موضوعات
کرمان

کمبود آب؛ مانع گسترش صنعت مس کرمان

نویسنده:
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران مشکل اصلی توسعه صنعت مس در جنوب‌شرق کشور را مساله کمبود آب برشمرد. به گزارش ایسنا احمد مرادعلیزاده گفت: انجام فاز سوم مس سرچشمه به دلیل کمبود آب معطل مانده است و امیدواریم این مشکل با اتمام پروژۀ انتقال آب از خلیج فارس بر طرف شود...
1396/07/15
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران مشکل اصلی توسعه صنعت مس در جنوب‌شرق کشور را مساله کمبود آب برشمرد.
به گزارش ایسنا احمد مرادعلیزاده گفت: انجام فاز سوم مس سرچشمه به دلیل کمبود آب معطل مانده است و امیدواریم این مشکل با اتمام پروژۀ انتقال آب از خلیج فارس بر طرف شود.
وی در نشست با جمعی از فعالان حوزۀ رسانه و اقتصاد با اشاره به این‌که ایران حدود 3 درصد تولید مس جهانی را دارد، اظهار کرد: از 600 میلیون تن مس خالصی که در دنیا وجود دارد حدود 2 میلیون تن آن در ایران است.
این مسئول گفت: در حال حاضر سه معدن، معدن مس سرچشمه، سونگون و میدوک در حال بهره برداری هستند و سالانه 280 هزار تن مس خالص تولید می‌کنیم.

رکورد تولید مس
مراد علیزاده افزود: سال گذشته که رکورد تولید را زدیم، 283 هزار تن تولید داشتیم و امسال برنامه ما تولید 285 هزار تن مس محتوی است و تا پایان سال 98 امکان تولید 400 هزار تن مس خالص را خواهیم داشت.
این مسئول در ادامه با اشاره به این‌که بهره برداری از معادن مس از سال 58 از سرچشمه شروع شده وسال 83 معدن میدوک و سال 85 معدن سونگون راه اندازی شده است، عنوان کرد: تقریباً 35 تا 40 درصد محصول کاتد مس، صادراتی است و مابقی آن در اختیار مصرف‌کنندگان داخلی قرار می‌گیرد و به شکل سیم و کابل، لوله و ورق در می‌آید.
این مقام ارشد شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این‌که شرکت مس به عنوان شرکت مادر، فقط مس کاتد و مفتول 8 میلیمتری برای کارخانه‌ها سیم و کابل را تولید می‌کند، اظهارکرد: 900 هزار تن ظرفیت صنایع تبدیلی توسط بخش خصوصی درایران ایجاد شده، اما مشکل اصلی آنها، پیدا کردن بازار است. زیرا برای این حجم ظرفیت، بازار تقاضای با ثبات در کشور وجود ندارد.

 آب برای نجات صنعت مس
مرادعلیزاده از حساسیت مس در مصرف آب سخن گفت و افزود: بالاترین تکنولوژی‌ها را برای صرفه جویی در آب به‌کار گرفته‌ایم، به نحوی که اکنون درکل صنعت مس به ازای هر تن مس0/4مترمکعب آب مصرف می‌کنیم که به نسبت به شرکت‌های دیگر وضع بهتری داریم.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران همچنین از تبدیل صنعت مس به صنعت سبز خبر داد و یادآور شد: مهمترین آلاینده‌ای که از سال 98 به بعد از صنعت مس حذف می‌شود، گاز دی اکسید گوگرد است، که آن را به اسید سولفوریک تبدیل می‌کنیم. همچنین با تبدیل کوره ذوب سرچشمه به تکنولوژی فلش، گاز دی اکسیدکربن نیز از چرخۀ تولید مس حذف می‌شود.
مرادعلیزاده جهت گیری برای اکتشافات و ذخایر پنهان را از سیاست‌های مهم این شرکت دانست و افزود: در این رابطه با پنج شرکت‌ بین المللی مذاکره کرده‌ایم که در اکتشافات از روش‌های نوین بهره بگیریم.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به اصلاحات انجام شده در کوره ذوب مس سرچشمه، بیان کرد: کوره جدید ذوب ظرف یک ماه آینده راه اندازی می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code