موضوعات
کرمان

مبارزه با آفت کاج‌های کرمان

نویسنده:
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرمان از اجرای طرح مبارزه غیر شیمیایی علیه سوسک‌های پوستخوار کاج با نصب تله‌های فرمونی در پردیسان قائم خبر داد...
1396/05/28
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرمان از اجرای طرح مبارزه غیر شیمیایی علیه سوسک‌های پوستخوار کاج با نصب تله‌های فرمونی در پردیسان قائم خبر داد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، ایمان سیف الهی افزود: یکی از مهم ترین آفات درختان سوزنی برگ در شهر کرمان، سوسک کاج است که جمعیت این آفت در چند سال اخیر سیر صعودی داشته است.
وی با بیان این که این آفات، درجه دوم محسوب می‌شود تأکید کرد: جمعیت زیاد آن‌ها به درختان سالم نیز خسارت وارد کرده و سبب خشکیدگی آنها می‌شود.
سیف الهی با بیان این که لارو سوسک پوستخوار کاج با تغذیه از ناحیه کامبیوم و قطع آوندهای آبکشی عبور شیره نباتی را مختل کرده و باعث خشک شدن کامل درختان کاج می‌شود اظهار کرد: لاروها در زیر پوست درخت آلوده تبدیل به حشره کامل شده وبا سوراخ کردن از تنه درخت خارج می‌شوند و به سمت درختان دیگر پرواز می‌کنند و علاوه بر این سبب انتقال سایرعوامل بیماری زای گیاهی مانند قارچ‌ها و ضعیف شدن درختان می‌شوند.
وی تقویت و آبیاری مناسب و کافی درختان را برای مبارزه با این افت ضروری عنوان وتاکید کرد: درختان خشک و آلوده به دلیل وجود تعداد زیادی لارو و حشره کامل باید قطع و معدوم شوند و چون این آفات در داخل پوست درخت زندگی می‌کنند سمپاشی تنه درختان با سموم مختلف حتی سموم تدخینی و سیستمیک عملا بی تاثیر است.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تشخیص آلودگی درختان به این آفت را تا زمانی که نشانه‌های ضعف، زرد و مایل به قهوه ای شدن شاخ و برگ‌ها و نهایتا شک شدن درخت ظاهر نشود، مشکل عنوان و خاطرنشان کرد: با دقت زیاد و مشاهده تنه درختان تازه آلوده شده از فاصله بسیار نزدیک سوراخ‌های کوچکی همراه با فضولات آفت قابل رویت و شناسایی است که با جدا کردن قسمتی از پوست درخت آلوده شبکه متراکمی از دالان‌های تغذیه لارو و حشره بالغ مشاهده می‌شود.
وی گفت: یکی از اهداف سازمان پارک‌ها وفضای سبز کاهش مصرف سموم و راهکارهای جایگزین و استفاده از روش‌های تلفیقی با آفات است و همچنین در محیط‌های گسترده فضای سبزمانند مناطق جنگلی دست کاشت وکمربندهای سبزسمپاشی درختان موجب ازبین رفتن تعادل طبیعی وچرخه زیست محیطی کنترل آفات وازبین رفتن دشمنان طبیعی یا کاهش جمعیت آنها می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code