موضوعات
کرمان

لوت تشنه اعتبار

نویسنده:
بیش از یک سال از ثبت جهانی کویر لوت به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران می‌گذرد اما در این مدت اقدام محسوسی برای توسعه گردشگری و یا از این محوطه وسیع انجام نشده است...
1396/06/15
بیش از یک سال از ثبت جهانی کویر لوت به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران می‌گذرد اما در این مدت اقدام محسوسی برای توسعه گردشگری و یا از این محوطه وسیع انجام نشده است.
محمد جهانشاهی، معاون گردشگری میراث فرهنگی استان کرمان در گفتگو با مهر اظهارکرد: حمایت‌های مسئولان از طرح‌های گردشگری در حوزه اکوتوریسم می‌تواند در بسیاری از موارد راهگشا باشد.
وی افزود: نگاه مسئولان استان کرمان طی سالهای اخیر موجب توسعه گردشگری در استان کرمان شده است و کویر لوت هم که روزگاری یک تهدید در گوشه ای از استان کرمان محسوب می‌شد این روزها به قطب جذب گردشگری زمستانه در استان تبدیل شده است.
وی ثبت جهانی این اثر را فرصتی تکرار نشدنی در استان کرمان دانست که باید با برنامه ریزی مورد توجه قرار گیرد.
جهانشاهی توانمندی جوامع محلی و ایجاد واحدهای بومگردی در استان کرمان و در حاشیه کویر به خصوص در شهداد و شفیع آباد را از جمله کارهایی دانست که موجب بهبود و توسعه گردشگری در کویر شده است.
وی از فعالیت تورهای گردشگری در استان کرمان در بخش کویرنوردی خبر داد و افزود: باید از فرصت کویر لوت استفاده کرد و می‌توان بسیاری از طرح‌های موفقی که در مکانهایی مانند مصر، کشورهای حاشیه خلیج فارس اجرا شده است استفاده و ایده پروری کنیم تا گام‌های ابتدایی را محکم برداریم.

افزایش اعتبار
از سوی دیگر معین افضلی، مدیرپایگاه ثبت جهانی کویر لوت گفت: مسلما ما نیازبه توجه بیشتروتامین اعتباروتجهیزات داریم ودرهمین راستا با پیگیری‌های انجام شده وموافقت مسئولان اعتبارقابل قبولی دربودجه سال ۹۶ درنظرگرفته شده است که امیدواریم به زودی اختصاص یابد و شاهد تحول دربرنامه‌های پایگاه باشیم.
وی افزود: تاکنون در قالب ۴۲۰ میلیون تومان پایگاه فهرج شروع به کار کرد و ۱۰۰ میلیون تومان نیز برای نصب تابلوهای راهنما هزینه شده است.
این مسئول گفت: برنامه‌های ماراتن و آفرود ساماندهی و دستور العملی برای تورهای گردشگری تدوین شده است.

سهم بیشتر از اعتبارات
افضلی بیان کرد: به حمایت مسئولان نیاز داریم و باید در همه دستگاه‌ها این کار انجام شود و تا کنون نیز اقدامات خوبی را شاهد بودیم.
مدیرپایگاه ثبت جهانی کویر لوت بیان کرد: قلعه شفیع آباد به عنوان پایلوت گردشگری در این بخش از کویر درحال مرمت است و ۹۰ درصد از کار انجام شده و کاروانسرای روستای زیارت هم در حال ساماندهی و مرمت است.
وی از جذب اعتباراتی برای اجرای طرح‌های مطالعاتی وباستانشناسی و ایجاد زیرساخت‌ها خبرداد وگفت: مسلما به این دلیل که ما در ابتدای راه هستیم سهم بیشتری از اعتبارات نیاز داریم.
افضلی بیان کرد: چون ابتدای راه هستیم مسلما در یکی دوسال ابتدایی باید حمایت‌ها به گونه ای باشد که بتوانیم به استانداردهای لازم دست یابیم.
وی با اشاره به بکر بودن منطقه از نظر باستانشناسی و مطالعاتی گفت: باید برنامه ریزی ویژه ای در این بخش‌ها داشته باشیم.
وی خواستار همراهی و همکاری بخش خصوصی برای توسعه برنامه‌های پایدار در منطقه شد و افزود: مردم، گردشگران و جوامع محلی باید در راستای برنامه‌های پایگاه همکاری لازم را داشته باشند.
افضلی ادامه داد: قرار است با حضور بخش خصوصی یک کمپ مجهز به صورت هتل با استفاده از مصالح بومی در منطقه احداث شود.

آیین نامه ورود به بیابان
وی از تدوین آیین نامه ورود به بیابان خبر داد و افزود: در صورت اجرا شدن این آیین نامه دیگر کسی نمیتواند بدون هماهنگی با پایگاه وارد عرصه شود و با استفاده از طرح‌هایی که داریم ورودها مدیریت شده خواهد بود.
افضلی در ادامه از برگزاری مسابقات بین المللی ماراتن با حضور کشورهای مختلف از ۲۶ شهریور ماه تا دوم مهر ماه در کویر لوت خبر داد.
کویر لوت هنوز در ابتدای راه قرار دارد و برای تبدیل شدن به یک قطب گردشگری هدفمند و توسعه جوامع محلی به برنامه ریزی و حمایت جدی و تجهیز و جذب اعتبار و نیروی انسانی نیاز دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code