موضوعات
کرمان

عسل فراوان و آمارگیری زنبورهای جنوب کرمان

نویسنده:
368 تن عسل در جنوب کرمان برداشت شده است...
1396/07/23
368 تن عسل در جنوب کرمان برداشت شده است.
مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با اعلام این خبر به فارس گفت: تعداد کلنی‌های زنبور عسل با تلاش‌های صورت گرفته در زمینه پرورش زنبور عسل به 49 هزار و 701 کلنی افزایش یافته است.
میثم نیک نفس با اشاره به آغاز طرح آمارگیری از زنبورستان‌های جنوب کرمان تصریح کرد: این طرح همزمان در سراسر کشور 22 تا 27 مهرماه انجام می‌شود.
این مسئول ادامه داد: در این آمارگیری میزان تولید عسل، تعداد کلنی‌های موجود در منطقه، تعداد زنبورداران و افراد شاغل در زنبورستان‌ها در راستای پایش وضعیت موجود و برنامه‌ریزی لازم برای توسعه کمی و کیفی پرورش زنبور عسل مد نظر قرار می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: زنبورداران موقعیت زنبورستان خود را به مراکز خدمات جهاد کشاورزی اعلام و از نقل و انتقال کلنی‌ها در مدت زمان آمارگیری خودداری کنند.
نیک نفس گفت: منطقه جنوب کرمان دارای ظرفیت و اقلیم مناسب برای فعالیت زنبورداری است که از نظرمسافت کم بین مناطق سردسیر و گرمسیر وکاهش هزینه‌های کوچ و وجود پوشش گیاهی مناسب و گیاهان دارویی متنوع شرایط لازم برای توسعه زنبورداری و ترویج این فعالیت را دارد.
 وی تصریح کرد: درسال‌های اخیربا توجه به برنامه‌ریزی انجام شده برای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی و برگزاری دوره‌های پرورش زنبورعسل با همکاری مرکز تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و اتحادیه زنبورداران، فعالیت زنبورداری در منطقه افزایش و توسعه چشمگیری داشته است.
زنبورستان‌های هفت شهرستان جنوبی استان کرمان شامل جیرفت، عنبرآباد، فاریاب، رودبار جنوب، کهنوج، قلعه گنج و منوجان زیرپوشش طرح آمارگیری قرار می‌گیرند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code