موضوعات
کرمان

غذایی که هنوز امتحان نکرده‌اید

نویسنده: مهرزاد عبداللهی /خبرنگار استان‌ها
هر قدر هم بگوییم همه غذاهای ایرانی را دست کم یک بار امتحان کرده‌ایم، باز هم می‌بینیم غذایی هست که هنوز اسمش هم به گوشمان نخورده است...
1396/05/24
هر قدر هم بگوییم همه غذاهای ایرانی را دست کم یک بار امتحان کرده‌ایم، باز هم می‌بینیم غذایی هست که هنوز اسمش هم به گوشمان نخورده است. از جمله غذاهای متنوع ایرانی، آبگوشت بادمجان و کشک است. این غذا، یکی از از غذاهای سنتی کرمان است و خوراکی است چرب و چاق‌کننده. از این رو اگر چربی خون بالایی دارید، بهتر است در تهیه این غذا از گوشت کم‌چربی استفاده کنید.
 برای تهیه این غذا به یک پیمانه کشک ساییده، 500 گرم گوشت چرب با استخوان، یک عدد سیب‌زمینی پوست‌کنده، یک عدد پیاز متوسط، 8 عدد بادمجان قلمی، 200 گرم نخود و لوبیا سفید، یک عدد چغندر ورقه شده، 4 عدد خیار و مقادیری نمک، فلفل و زردچوبه مورد نیاز است.
با این میزان از مواد اولیه می‌توان برای 4 تا 6 نفر آبگوشت بادمجان و کشک درست کرد. لازم است نخود و لوبیا را از شب قبل خیس کنیم و هنگام پخت غذا، آب آن‌ها را خالی ‌کنیم و بشوییم.
برای پخت آبگوشت بادمجان و کشک، یک عدد پیازی را که داریم، چهار قاچ می‌کنیم. بعد گوشت استخوان‌دار را همراه با پیاز و حبوبات، روی حرات قرار می‌دهیم.
بعد از ۲ ساعت، زردچوبه و فلفل و سیب زمینی را اضافه می‌کنیم. پس از پخت سیب زمینی، آن را از روی حرارت بر می‌داریم. آب این غذا نباید خیلی کم باشد.
بادمجان‌ها را پوست می‌گیریم و پس از خیس کردن در آب‌نمک و خشک کردن، در روغن سرخ می‌کنیم و کنار می‌گذاریم. چغندرها را کف تابه می‌گذاریم و روی آنها بادمجان می‌چینیم. کمی از آب گوشت را روی آن ریخته و در تابه را می‌گذاریم تا بپزند. سپس نیمی از بادمجان‌ها را با مقداری آبگوشت و کشک مخلوط می‌کنیم و می‌کوبیم. بعد آن را به آبگوشت اضافه می‌کنیم و حرارت را ملایم می‌کنیم تا گرم بماند.
بقیه بادمجان‌ها را با چغندر پخته در دیس می‌کشیم و کنار ظرف را با خیار پوست کنده و خرد شده تزیین می‌کنیم. مردم کرمان معتقدند که چغندر و خیار، گرمی طبع بادمجان را مهار می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code