موضوعات
کرمان

مبارزه با غبار در کرمان

نویسنده:
2 هزار هکتار از کانون‌های بحرانی در رودبار و قلعه گنج مالچ پاشی می‌شود...
1396/06/25
2 هزار هکتار از کانون‌های بحرانی در رودبار و قلعه گنج مالچ پاشی می‌شود.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: کانون‌های بحرانی شهرستان‌های رودبار جنوب و قلعه‌گنج در نیمه دوم سال جاری با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد تومان زیرپوشش عملیات مالچ ‌پاشی همراه با نهال ‌کاری قرار می‌گیرد.
علی قادری در گفت و گو با تسنیم اظهار کرد: منطقه جنوب کرمان دارای یک‌ میلیون و 263 هزار و 735 هکتار عرصه بیابانی است که بیش از 191 هزار هکتار آن را کانون‌های بحرانی فرسایش بادی تشکیل می‌دهند.
وی تصریح کرد: بیشتر این مناطق در حوزه تالاب جازموریان قرار دارد که تولید کننده 25 درصد از گرد و غبار داخل کشور است.
قادری بیان کرد: به منظور تثبیت پهنه‌های ماسه‌ای، شن‌های روان و کنترل فرسایش بادی، تاکنون فعالیت‌های گسترده‌ای مانند عملیات بیولوژیک نهال کاری و بادشکن زنده، بیومکانیک مدیریت هرزآب همراه با نهال ‌کاری، ترسیب کربن و توانمندسازی جوامع محلی انجام شده که از جمله مهمترین اقدامات مؤثر و کارآمد در راستای تحقق اهداف فوق، عملیات مالچ‌پاشی است.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان ادامه داد: در سال گذشته تولید یک میلیون و 100 هزار اصله نهال کنار، کهور، کرت و اسکنبیل، احداث 2 هزار و 363 کیلومتر بادشکن زنده، اجرای نهال‌ کاری در سطح 2 هزار و 19 هکتار از اراضی هفت شهر جنوبی استان انجام شده است.
وی افزود: همچنین در سال گذشته مدیریت هرز آب در سطح هفت هزار و 988 هکتار و پروژه تعمیم ترسیب کربن در سطح 12 روستای بخش جازموریان از توابع شهرستان رودبار انجام شده است.
مساحت کل منطقه جنوب کرمان سه میلیون و 850 هزار هکتار است که 85 درصد آن دولتی است.
وسعت جنگل‌های جنوب کرمان 480 هزار هکتار و وسعت مراتع هم بالغ بر یک میلیون و 918 هکتار که از این نظر این منطقه رتبه یازدهم کشور را به خود اختصاص داده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code