موضوعات
کرمان

نان در مكتب کرمان

نویسنده: مهرزاد عبداللهی /خبرنگار استان‌ها
نان یکی از اصلی‌ترین غذاهایی است که با شکل‌گیری تمدن‌ ساخته شد. هر قومی شیوه پخت مخصوص خود را داشت و نان را در طعم‌های مختلف و با آردهای گوناگون می‌پخت...
1396/05/24
نان یکی از اصلی‌ترین غذاهایی است که با شکل‌گیری تمدن‌ ساخته شد. هر قومی شیوه پخت مخصوص خود را داشت و نان را در طعم‌های مختلف و با آردهای گوناگون می‌پخت.
نان‌ها با گذشت زمان تنوع بیشتری پیدا کردند و امروز هر سرزمینی نان‌های مخصوص به خود را دارد.
ایران هم با تنوع اقوامش، در این تنوع سهمی بزرگ دارد. یکی از انواع نان‌های ایرانی، روغن جوشی است. روغن جوشی یکی از نان‌های سنتی و محلی مخصوص کرمانی‌ها است.
برای تهیه این نان به یک کیلوگرم آرد، به اندازه یک انار کوچک خمیر مایه، یک قاشق مرباخوری زردچوبه، مقداری نمک، یک قاشق چایخوری جوش شیرین و به اندازه دو قاشق غذاخوری ترکیبی از تخم شنبلیله، زیره، خشخاش، گل خشت، سیاه دانه و گشنیز نیاز است.
شیوه پخت به این صورت است که اول باید خمیر مایه را در 2 لیوان آب حل کنید و تفاله آن را صاف کنید. نمک، زردچوبه و تخم‌های سبزی را داخل آنها بریزید.
بعد آرد را هم اضافه کنید و خمیر کنید. کم‌کم آب اضافه کنید تا خمیر سفتی به دست آید. بعد خمیر را ورز دهید تا کاملا جا افتاده شود. سپس روی خمیر را با پارچه گرمی بپوشانید و بگذارید چند ساعت استراحت کند. بعد جوش شیرین را آب کرده قاطی خمیر کنید و باز ورز دهید. یک ربع ساعت صبر کنید تا خمیر کاملا بالا بیاید و به اصطلاح ترش شود. بعد ازآن چانه بگیرید و پهن کنید و دانه دانه در مقدار زیادی روغن بیندازید و زیر و رو کنید تا نسوزد. وقتی نان سرخ شد، آماده است. بعد از سرد شدن اگر دوست داشته باشید می‌توانید روی آن‌ها شکر بپاشید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code