موضوعات
کرمان

کرمان؛ بهشت بوم‌گردان

نویسنده:
راه اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی و استقبال بالای گردشگران از این واحدها نقطه عطفی در گردشگری استان کرمان به‌شمار می‌رود...
1396/09/04
راه اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی و استقبال بالای گردشگران از این واحدها نقطه عطفی در گردشگری استان کرمان به‌شمار می‌رود.
به گزارش ایرنا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بیان اینکه در سال قبل حدود 120 اقامتگاه‌ بوم گردی در جای جای این استان راه‌اندازی شده است، افزود: افزایش و توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی در استان کرمان طی سال جاری به عنوان یک اولویت کاری در صنعت گردشگری دنبال خواهد شد.
محمود وفایی پیش بینی کرد: درسال جاری حداقل 50 اقامتگاه دیگر در استان به جمع اقامتگاه‌های فعلی افزوده شود.
وی تجربه راه اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی دراین استان را که مرهون همراهی اغلب دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها بوده را توام با موفقیت دانست و تصریح کرد: بنا داریم دراین حوزه درسال جاری اقدام‌های موثری را به سرانجام برسانیم.

پروانه بهره برداری
 معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: گام‌های بلندی در دولت برای توسعه گردشگری استان کرمان برداشته شده وجذب گردشگران خارجی و داخلی با افزایش دور ازانتظار وچشمگیری همراه بوده است.
محمد جهانشاهی افزود: تاکنون 160 پروانه بهره برداری از خانه‌های بوم گردی در مناطق مختلف این استان صادر شده و پیش بینی می‌شود تعداد خانه‌های بوم گردی تا پایان سال جاری به 200 مورد برسد.
وی تصریح کرد: در زمینه راه اندازی اقامتگاه‌های گردشگری با استقبال بسیار خوبی از طرف متقاضیان مواجه شده‌ایم و اکنون کرمان در زمینه صدور پروانه‌های بوم گردی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده و استان‌های اصفهان و یزد به ترتیب رتبه‌های دوم و رتبه سوم را در این زمینه دارند.

برنامه‌ریزی مراکز اقامتی
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان ادامه داد: هزینه‌ای که دولت در بخش اقامتگاه‌های بوم گردی صرف کرده بسیار محدود بوده و این پروژه‌ها با مشارکت و سرمایه‌گذاری مردم و توافق با صندوق کارآفرینی امید انجام شده است.
وی تاکید کرد: اغلب هتل‌ها و آژانس‌های گردشگری برنامه یک شبه اقامت در اقامتگاه‌های بوم گردی را برای گردشگران خارجی پیش بینی کرده‌اند و در حال حاضر واحد بوم گردی شهداد اصلی‌ترین مرکز اقامتی گردشگران خارجی در استان است.

روستاهای هدف گردشگری
جهانشاهی با اشاره به اینکه 200 روستا به عنوان مقاصد گردشگری روستایی در استان کرمان مشخص شده است، افزود: سعی شده در بیش از 70 درصد مقاصد روستایی در قالب توسعه اقامتگاه‌های بوم گردی، خدمات اولیه را با مشارکت خود مردم و جوامع میزبان به گردشگران ارائه دهیم.
وی گفت: در سال جاری در راستای ارتقای سطح خدمات در اقامتگاه‌های بوم گردی، 100 مدیر اقامتگاههای بوم گردی این استان با همکاری یک موسسه گردشگری در روستای جرجافک زرند آموزش‌های لازم را فرا گرفتند.
این مسئول تصریح کرد: توسعه اقامتگاه‌های بوم گردی روستایی به عنوان یک مدل بسیار خوب و موفق با همراهی مجموعه مدیریتی استان به خوبی انجام شده است.

اشتغال با بوم گردی
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: بیش از 2 هزار نفر ظرفیت پذیرش اقامتگاه‌های بوم گردی استان است که برای 400 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.
وی تاکید کرد: در قالب برنامه‌های بوم گردی در صدد اجرای برنامه مدیریت پسماند، مدیریت کردن منابع آبی، حفاظت از ارزش‌های زیست محیطی و توجه به مسائل فرهنگی در مناطق گردشگری روستایی هستیم.
به گفته جهانشاهی توسعه گردشگری روستایی و راه اندازی اقامت گاههای بوم گرد با توجه به معیارهای مشخص شده در اقتصاد مقاومتی، یکی از موفقیت‌ها این بخش بوده و نگاه مسئولان به این مقوله بسیار جدی‌تر شده است.

ظرفیت‌های کرمان
وی افزود: کرمان به دلیل تنوع اقلیم و شرایط خاص جغرافیایی یکی از استان‌های منحصر بفرد و دارای تنوع غذاهای روستایی است و حدود 80 نوع غذای محلی در فهرست غذایی اقامتگاه‌ها روستایی استان کرمان شناسایی شده و این ظرفیت به خوبی در حال استفاده است.
جهانشاهی اظهار کرد: در حال حاضر تقریباً در 30 منطقه روستایی اقامتگاه بوم گردی داریم و حدود 50 روستا نیز درخواست ایجاد این اقامتگاه‌ها را ارائه کرده‌اند وتمام مقاصد گردشگری روستایی تا پایان برنامه ششم به اقامتگاه‌های بوم گردی مجهز خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code