موضوعات
کرمان

ورزش؛ پایه توسعه قدرت ملی

نویسنده:
گروه گزارش استان‌ها‌ـ مريم محمودي‌ـ خبرنگار همشهري: كشف‌هاي بسيار جدید در اروپا، آفريقا و استراليا درباره غارنشين‌ها وجود دارد كه مي‌توان از آنها پي به فعاليت‌هايي برد كه مشابه ورزش زمان ما به حساب مي‌آيند.
1393/08/28
به نظر مي‌رسد ژيمناستيك از ورزش‌هاي همگاني و پرطرفدار چين باستان بوده است. همچنين آثار باقيمانده از دوران مصر باستان نشان مي‌دهد ورزش‌هايي مثل شنا به‌طور كامل توسعه‌يافته بود. آريايي‌ها هم طبق شواهد به دست آمده مردماني قوي، سلحشور و صحراگرد بودند و كارعمده‌شان پرورش حيوانات اهلي، شكار، سواركاري و تيراندازي بوده‌است. اين‌طور كه پيداست ورزش ازابتداي تاريخ بشريت همراه انسان‌ها بوده و بشراهميت ورزش وتحرك را از ابتدای زندگي درك كرده است. كشورما هم به‌عنوان يكي از ريشه دارترين تمدن‌ها از اين قاعده مستثنا نبوده و با نگاهي گذرا به تاريخ چند هزارساله آن نشانه‌هاي زيادي از توجه به ورزش در زندگي مردم يافت مي‌شود. چنانكه غلامرضا تختي كه قهرمان ملي هست واسطه ورزش در تاريخ اين سرزمين جاودان شدند. امروزه نيز با توجه به تغييرات سبك زندگي، رشد و‌ ترويج ورزش بين اقشار مختلف به‌عنوان مهم‌ترين عامل سلامت وپایه توسعه قدرت  ملی اهميت بالايي پيدا كرده است چنانكه مسئولان امر را بر آن داشته تا هفته‌اي را به‌عنوان هفته تربيت‌بدني و ورزش در تقويم سالانه كشور بگنجانند. در اين گزارش بررسي كوتاهي بر ورزش برخي استان‌ها داریم. البته در اين مجال نمي‌توان زيرساخت‌ها و ظرفيت تمامي استان‌ها را بررسي كرد وبه چند نمونه اکتفا کرده ایم .
  چشم‌اندازي روشن‌ براي بازي‌هاي آسيايي 2018
اينچئون مجال قدرت نمايي ورزشكاران ايراني و بروز ظرفيت استان‌هاي مختلف در رشته‌هاي ورزشي بود. اين را ايرج رحماني مديركل هماهنگي امور استان‌هاي وزارت ورزش و جوانان چندی پیش گفت.
وي افزود: براي موفقيتِ بيشتر در بازي‌هاي آسيايي جاكارتا درسال 2018 میلادی بايد ستاد بازي‌هاي آسيايي در تمامي استان‌ها تشكيل شود.
رحماني اظهار كرد: از 31 استان، 29 استان نماينده‌هاي ورزشي اعزامي به اينچئون داشتند. خوشبختانه يك نتيجه بي‌سابقه به دست آمد و ورزشكاران 25 استان موفق به كسب مدال شدند. 2 دهه قبل ورزشكاران ما براي حضور در بازي‌هاي آسيايي نهايتاً از 6 يا 7 استان انتخاب مي‌شدند اما همان‌طور كه گفتم در اين دوره 29 استان نماينده داشتند. وي ادامه داد: ورزش ما اين ظرفيت را دارد كه تعداد بيشتري مدال كسب كند. نگاه به سكوي سوم آسيا بلندپروازانه است اما دور از دسترس نيست. به‌طور قطع اگر برنامه‌ريزي بلند مدت داشته باشيم مي‌توانيم نتيجه بسيار بهتري نسبت به بازی های آسیایی2014 اينچئون بگيريم. رحماني در ادامه درباره ضمانت اجرايي براي برنامه‌ريزي دوره بعدي بازي‌هاي آسيايي گفت: براي ضمانت اجرايي، پايان سال جاري گزارش استان‌ها را در اين مورد دريافت مي‌كنيم. قطعاً با استان‌هايي كه در اين زمینه كم‌كاري كنند برخورد مي‌شود و به آنها تذكر خواهيم داد كه بايد نگاه جدي‌تري به اين موضوع داشته باشند. خواسته اصلي ما اين است كه در درجه اول نقاط قوت و ظرفيت هر استان شناسايي شود. وي بيان كرد: از خراسان جنوبي، نجمه خدمتي كه دانش‌آموز است مدال طلاي آسيا را از آن خود کرد. استان‌ها بايد استعدادهاي بي‌شمارشان را شناسايي کنند و پرورش دهند.
 اگر از همين امروز كار را شروع كنيم دست يافتن به 100 مدال براي دوره بعدي بازي‌هاي آسيايي دور از انتظار نيست. ورزش بانوان هم از ديد رحماني دور نماند و در اين‌باره افزود: بانوان ورزشكار ايراني به دنيا نشان دادند كه مي‌توانند بهترين نتيجه‌ها را كسب كنند. بانوان اين ظرفيت را دارند كه تعداد بيشتري مدال كسب كنند. ما ازهمين ظرفيت بايد استفاده كنيم تاتعداد مدال‌هاي بانوان را به آقايان نزديك كنيم. صحبت از بودجه استان‌ها هم بخشي از گفت‌وگو با ايرج رحماني بود. وي در اين‌باره گفت: استان‌ها نبايد به بودجه‌اي كه قرار است به آنها داده شود، دل خوش كنند. مبلغي در حدود 10 ميليارد تومان بين استان‌ها بر اساس شاخص‌هايي كه وجود دارد تقسيم مي‌شود، اما خودمان هم مي‌دانيم كه عدد حاصل و مبلغي كه به‌عنوان مثال به يك هيأت ورزشي مي‌رسد، گره‌گشا نيست؛ پس خودِ استان‌ها بايد درآمدزايي داشته باشند و از تمام ظرفيت‌هايشان استفاده كنند. ضمن اين‌كه خيران استان‌ها هم نبايد فراموش شوند. اكنون در استان‌هاي اصفهان و زنجان مجمع خيران تشكيل شده است و اين مجمع بايد در ساير استان‌ها نيز شكل بگيرد.

  محروميت‌زدايي براي شكوفايي
استعدادهاي بالقوه‌ استان لرستان براي بالفعل شدن نيازمند آماده شدن زيرساخت‌هاي ورزشي لازم است. عباس قائد رحمت نماينده دورود و ازنا در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اين مطلب گفت: بايد زيرساخت‌هاي ورزشي لازم را براي استفاده جوانان آماده كنيم چرا كه استعداد‌هاي خوبي در لرستان ديده مي‌شود كه با اقدامات لازم و محروميت‌زدايي مي‌توان به شكوفايي هرچه بيشترشان اميدوار بود. اگر دولت بخواهد ورزشگاه‌هاي ديگر استان‌ها را با سرعت تكميل كند و مناطق كمتر توسعه‌يافته را با همان نگاه گذشته ببيند اين فاصله كمتر نمي‌شود. وي ادامه داد: ساخت زورخانه دورود يكي ديگر از پيگيري‌هاي انجام شده براي مردم اين شهرستان است. اما به‌رغم تأمين زمين،‌كاري براي ساخت زورخانه انجام نشده است. ساخت ورزشگاه تختي هم با وجود تخصيص بودجه در زمان استاندار قبلي، نيمه‌كاره رها شده است.

  ورزشكاران در انتظار امكانات
سيستان و بلوچستان هر چند از نظر جمعیت، جوان‌ترين استان كشور است اما جوانانش از نداشتن امكانات ورزشي مناسب رنج مي‌برند. ورزش كه مي‌تواند عاملي براي سلامتي، شادابي و راهي براي جلوگيري از مصرف مواد مخدر باشد، براي گسترش نيازمند امكانات به اندازه و كافي است. طبق گزارش‌هاي به دست آمده كل بودجه اعتباري اين استان كمتر از دستمزد يك بازيكن فوتبال در پايتخت است.
هر چند سرانه ورزشي در كشور براي هر نفر نزديك به يك‌متر است؛ اما اين ميزان براي يك جوان سيستاني به 58 سانتي‌متر مي‌رسد.
مشكلات مالي ورزشكاران حرفه‌اي نيز شادابي را از آنها گرفته و مجبورشان كرده تا به شغل‌هاي كاذب روي آورند.
عباس شيبك رئيس كميسيون ورزش شوراي اسلامي شهر زاهدان با اشاره به اين مشكلات گفت: ايجاد اشتغال، پركردن اوقات فراغت، كشف استعدادها، شكوفايي نوجوانان و جوانان و توجه به اموري همچون ورزش يكي از مهم‌ترين راه‌هاي تأمين و ايجاد امنيت در استان است كه تاكنون از چشم مسئولان دور مانده است.
وي ادامه داد: با وجود ظرفيت‌هاي فراواني چون قهرمانان ملي، جاذبه‌هاي توريستي و فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري كه در سيستان و بلوچستان وجود دارد بسياري از مردم كشور چهره استان را بسيار خشن و آميخته با ناهنجاری های اجتماعی مي‌بينند.

  مشكلات مالي همچنان ادامه دارد
مشكلات مالي در برنامه‌ريزي‌هاي ورزشي استان اصفهان هم ديده مي‌شود. در اين‌باره محمد سلطان حسيني مديركل ورزش و جوانان استان گفت: کمبودهای مالي هيأت‌هاي ورزشي را براي ادامه كار دچار مشكل كرده است. متأسفانه سرانه ورزشي استان جايگاه چندان خوبي ندارد و شهر اصفهان از نظر سرانه ورزشي بين 402 شهرستان كشور در رتبه 392 قرار گرفته كه اين مسأله اصلاً در شأن اين استان نيست. وي ادامه داد: اين نكته نشان از آن دارد كه از نظر زيرساخت‌ها، اقدامات كافي در اصفهان صورت نگرفته است. نزدیک به 90‌درصد از هيأت‌هاي ورزشي با وجود مشكلات مالي قابل توجه، در بين برترين هيأت‌هاي كشور مطرح بودند و اين نشان مي‌دهد، اهالي ورزش استان تلاش بسياري مي‌كنند. متأسفانه در حال حاضر از پاسخ به دغدغه‌هاي مالي آنها عاجزيم اما بايد‌كاري كنيم كه با استفاده ازعلم، اين مشكلات برطرف شود. بودجه‌هاي ورزشي استان اصفهان به ميزان 10‌درصد بودجه‌هاي گذشته بوده است اما نمايندگان مجلس و وزير ورزش و جوانان بايد‌كاري كنند كه اين مشكلات به ‌زودي برطرف شود.

   ادارات ورزش و جوانان؛ پايگاه‌هاي استعداد‌يابي ورزش كشور
سرانه ورزشي استان گيلان هم با كمبودهايي روبه روست و به گفته نماينده رشت در مجلس شوراي اسلامي، از ساختاري ضعيف و فرسوده رنج مي‌برد. حسن تأميني ليچايي درباره وضعيت ورزش گيلان، اين‌طور گفت: گيلان با برخورداري ازظرفيت‌هاي سرشار درحوزه ورزش در گذشته نه چندان دوربا معرفي قهرمانان شاخص به ورزش كشوربه‌عنوان يك قطب در اين حوزه ظهوركرد. گيلان را مي‌توان مهد ورزش دانست. اين استان يكي از پشتوانه‌هاي ورزش ملي كشور در عرصه بين‌المللي و قهرماني است، اما در سال‌هاي اخير به دليل كمبودها و ضعف‌هاي زير بنايي نتوانسته است در اين راستا نقش خود را به خوبي ايفا كند. نقش وزارت ورزش و جوانان در توسعه ورزش كشور از اهميت بالايي برخوردار است. ادارات اين وزارت خانه درنقاط مختلف كشور پايگاه‌هاي استعداديابي و ساماندهي ورزش استان‌ها و شهرستان‌ها در توسعه ورزش كشور به حساب مي‌آيند.
وي در ادامه افزود: گيلان در سطح كلان ورزش كشور كارنامه خوبي دارد. گيلان و مازندران نه تنها در داخل بلكه در مسابقات بين‌المللي نيز توانسته‌اند قهرماناني را با عنوان جهاني به صحنه ورزش دنيا معرفي كند. اما اعتبارات ورزشي استان در حد و اندازه سابقه و كارنامه ورزشي آن نيست. اعتبارات اختصاص يافته از سوي وزارت ورزش و جوانان به ورزش گيلان با وجود دامنه گسترده ورزش در اين استان رقمي ناچيز است. گفتنی است استان های کرمانشاه و بوشهر در 2 رشته فوتبال ساحلی و والیبال ساحلی، البرز در رشته اسکی روی چمن، ایلام در ورزش های پهلوانی و زورخانه ای و 2 استان خراسان شمالی و کهگیلویه و بویر احمد در رشته سوارکاری ظرفیت های بالقوه ای در اختیار دارند که در صورت توجه مدیران ورزشی، روند افتخارآفرینی ورزشکاران  این استان ها در رشته های اشاره شده تسریع می یابد. جدولی که گردآوری شده یک نمونه آماری برای ارزیابی ظرفیت هر استان در یک رشته مشخص است که به لحاظ زیرساختی و استعدادیابی مورد توجه قرار گرفته است. بدیهی است در برخی رشته ها نام استان های دیگری نیز قابل طرح است اما بیشتر بر استان هایی متمرکز شده ایم که آوازه بلندتری در آن رشته داشته اند. استان تهران تقریبا در همه رشته های ورزشی ظرفیت رشد دارد اما رشته بسکتبال در این استان دارای  موقعیت بهتری است.  جدول روبه‌رو براساس آمارهای وزارت ورزش و جوانان، ظرفیت‌های رشته‌های مختلف ورزشی در استان‌های کشور و نظر کارشناسان تدوین شده است.

قابلیت ورزش‌های  استان کرمان
رشته های هاکی ، دوچرخه‌سواری، هندبال وفوتبال هم به لحاظ استعدادهای انسانی و هم از بعد زیرساختی وضعیت نسبتا مناسبی دارند و البته در صورت توجه بیشتر مدیران ورزشی به این استان می توان شاهد موفقیت ورزشکاران رشته های دیگر در مسابقات ملی و بین المللی نیز بود.0-(1).jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code