موضوعات
کرمان

هجوم فرسایش بادی به شهرهای کرمان

نویسنده:
1396/09/05
11 شهرستان کرمان تحت تأثیر فرسایش بادی قرار دارد.
سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان با اعلام این خبر گفت: روند اجرای پروژه مالچ پاشی در این شهرستان مطلوب است.
به گزارش ایسنا، سید مصطفی آیت الهی موسوی در سفر به شهرستان ریگان و بازدید از روند مالچ پاشی در این شهرستان با قدردانی از دست اندرکاران این پروژه افزود: با اجرای طرح مالچ پاشی در شهرستان ریگان در آینده نزدیک شاهد کاهش پدیده ریزگردها در این شهرستان خواهیم بود.

50 درصد بیابان
معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان نیز گفت: 50 درصد این استان را بیابان در برمی گیرد و 20 درصد بیابان‌های کشور در استان کرمان قرار دارد.
علی زنگی آبادی عنوان کرد: بیش از 4 میلیون هکتار کانون بحران فرسایش بادی در استان کرمان وجود دارد که بیشترین آنها در شرق این استان قرار دارد.
وی با بیان اینکه جاده ترانزیت ریگان - ایرانشهر - چابهار - ریگان - بم از محورهای اصلی استان کرمان است، اظهار کرد: بیش از 190 هزار هکتار کانون بحرانی در حاشیه این محور وجود دارد.
معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان عنوان کرد: 2 باد غالب در شرق استان کرمان وجود دارد که باد گرم این مناطق موجب فرسایش بادی و ایجاد کانون‌های بحران فرسایش بادی در شرق استان کرمان شده است.
زنگی آبادی افزود: تاکنون بیش از 24 هزار و 500 هکتار از اراضی استان کرمان نهال کاری، 195 هزار بادشکن و هزار و 765 کیلومتر ایجاد تله رسوب گیر انجام شده است.
وی تصریح کرد: عملیات مالچ پاشی در شهرستان ریگان در سطح پنج هزار هکتار از کانونهای بحران فرسایش بادی در حال انجام است که طی 2 سال در شهرستان‌های شرقی انجام خواهد شد.

نهال کاری در ریگان
کاشت نهال در 700 هکتار از کانون‌های بحران فرسایش بادی ریگان در استان کرمان آغاز شد.
معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفت: پروژه نهالکاری منطقه چاه ملک 800 متری شهرستان ریگان از اعتبارات پروژه «آر. اف. آل. دی. آل» به مساحت 700 هکتار آغاز شد.
زنگی آبادی ادامه داد: در این طرح گونه‌های کهور منحصر به فرد ایرانی، گز و اسکنبل به تعداد 70 هزار اصله نهال کشت می‌شود.
وی عنوان کرد: در این طرح لوله گذاری به طول 7 کیلومتر انجام شده که برای انجام عملیات آبیاری در طرح نهال کاری در ریگان بیش از 5 استخر ذخیره آب اجرا شده است.
معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با بیان اینکه با اجرای این طرح بیش از 50 روستا از هجوم شن‌های روان در امان خواهند ماند، گفت: با اجرای این طرح جاده ترانزیت ریگان - چابهار نیز از هجوم شن‌های روان در امان خواهد ماند.
زنگی آبادی با اشاره به وجود باغ‌ها و نخلستان‌ها درحاشیه اجرای طرح نهال کاری در ریگان گفت: با اجرای این طرح بزرگ باغ‌ها و نخلستان‌ها نیز از هجوم شن‌های روان حفظ خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: ریگان یکی از شهرستان‌های کانون بحران ریزگردها و فرسایش بادی در استان کرمان است.

روستاهای غیرمسکونی
فرماندار ریگان نیز گفت: تاکنون بیش از 15 روستای این شهرستان به دلیل هجوم شن‌های روان و ریزگردها خالی از سکنه شده است.
امین باقری تصریح کرد: بیش از 50 روستای ریگان در محاصره ریزگردها و توفان‌های شدید شن قرار دارد که در صورت مهار نشدن ریزگردها شرق استان روبه نابودی است.
وی خشکسالی و از بین رفتن پوشش گیاهی را از جمله دلایل بروز پدیده ریزگردها و توفان شن در این شهرستان برشمرد و اظهار کرد: شهرستان ریگان نیمی از سال را گرفتار توفان شن و ریزگردهاست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code