موضوعات
کرمان

پسته به بورس می‌رود

نویسنده:
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به تعیین مشوق‌هایی برای توسعه صادرات پسته از طریق بورس کالا اشاره کرد. محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: کارگزاری‌های متعددی برای ورود صادرکنندگان پسته به بورس پسته اعلام آمادگی کرده اند...
1396/06/07
 رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به تعیین مشوق‌هایی برای توسعه صادرات پسته از طریق بورس کالا اشاره کرد.
محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: کارگزاری‌های متعددی برای ورود صادرکنندگان پسته به بورس پسته اعلام آمادگی کرده اند.
به گزارش ایرنا، وی افزود: پس از نشست با استاندار کرمان جمع بندی بر این شد که بخشی از اعتبارات مورد نیاز در حوزه صادرات پسته از صندوق توسعه ملی دریافت شود و در این رابطه قرار شد بین 100 تا 200 میلیارد تومان اعتبار به بانک کشاورزی اختصاص یابد.
پورابراهیمی اظهار کرد: همچنین سپرده ارزی از صندوق توسعه ملی نزد بانک کشاورزی دیده شده و راهکارهای استفاده از این منابع نیز در نظر گرفته می‌شود.
وی استفاده ازمنابع داخلی بانک کشاورزی را نیزمورد اشاره قرارداد و افزود: بانک کشاورزی یکی ازبانک‌هایی است که در عرصه خدمت رسانی به مردم طی سال‌های اخیردررتبه‌های برترکشوری بوده است.
این مسئول هدف از تشکیل نشست‌های قبلی ستاد عالی پسته را تجهیز منابع و تصمیم گیری در حوزه صادرات پسته دانست و گفت: در سال گذشته اقدامات خوبی از سوی بانک کشاورزی انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته در شرایط نامطلوب وضعیت پسته، نشستی برگزار شد و بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده، قیمت پسته 25 درصد افزایش یافت.
نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: سال جاری پیشهاد شد که مسیر سال گذشته را برای حمایت از صادرکنندگان پسته دنبال کرده و در کنار آن به صادرات پوست پسته نیز توجه شود.
پور ابراهیمی بر استفاده از ظرفیت بورس کالا در حوزه صادرات پسته تأکید کرد و گفت: صادرات سنتی پسته نیز می‌تواند ادامه یابد.
وی با تأکید بر این‌که تشکیل صندق پسته کلید خواهد خورد عنوان کرد: قرار است در شهرستان‌های پسته خیز استان کرمان شعبه‌های بانک کشاورزی در اختیار قرار گیرد تا به عنوان عوامل بورس کالایی در حوزه پسته فعال باشند.

افزایش تولید پسته در هکتار
نماینده دیگر کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: هزینه تولید پسته درحال حاضر بالاست و انتظار می‌رود که تسهیلاتی به تولیدکنندگان داده شود تا در زمینه اصلاح، بازسازی و بهینه سازی برای افزایش تولید در هکتار به کار رود.
محمد مهدی زاهدی افزود: کاهش سود تسهیلات و اعتبارات نیز از دیگر مواردی است که حوزه پسته باید مد نظر باشد.  وی خاطرنشان کرد: درحوزه صادرات سیر نیز می‌توانیم از صادرکنندگان خوب کشور و دنیا باشیم.  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی استان کرمان نیزگفت: اگرمنابع اختصاص یافته ازسوی استان درحوزه صادرات پسته با منابع صندوق توسعه ملی تلفیق کنیم و درصد سود کمترشود، مطلوب ترخواهد بود.  مهدی طبیب زاده افزود: پیش بینی شده که درسال جاری150 هزار تن پسته در استان کرمان تولید شود.  استان کرمان با تولید حدود 80درصد از محصول پسته کشور به لحاظ ارزاوری از قبل صادرات این محصول به خارج از کشور در تقویت بنیه اقتصادی کشور سهم عمده ای دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code