موضوعات
کرمان

قلعه‌گنجی‌ها تنباکوی سبز می‌کارند

نویسنده:
دهستان رمشک شهرستان قلعه گنج نخستین و بزرگترین تولید کننده تنباکوی سبز در خاورمیانه است...
1396/06/11
دهستان رمشک شهرستان قلعه گنج نخستین و بزرگترین تولید کننده تنباکوی سبز در خاورمیانه است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود نادری دهیار دهستان رمشک گفت: میانگین برداشت محصول در هر هکتار6 هزار کیلوگرم است که به طور متوسط نزدیک به 60 ـ 50 تن محصول از 60 هکتار زمین برداشت می‌شود.
وی افزود: محصول تنباکو زمینه اشتغال بیش از 60 الی 70 درصد از جمعیت این دهستان را فراهم کرده است.
این مسئول با اشاره به این‌که بازارفروش این محصول، شهرستان‌های ایرانشهر، چابهار، کهنوج، میناب وجاسک است، اظهارکرد: این محصول به کشورهای پاکستان وحوزه خلیج فارس صادر می‌شود.
نادری قیمت خرید این محصول را ازکشاورزان به ازای هرکیلوگرم 30 تا 40 هزارتومان عنوان و تصریح کرد: دلیل اصلی کاشت تنباکو آشنایی مردم از گذشته تاکنون با کاشت این محصول، بازار خرید فراوان، قیمت بالان آن و مستعد بودن زمین برای کشت این محصول است.

درآمد بالای تنباکوی سبز
نادری دهیار دهستان رمشک با ابراز رضایت از توسعه کشت تنباکو به عنوان یک محصول اقتصادی با بازده بالا در این منطقه می‌گوید: کشت تنباکو امروز به یکی از مهم‌ترین محصولات در حال تولید در مزارع گسترده رمشک تبدیل شده است و با توجه به توجیه اقتصادی سعی در گسترش این محصول داریم.
وی افزود: این محصول در بازار کشورهای همسایه با تقاضای بالایی روبه‌رو شده و همین مساله موجب رونق دوباره کشاورزی در رمشک شده است. این مسئول تصریح می‌کند: ‌اکنون تنباکوی سبز پس از تولید به کشورهای مجاور صادر می‌شود و در صورت بازاریابی مناسب امکان صادرات محصول به سایر کشورها نیز وجود دارد. دهیار رمشک بیان کرد: رمشک اکنون تنها تولیدکننده تنباکوی سبز در ایران محسوب می‌شود و امیدواریم بتوانیم با اتخاذ تدابیر حمایتی کشاورزان را بیش از پیش به کشت این محصول ترغیب کنیم.
وی با بیان این‌که رمشک درتولید این محصول در خاورمیانه حرف اول را می‌زند، می‌گوید: این درحالی است که تقاضای بین‌المللی این محصول نیز بالاست و می‌توان از آن به عنوان کشتی جایگزین با اقلام پرمصرف آبی استفاده و در نهایت اقتصاد دهستان رمشک را متحول کرد.
نادراظهارکرد: این‌که تنباکو ازقدیم نیزدراین منطقه کشت می‌شده، اما تنباکوی سبزکه تقاضای بین‌المللی دارد بتازگی در رمشک رونق اقتصادی گرفته است، می‌افزاید: با ترغیب کشاورزان به کشت محصول و استفاده از نهاده‌های کشاورزی برای ایجاد حداکثر سوددهی هم‌اکنون هر کیلو تنباکوی سبز در حال حاضر 40 هزار تومان از کشاورز خریداری می‌شود.

بازگشت روستانشینان
دهستان محروم رمشک استان کرمان که تا چند وقت پیش به دلیل خشکسالی  و محرومیت شدید، شاهد مهاجرت ساکنان خود بود،‌ اکنون و با تغییر الگوی کشت و گرایش مردم منطقه به کشت محصول صادرات‌محور تنباکوی سبز شاهد حیاتی مجدد است.
این دهستان متشکل از چند روستا در یکی از دورترین نقاط جنوب استان کرمان قرار دارد؛ روستایی پنج هزار ساله که مردمانش تا چندی پیش کپر‌نشین و از کمترین امکانات زندگی بی‌بهره بودند.
خشکسالی‌های پی‌درپی و به دنبال آن خشک‌شدن و کم‌آبی قنوات، چشمه‌ها و رودخانه‌های محلی و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی در این دهستان نیز موجب شده بود بسیاری از کشاورزان نه‌تنها آبی برای کشاورزی و آبیاری نداشته باشند، بلکه در تامین آب آشامیدنی نیز با مشکل مواجه شوند؛ مساله‌ای که باعث مهاجرت آنها از این منطقه شده بود.
اما با آغاز کار ستاد اقتصاد مقاومتی و بنیاد مستعضعفان در جنوب کرمان وضع زندگی در این دهستان تاریخی رنگ و بویی دیگر به خود گرفت، از سوی دیگر کارشناسان کشاورزی برای رهایی مردم این روستا از بند کم‌آبی و ایجاد تحول در زمینه اقتصادی، کشاورزان را به کشت تنباکوی سبز تشویق کردند که نیاز به آب کمی دارد و با آب و هوای منطقه سازگار است.
تغییر الگوی کشت محصول در این دهستان 15 هزار نفری اکنون نقطه تحول اقتصادی مردم این روستا محسوب می‌شود، به‌طوری که هر روز بر رونق کشت تنباکو در رمشک افزوده می‌شود.
تنباکوی رمشک محصولی صادرات‌محوراست وبلافاصله پس از تولید به کشورهای پاکستان وحاشیه خلیج فارس صادر می‌شود و درآمد قابل توجهی را برای کشاورزان به همراه دارد. با این همه مشکلاتی مانند نبود راه مناسب برای صادرات محصول، نبود برند مناسب و کارخانه فراوری محصول باعث شده است که تنباکوی رمشک به صورت فله‌ای به بازار عرضه شود که این مساله باعث می‌شود قسمت عمده سود محصول عاید صادرکننده شود. در حالی که احداث یک واحد صنعتی در رمشک و فراوری و بسته‌بندی محصول علاوه بر این‌که می‌تواند سود واقعی را نصیب روستاییان محروم رمشک کند، می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات اشتغال منطقه را نیز از بین ببرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code