موضوعات
شاهرود

آسفالت معابر روستاهای شاهرود

نویسنده:
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شاهرود با جذب 2 هزار تن ازسهمیه 5 هزار تنی قیر رایگان استان توانست با همکاری مردم، 112 هزار و 622 متر مربع از معابر روستایی این شهرستان را آسفالت کند...
1395/03/12
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شاهرود با جذب 2 هزار تن ازسهمیه 5 هزار تنی قیر رایگان استان توانست با همکاری مردم، 112 هزار و 622 متر مربع از معابر روستایی این شهرستان را آسفالت کند. به گزارش ایرنا، بخشدار بسطام توسعه متوازن و ایجاد عدالت را دو هدف مهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دانست و گفت: این نهاد بسترهای مناسبی را برای رشد، تعالی، عمران و آبادانی روستاها به خصوص برای اقشار کم درآمد ایجاد می‌کند.
«مهدی استیری» با اشاره به اهمیت گردشگری و قدمت تاریخی روستای قلعه نو خرقان تأکید کرد: اگر بنیاد مسکن، دهیاری و شورای اسلامی این روستا به عنوان 3 ضلع مثلث با یکدیگر همکاری نمی‌کردند، امروز شاهد رشد و شکوفایی آن نبودیم. وی اضافه کرد: طرح واگذاری قیر رایگان به روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفرجمعیت با اولویت بنیاد مسکن، در سال 94 از سوی دولت اجرا و طی آن 32 هزار متر مربع از معابر روستایی بخش بسطام آسفالت شد.
به گفته رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شاهرود، برای اجرای این طرح قرارداد تفاهمی میان این نهاد، دهیاری‌ها و پیمانکاران بسته شده و بنیاد مسکن وظیفه تأمین قیر مورد نیاز براساس آسفالت اعلام شده از سوی دهیاری هر روستا و ارایه خدمات مهندسی را بر عهده دارد. در روستای قلعه نو خرقان در مجموع 175 تن قیر دریافت و در ازای آن 32 هزار متر مربع از خیابان‌ها و کوچه‌ها آسفالت شده است. نکته قابل توجه دیگر اما بهسازی بافت با ارزش این روستاست که عملیات اجرایی آن از سال 91 آغاز شده و رو به اتمام است. 4هزار متر مربع تاکنون سنگ فرش شده و به طور کلی 4 میلیارد و 600 میلیون ریال برای اجرای سنگفرش، ازاره و کاهگل هزینه شده است.
براساس این طرح، گردشگران با گذرازکوچه‌های پرپیچ وخم سنگفرش شده با دیوارهای کاهگلی و خانه‌های سنتی، به مقبره شیخ ابوالحسن خرقانی هدایت می‌شوند.
مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شاهرود هم از اتمام این طرح در روستای قلعه بالای بیارجمند خبرداد و گفت: طرح بهسازی بافت با ارزش این روستا با هزینه 7 میلیارد ریال به پایان رسیده و درآینده نزدیک با حضور معاون رئیس جمهوری افتتاح می‌شود.
«سعید رضا حسینی» همچنین درخصوص آسفالت معابر روستایی با بیان این‌که ازمجموع 5 هزارتن سهمیه قیراستان، 2 هزارتن آن در شاهرود جذب شده، افزود: بخش مرکزی با جذب 70 درصد قیر شهرستان، فاصله بسیاری با دیگر بخش‌ها دارد.
وی اضافه کرد: این طرح ابتدا در روستای مغان و سپس در روستای دیزج اجرا شده است.
مدیربنیاد مسکن انقلاب اسلامی شاهرود، با اشاره به مشارکت 3 روستای قلعه نوخرقان، مزج وابرسج دربخش بسطام گفت: روستای قلعه نو خرقان با اجرای 32 هزارمترمربع آسفالت، اکنون رکورددار بیشترین میزان آسفالت درمیان دیگر روستاهای شهرستان است.
14 روستای بخش مرکزی شهرستان شاهرود با جذب 1597 تن قیر رایگان، 80 هزار و622 مترمربع ازمعابر خود را آسفالت کردند. دراین میان روستای دهملا با 30 هزار متر مربع بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است.
روستاهای مغان، دیزج و کلاته خان نیز به ترتیب با آسفالتی به مساحت 13 هزار و 41، 12 هزار و 581 و 8 هزار متر مربع پس از دهملا در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.
همچنین عملیات جدول کشی و احداث جوی در محور مواصلاتی روستای دهملا به قلعه حاجی به طول 1100 متر با اعتبار 2 میلیارد ریال در حال انجام است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code