موضوعات
کرمان

هنر می تواند راهگشای محرومیت‌ها باشد

نویسنده: رضا رنجبران /خبرنگار استان‌ها
«علی اسفندیاری مهنی» یکی از خوشنویسان و نقاشان استان کرمان است که در منطقه محروم قلعه گنج زندگی می کند...
1396/05/29
«علی اسفندیاری مهنی» یکی از خوشنویسان و نقاشان استان کرمان است که در منطقه محروم قلعه گنج زندگی می کند. وی متولد 1354 در جیرفت است و حدود 5 سال در منطقه محروم قلعه گنج به خوشنویسی مشغول است و در این سالها شاگردان بسیاری را آموزش داده است. اسفندیاری در جشنواره عاشورایی جنوب کرمان برگزیده بخش خوشنویسی شد. در جشنواره قرآن و عترت هم که چندی قبل برگزار شد، مقام اول خوشنویسی را کسب کرد. در نمایشگاه گروهی پوستر که با عنوان حجاب درجیرفت برگزار شد شرکت داشت و مقام نخست را کسب کرد. همچنین لیلا زارعی همسر اسفندیاری، یکی از عکاسان حرفه ای در کرمان است. با این هنرمند کرمانی گپی کوتاه زدیم.
  • این روزها مشغول چه کاری هستید؟
به غیر از کارهای روزانه، این روزها تمرکزم را به تلفیق نقش سفالینه‌ها وسنگ‌های صابونی تمدن جیرفت با خوشنویسی گذاشته ام. امیدوارم بتوانم احساس و دینم را  به تمدن بزرگ کرمان ادا کنم.
  •  چطور   به هنر خوشنویسی روی آوردید؟
از سال 73 هنر خوشنویس را در محضر استاد غلامرضا شریفی آغازکردم ودر سال 74 دومین مدرک خوشنویسی‌ام را دریافت کردم. در سال ۸۷ دوره ممتاز خوشنویسی که معادل کارشناسی است را به پایان رساندم و بعداز آن خط شکسته نستعلیق را به صورت مکاتبه‌ای با تهران  زیر نظر استاد محمد حیدری پیگیری کردم. ثمره این سال‌ها برگزاری چند نمایشگاه گروهی و انفرادی و تربیت بچه های محروم شهرستان قلعه گنج بوده است.
  •   نقاشی هم می کنید، ارتباط این دو هنر در چیست؟
همه هنرها به نوعی با هم ارتباط دارند و آگاهی تخصص در یک هنر باعث کمک و نوآوری در هنر دیگراست. از آنجا که  خط شکسته، ایرانی‌ترین خط  است، آزادی وحس رهایی در عین قانونمندی در آن موج می‌زند.
همین  باعث شد که  به صورت تخصصی این خط را دنبال کنم. اما درباره نقاشی نیز باید بگویم از همان کلاس اول ابتدایی کتاب ها را بیشتر به خاطر تصاویر داخل آنها دوست داشتم و چندان در پی درس و محفوظات درسی نبودم و همیشه در مدرسه مقام های بسیاری را کسب می کردم. برخی مواقع هم در دوران دبیرستان به میدان کمنزیل در جیرفت می رفتم و تصویر میدان را طراحی می کردم.
  • وضعیت  خوشنویسی را در استان کرمان چطور ارزیابی می کنید؟
خوشبختانه انجمن خوشنویسان در جیرفت 30 سال است فعالیت دارد و برنامه‌اش موافق برنامه های انجمن خوشنویسان ایران است.  اما هنر خوشنویسی متعلق به کرمان نیست و زمینه این هنر در مقایسه با شهرهای گیلان و قزوین ضعیف تر است. با این حال چند سالی است  هنرمندان خوبی در  استان حرف های زیادی برای گفتن دارند. یکی از چالش های هنرمندان   حمایت نشدن از آنهاست. اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان انگار در زمینه حمایت از هنرمندان هیچ برنامه ای  که بتواند برای هنرمندان اندکی آسودگی خیال بیاورد، ندارد. ادامه حیات هنر و کار شاخص و ماندگار و تبدیل به قطب خوشنویسی و نقاشی مستلزم هزینه فراوان است که هنرمند با تمامی سختی ها در این زمینه  متکی به خودش است.
  • از تربیت شاگردان در منطقه قلعه گنج بگویید؟
خوشبختانه چند سالی است که در این زمینه فعالیت دارم و از آن راضی هستم. منطقه قلعه گنج با وجود محرومیت های بسیار در زندگی، جوانان با استعدادی دارد و آنها علاقه بسیاری به هنر دارند. اما متاسفانه جشنواره خیلی کم در این منطقه و شهرستان جیرفت برگزار می شود، با کمی سرمایه گذاری و البته حمایت، هنر می تواند راهگشا و در  رفع محرومیت مردم و جوانان مفید باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code