موضوعات
کرمان

کشف قبرستان باستانی در کرمان

نویسنده:
کارشناس ارشد باستان شناسی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از کشف قبرستان قدیمی در روستای باقرآباد کرمان خبر داد...
1396/06/07
کارشناس ارشد باستان شناسی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از کشف قبرستان قدیمی در روستای باقرآباد کرمان خبر داد.
رضا ریاحیان درگفت وگو با ایرنا افزود: طی بازدید و کارشناسی اولیه توسط کارشناسان باستان شناسی میراث فرهنگی کرمان از این قبرستان پنج قبر در مجموعه آرامگاهی شناسایی شد.
وی بیان کرد: 2 مورد از قبرهای مذکور دارای گچ بری هایی با موتیف های (نقش مایه) هندسی است که براساس مطالعات انجام گرفته این موتیف ها شباهت زیادی به گچ بری های مقبره خواجه اتابک کرمان دارد و به احتمال زیاد مربوط به دوره تیموری است.
کارشناس ارشد باستان شناسی ادامه داد: روی سنگ قبر سوم که از جنس مرمراست تاریخ 975 هجری قمری حک شده که مربوط به دوره صفویه است و این نمونه سنگ قبر در اطراف گنبد جبلیه و جنگل قائم کرمان نیز قابل مشاهده است.
وی گفت: روی یکی دیگر از قبرها که قسمتی از آن زیر دیوار جنوبی بنای آرامگاهی قرار دارد با استفاده از گچ، نقش محراب اجرا شده و آخرین قبر از قبرهای یاد شده با طرحی ساده و معمولی قابل شناسایی است.
ریاحیان تصریح کرد: همچنین دراطراف این قبرستان سفال هایی مربوط به دوران سلجوقی وجود دارد.
وی اظهارکرد: کاوش ها برای بررسی ومطالعات بیشترتوسط کارشناسان باستان شناسی همچنان دراین قبرستان قدیمی ادامه دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code