موضوعات
کرمان

پارچه‌های پشمی با دوخت سراسری

نویسنده:
پته، نوعی پارچه ضخیم سنتی است که از پشم بافته می‌شود‌. زنان و دختران کرمانی، روی پته را با سوزن و نخ‌های رنگین، با نقش‌هایی از خیال خود می‌آرایند و یکی از زیباترین صنایع دستی ایرانی را خلق می‌کنند...
1396/04/10
 پته، نوعی پارچه ضخیم سنتی است که از پشم بافته می‌شود‌. زنان و دختران کرمانی، روی پته را با سوزن و نخ‌های رنگین، با نقش‌هایی از خیال خود می‌آرایند و یکی از زیباترین صنایع دستی ایرانی را خلق می‌کنند.
به گزارش همشهری، پته‌دوزی یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین سوزن‌دوزی‌های سنتی ایران است که در تاریخ فرهنگی کرمان ریشه عمیقی دارد.
پته دوزی دارای ظرافت و زیبایی‌خاصی است که از سوزن دوزی‌های ظریف پوشیده شده است و تنها در کنار طرح‌های دوخته شده فضای بسیار کمی از زمینه‌ ساده‌ می‌ماند و گاهی هم تمام زمینه، سوزن‌دوزی می‌شود.  هر چه دوخت‌ها ریزتر و به هم نزدیک‌تر باشد ارزش پته بیشتر است. در اصطلاح این دوخت را منجوق می‌گویند. استفاده از رنگ‌ها در پته‌دوزی قوانینی دارد.
در شال سفید از دوخت چهارگوش به رنگ آبی، مشکی، سبز، زرد و قرمز، در شال قرمز از دوخت‌ زرد سبز یا آبی‌و در شال سبز از دوخت سفید یا زرد استفاده می‌شود. در شال سرمه‌ای دوخت سفید یا سبز مغزپسته‌ای کاربرد دارد.  بعد از اینکه دوخت پته تمام شد، نوبت برگ‌دوزی است.
پته را بعد از دوخت با آب سرد و پودر لباسشویی حل شده در آب مدت کوتاهی خیس می‌کنند و بعد کمی چنگ می‌زنند. چندین بار آب‌کشی می‌کنند تا جایی که آب کاملا زلال شود.
 بعد که آب اضافی آن رفت، خشکش می‌کنند و بعد با اتوی بخار اتویش می‌کنند. برای مصون ماندن‌ از گزند حشرات موذی، باید آن را در جای خنک نگه داشت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code