موضوعات
شاهرود

«قلعه بالا»؛ نمونه موفق گردشگری روستایی

نویسنده:
روستای پلکانی قلعه بالا در بخش بیارجمند شهرستان شاهرود، نمونه‌ای موفق از رونق اقتصادی با توسعه بوم گردی و ایجاد زمینه برای بازگشت مهاجران به زادگاهشان است...
1396/06/20
روستای پلکانی قلعه بالا در بخش بیارجمند شهرستان شاهرود، نمونه‌ای موفق از رونق اقتصادی با توسعه بوم گردی و ایجاد زمینه برای بازگشت مهاجران به زادگاهشان است.
مدیرکل دفترمطالعات و آموزش گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، درگفت و گو با ایرنا، با اشاره به افزایش 30 برابری تعداد اقامتگاه‌های بوم گردی کشور در دولت یازدهم افزود: در سال 94 فقط 20 اقامتگاه بوم گردی دارای مجوز در ایران فعال بود اما اکنون این تعداد به بیش از 620 مورد رسیده است.
محسن رنجبر گفت: گردشگران خارجی بیشتربرای تجربه حضور در مکان‌های سنتی، چشیدن غذاهای محلی و خرید صنایع دستی به هر منطقه سفر می‌کنند و به همین دلیل باید از توسعه این اقامتگاه‌ها که بیانگر سبک زندگی اصیل ایرانی است، حمایت کرد.
روستای هدف گردشگری قلعه بالا در بخش بیارجمند شاهرود یکی از نمونه‌های موفق در زمینه توسعه اقامتگاه‌های بوم گردی و جذب گردشگر است؛ به گونه‌ای که در بازه زمانی حدود پنج سال، نه تنها ساکنان آن تصمیمی به هجرت از زادگاه پدری نگرفتند، بلکه بسیاری از خویشان خود را که سال‌های دور برای کار و تحصیل به شهرهای اطراف رفته بودند را هم به دیارشان باز گردانده اند.
محمدعلی احمدی یکی از این افراد است. مردی میانسال که به گفته خود 50 سال پیش با پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده‌اش به مشهد مهاجرت کرده و پس از سال‌ها که برای دیدن اقوام به قلعه بالا سفر می‌کند، آب و هوای خوب و امنیت این روستا، بهانه‌ای برای ماندنش می‌شود.
او اکنون در قلعه بالا خانه‌ای اجاره کرده و از ماشینش برای سرویس مدارس، رفت و آمد گردشگران و مردم روستا استفاده می‌کند. احمدی می‌گوید دختر و داماد و همچنین برادرش می‌خواهند برای سکونت به قلعه بالا بیایند.
راه اندازی قدیمی‌ترین اقامتگاه‌های قلعه بالا به سال 88 باز می‌گردد. حسین کیقبادی، معروف به عمو حسین صاحب یکی از نخستین اقامتگاه‌های این روستا است. وی در پاسخ به این پرسش که چرا گردشگران او را عمو حسین صدا می‌زنند، می‌گوید: من با هریک از مهمانان خود همانند اعضای خانواده‌ام برخورد کرده و از آنان پذیرایی می‌کنم تا خاطره‌ای خوش از اقامت کوتاه خود داشته باشند و شاید به همین دلیل به عمو حسین معروف شده ام.
وی با بیان این‌که در ابتدای کار هنوز اقامتگاه‌های دیگری نه تنها در روستا بلکه در استان شکل نگرفته بود، اضافه کرد: نخستین هدف از تبدیل منزل خود به اقامتگاه، حفظ میراث پدری و بافت سنتی روستایی بود اما پس از آن زمینه‌های ایجاد اشتغال و درآمد هم خود به خود مهیا شده و با رونق کار، دیگران هم از ما الگو گرفتند.
وی تأکید می‌کند: کار بوم گردی حتما با کمک و همبستگی اعضای خانواده پای می‌گیرد و گردشگر هم به امید خوردن دستپخت خانم خانه به این منزل مراجعه می‌کند، پس باید همه در کنار هم تلاش کنیم.
کیقبادی تنها یک درخواست از مسئولان دارد و می‌گوید: از مسئولان می‌خواهم پای سرمایه گذاران بزرگ و غریبه را به روستاهای هدف گردشگری، باز نکنند چرا که آنان قدرت بیشتری دارند و جوامع محلی نمی‌توانند با آن‌ها به رقابت بپردازند.
حمزه عجمی، مدیر یکی دیگر از اقامتگاه‌های با سابقه این روستا است. وی درباره یکدلی مردم قلعه بالا برای رونق گردشگری در روستای خود، سخن می‌گوید.
به گفته عجمی از سال 88 تاکنون، مردم، دهیاری و شورای اسلامی قلعه بالا با یکدیگر هماهنگ شدند تا زادگاه خود را به یکی از قطب‌های بوم گردی شهرستان و استان تبدیل کنند.
وی ادامه می‌دهد: مردم قلعه بالا نسبت به هم حس حسادت نداشته و در جذب گردشگر همکاری می‌کنند، برای نمونه اگر شبی تعداد مهمانان یک اقامتگاه بیش از ظرفیت باشد، اقامتگاه بعدی پذیرای باقی آنان بوده و صحبتی هم از مبلغ پرداختی نمی‌شود بلکه آخر کار، با همان اقامتگاه نخست تسویه حساب می‌کنند.
دهیار قلعه بالا هم با اشاره به وجود 12 اقامتگاه بوم گردی مجوزدار در این روستا، می‌گوید: اکنون به این نتیجه رسیده‌ایم که باید با توقف توسعه اقامتگاه‌ها، در حوزه‌های دیگر وابسته به گردشگری چون صنایع دستی، صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی و سوغات شغل ایجاد کرد.
محمود عجمی می‌افزاید: چندین خودروی شاسی بلند برای آفرود و رفت و آمد گردشگران به پارک ملی توران آماده کرده ایم؛ از سوی دیگر چند جوان تحصیل کرده روستا را هم برای مترجمی گردشگران خارجی آماده می‌کنیم.
وی با بیان این‌که به طور معمول، هر شب 300 مهمان در اقامتگاه‌های این روستا پذیرایی می‌شوند، اضافه می‌کند: اما در تعطیلات این میزان افزایش یافته و برای اقامت گردشگران، از خانه‌های افراد تحت پوشش کمیته امداد هم استفاده می‌کنیم تا کمکی هم به آن‌ها شود.
دهیار قلعه بالا ادامه می‌دهد: سالانه به طور میانگین 15 هزار گردشگر ایرانی و هر ماه هم حدود 20 گردشگر خارجی به این روستا سفر می‌کنند.
از دیگر ویژگی‌های قلعه بالا، پاکیزگی و آرامش این روستاست. مردم این منطقه همچنین به دلیل قرار گیری در منطقه حفاظت شده توران، در زمینه حفظ حیات وحش و محیط زیست هم افراد موفقی هستند.
علاوه بر قلعه بالا، توسعه بوم گردی در روستاهایی چون رضا آباد و ابر و در شهرهایی چون کلاته خیج در شهرستان شاهرود در حال قوت گرفتن است. با این روند تبدیل این شهرستان به یکی از قطب‌های بوم گردی در شمال شرق کشور در سال‌های آینده، دور از انتظار نخواهد بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code