موضوعات
کرمان

فصل جدید میراث فرهنگی کرمان

نویسنده:
مرمت آثار تاریخی، وارد مرحله تازه‌ای شده است...
1396/07/10
مرمت آثار تاریخی، وارد مرحله تازه‌ای شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان به ایرنا گفت: مرمت آثار تاریخی استان کرمان در دوره‌های پیشین سطحی و در حد بودجه اندک میراث فرهنگی بوده در حالی که دولت یازدهم در کرمان در بخش احیای آثار تاریخی این استان نیز در بیش از سه سال گذشته با استفاده از اعتبارات بخش خصوصی و تدابیر شایسته در هزینه کرد اعتبارات، خوش درخشیده است.
محمود وفایی افزود: بیش از 30 اثر تاریخی کرمان پس از مطالعات و بررسی‌های کارشناسی مرمت شده یا در حال بازسازی هستند.  وی با بیان این‌که 31 کارگاه مشارکتی و 20 کارگاه با اعتبارات بخش دولتی به منظور مرمت آثار تاریخی در کرمان در حال فعالیت است افزود: کاروانسرای وکیل، خانه امینیان، کاروانسرای حاج آقا علی کرمان، خانه حاج علی رفسنجان، زائرسرای شاه نعمت الله ولی ماهان، هفت باب خانه تاریخی در بافت تاریخی کرمان از جمله جلوه‌های همکاری اداره کل میراث فرهنگی با بخش غیردولتی در جهت مرمت و احیا بناهای تاریخی است.

مشارکت بخش خصوصی
وی با اشاره به مشارکت بسیارخوب بخش خصوصی گفت: با رویکرد جدید دولت تدبیر به صیانت ودرعین حال ایجاد فرصت درآمد زایی پایدار آثار تاریخی با تکیه بربخش خصوصی بیش از40 میلیارد تومان صرف بازسازی بناهای تاریخی دراین استان ازمحل منابع غیردولتی شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان کرمان گفت: بنای تاریخی باغ فتح آباد کرمان که درآستانه تخریب بود با همت و پیگیری استاندارجهادی کرمان ومشارکت اداره اوقاف این استان درسال 94 به پایان رسید و اکنون یکی از مقاصد مهم گردشگری در استان کرمان شده است.
وی با اشاره به مرمت و بازسازی مجموعه تاریخی حاج آقا علی رفسنجان افزود: بزرگترین مجموعه هتل سنتی استان کرمان شامل رستوران، سوئیت، سونا، حمام، مجموعه ورزشی با اعتباری بالغ بر 150 میلیارد ریال درخانه حاج آقا علی ایجاد و پیش بینی می‌شود با پیشرفت فیزیکی 90 درصدی تا چند ماه آینده عملیات مرمت آن به پایان برسد.
وفایی تأکید کرد: همچنین در راستای ایجاد رونق اقتصادی و تحقق سیاست‌های کلان کشور در راستای جذب گردشگران داخلی و خارجی، بناهایی چون کنسولگری انگلیس، کارخانه قدیم برق، حمام باغ لله، خواجه اتابک، خانه شوکت سعیدی سیرجان، کاروانسرای هروز راور، بناهای تاریخی روستای محمود آباد سیرجان، قلعه حاج درویش سیرجان، کوه جهر راور و بازار قلعه محمود کرمان به بخش دولتی واگذار شده است.
وی با اشاره به بازسازی حدود 70 درصد ارگ قدیم بم پس از زلزله سال 1382 تاکنون گفت: بخش حاکم نشین این بنای تاریخی بعد از گذشت 14 سال همزمان با نوروز 96 بازگشایی شد و اواخر سال گذشته 140 میلیارد ریال برای بازسازی ارگ بم اختصاص یافته است که با تامین این میزان اعتبار، مشکلی در بازسازی این اثر تاریخی ارزشمند نخواهیم داشت.

مرمت میراث تاریخی
وی با اشاره وجود خانه‌های تاریخی در کرمان به عنوان ظرفیت مناسب برای جذب گردشگران داخلی و خارجی بیان کرد: 10خانه تاریخی کرمان از جمله کریم نژاد، کاظمی، اعظمی، امراللهی، خانه خوشرو کرمان، امینیان و هرمز یار رفسنجان، قل هوالهی انار، فخری راور و غیره به بخش خصوصی واگذار شده اند.
این مسئول ادامه داد: احیا ومرمت بازارکرمان به عنوان منحصربفردترین بازار ایران با شهرتی جهانی ازجمله اقدامات دردست اجراست لذا پیگیری لحظه به لحظه پیشرفت امور دربازسازی بازاربوسیله استاندارکرمان که البته قابل تقدیراست روحی تازه به این اثر تاریخی و کاسبان این مکان بخشیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان گفت: مرمت کتیبه سردر کتابخانه ملی کرمان، فاز دوم مرمت و بازسازی مسجد دوره صفویه بافت و راسته بازار مسگری سیرجان در دست انجام است.
وی بیان کرد: زنده کردن بیمارستان تاریخی نوریه نیز از دیگر اقدامات در خور تحسین در کرمان است و این بیمارستان که در سال 1296 شمسی ساخته شده از بناهای هویتی و نخستین بیمارستان بومی و محلی این شهر محسوب می‌شود که فاز اول آن با حضور معاون اول رئیس جمهوری در سال 94 افتتاح شد.  وفایی تأکید کرد: با رونق مرمت و بازسازی ابنیه تاریخی و باستانی کرمان آمار ورود گردشگران خارجی به استان کرمان را که در سال 91 حدود هفت هزار نفر بود در سال گذشته با رشد پنج برابری به 30 هزار نفر رسیده است.  وی تصریح کرد: احیای باغ بیرم آباد، مدرسه حیاتی و دهها اثر از هفت هزار اثر تاریخی موجود در استان کرمان، امروز تاریخ این دیار را به نوعی زنده کرده و کرمان و کرمانی این حیات را مدیون استاندار جهادی کرمان و تیم همراهش است.
وی گفت: با احتساب ارگ بم و باغ شاهزاده ماهان که در گذشته ثبت جهانی شد، روستای میمند، قنات‌های گوهر ریز جوپار، اکبرآباد و قاسم آباد در شرق کرمان و کویر لوت، استان کرمان هم اکنون پنج پرونده و هفت اثر تاریخی و طبیعی ثبت جهانی دارد و از این حیث رتبه نخست کشور را داراست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code