موضوعات
کرمان

پرچمی که راز ماند

نویسنده:
شهداد یکی از نمادهای کهن سرزمین کرمان است که گذشته‌ای غنی و مغفول مانده دارد، این سرزمین کهن که در حال حاضر به عنوان قطب کویرنوردی ایران شناخته می‌شود پس از ثبت جهانی کویر شهداد به مهم‌ترین مقصد کویرنوردان اروپایی در کرمان تبدیل شده است...
1396/07/03
شهداد یکی از نمادهای کهن سرزمین کرمان است که گذشته‌ای غنی و مغفول مانده دارد، این سرزمین کهن که در حال حاضر به عنوان قطب کویرنوردی ایران شناخته می‌شود پس از ثبت جهانی کویر شهداد به مهم‌ترین مقصد کویرنوردان اروپایی در کرمان تبدیل شده است.
به گزارش مهر،‌آنچه در خصوص این تمدن، کمتر مورد توجه قرار گرفته است پتانسیل‌های تاریخی این منطقه است، در حالی‌که سازمان‌های گردشگری در سراسر دنیا و حتی برخی از شهرهای کشور سعی می‌کنند از کمترین داشته‌های تاریخی بیشترین منفعت را کسب کنند، اما در شهداد این دفتر به گونه دیگری ورق خورده است.
کمتر گردشگری وقتی پای در این شهر می‌گذارد اطلاع دارد که شهداد روزگاری مرکز یکی از بزرگ‌ترین تمدن‌های بشری بوده است. این شهر که در ۸۷ کیلومتری کرمان قرار گرفته است روزگاری مرکز ایالت آرتا بوده است. وجود معادن مختلف، بقایای شهری بزرگ و آثاری از تمدن خبیص که در این منطقه یافت شده است نشان می‌دهد، شهداد تمدنی غنی داشته است. استعاره نام این شهر معنای هدیه‌ای از جانب شاه می‌داد اما به نظر می‌رسد این تمدن خود مرکز فرمانروایی بزرگی بوده است. دستاورد کاوش‌های مختلف  در این منطقه  آثاری از جمله قدیمی‌ترین پرچم کشور است. این پرچم که به نام درفش شهداد شناخته شده است منقش به تصاویری داستان گونه است که هم اکنون در موزه ملی در تهران نگهداری می‌شود.شهر شهداد هیچ بهره‌ای از این داشته نبرده  و نه مسئولان میراث فرهنگی و نه مسئولان شهر شهداد تلاشی برای معرفی داشته‌های این شهر نکرده‌اند.
‌شهداد در حالی پرچم‌دار یکی از بزرگ‌ترین تمدن‌های بشری لقب گرفته است که از داشتن یک موزه کوچک نیز محروم مانده است. این شهر زیبا داستانی دارد که آن را با یکی از کهن‌ترین پرچم‌های فلزی دنیا در طول تاریخ فریاد زده است، فریادی که هنوز هم کسی آن را نمی‌شنود.
درفش شهداد که همه را به یاد درفش کاویانی می‌اندازد، پرچمی است مربع شکل که هر ضلعش ۲۳ سانتی‌متر است و بر بالاترین قسمت درفش عقابی قرار دارد. بر مرکز این درفش فردی قرار گرفته است که به نظر می‌آید فرمانروای این سرزمین است. انسانی که بر روی صندلی نشسته و در حال نظاره اطراف است مورد احترام مردم و عناصر طبیعی قرار گرفته است و بسیار برجسته‌تر از دیگران است و در اطرافش خدمتگزاران دیده می‌شوند. در این درفش گاوی کوهان‌دار که نشانه تولید و برکت است، نخل به عنوان نماد کشاورزی و خورشید و شیر دیده می‌شود. متاسفانه هنوز هم پس از گذشت سال‌ها روایت این داستان رمز گشایی نشده است.
درفش شهداد و رازهایش مانند نخستین لوح‌های دست نویس بشر که چند کیلومتر آن سوتر در جنوب کرمان کشف شد سال‌ها به حال خود رها شده است. محمد اصلانی محقق تاریخ کرمان می‌گوید: متاسفانه کمبود اعتبار گریبان تاریخ کرمان را گرفته است، نماد این گفته تمدن خبیص و تمدن ارت است که هر دو جز غنی‌ترین تمدن های تاریخ بشر محسوب می‌شوند اما به درستی معرفی نشده و مورد شناسایی قرار نگرفته‌اند. تمدن ارت بعد از کاوش‌های اولیه و درحالی‌که نمادهاو المان‌های شگفت انگیزش دانشمندان جهان را شگفت زده کرده بود  ناگهان مسکوت ماند و مجددا در دل تاریخ پنهان شد.این‌که چرا تمدنی که مبدا نخستین خط بشری است چنین به حال خود رها می‌شود جای بحث دارد، وقتی چنین شاخص تاریخی و تمدنی در یک کشور باشد اصولا نوع نگاه سایر کشورها به‌آن که چنین سابقه‌ای دارد متحول می‌شود.
 بدون شک بین تمدن خبیص، شهر سوخته و ارت ارتباطی قابل توجه برقرار بوده است اما ارتباط این تمدن‌ها باید   مطالعه و بررسی شود. اینکه در شهر تاریخی شهداد تمدن و تاریخ فدای طبیعت‌گردی در لوت شده است و حتی یک موزه هم وجود ندارد و کسی نمی‌داند قدیمی‌ترین پرچم ایران متعلق به این شهر است، امری بسیار عجیب است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code