرفته است. وجود این مواد علاوه بر اینکه منطقه را از بابت قابلیت زراعی و پوشش مرتعی دچار مشکل کرده است، سبب تغییر بافت و ساختمان خاک سطحی خواهد شد. از طرف دیگر به علت وجود خط لوله آبرسانی زیر زمینی در محدوده خسارت دیده، احتمال خوردگی لوله در درازمدت وجود داشته که این مسئله می تواند سبب نشت این مواد در لوله شود و مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد.

مهمانان تازه
پساب های اسیدی فارغ از اینکه چه کسی چه اظهار نظری می کند، کماکان روی لوله آب آشامیدنی می ریزند. دقیقا در همین دقیقه و در همین ثانیه، گورستان خلوت روستا در انتظار مهمانان تازه است. اگر کسی کاری نکند، اسید روزی لوله را می شکند؛ دیر یا زود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code