موضوعات
کرمان

صنایع دستی ایران در راه بازارهای جهان

نویسنده: احسان رستمی‌پور /خبرنگار استان‌ها
صنایع دستیایران روزهای رونق را دوباره خواهد دید...
1396/05/04
 صنایع دستیایران روزهای رونق را دوباره خواهد دید. این امیدی است که بسیاری از فعالان این عرصه دارند. بازار صنایع دستی ایران قرن‌ها رونق داشته و بسیاری از هنرهای دستی در دنیا با نام ایران شناخته می‌شوند. حالا شهرهای تولیدکننده صنایع دستی ایران در حال ثبت جهانی هستند تا مهر جهانی بودن به هنرهای اصیل ایرانی خورده شود. مریوان، سیرجان و کلپورگان سه کاندیدای ایرانی برای ثبت جهانی به عنوان شهرهای صنایع دستی هستند.

شهر کلاش به پا
این روزها شهر مریوان روزهای خاصی را پشت سر می‌گذارد. مردم لباس‌های سنتی را از گنجه بیرون آورده و شهر بیش از هر زمانی رنگ و بوی گذشته‌ها را گرفته است. پاپوش‌های سفید در پای بسیاری از اهالی شهر از دور می‌درخشد. کلاش یا گیوه‌های سفید مریوان محصول شناخته شدهای در بازار صنایع دستی کشور است. اهالی مریوان هنوز هم کلاش به پا می‌کنند و بیش از ۴ هزار کلاش باف در این منطقه مشغول به کار هستند. کلاش یکی از محصولات صادراتی این منطقه است و سالانه درآمد خوبی از راه صادرات آن به دست می‌آید. ده‌ها تعاونی با مشارکت زنان در این منطقه مشغول تولید کلاش است و بسیاری از روستاهای کوچک با بانوان کلاش بافش شناخته می‌شوند. گیوه یا کلاش‌های مریوان در داخل کشور به قدر کافی شناخته شده نیستند. محصولی که نمونه‌های غیربومی نیز در بازار دارد که رقیب اصالت آن است. اما کلاش‌های مریوان به کفه‌های پارچه‌ای‌اش شناخته می‌شود. کفه‌هایی که بر خلاف تصور عموم مناسب مسیرهای ناهموار است و پاها را اذیت نمی‌کند.

شهر گلیم
سیرجان به گلیم‌هایش شناخته می‌شود. گلیم‌های این شهر یکی از صنایع دستی شناخته شده کشور است. گلیم هایی با نقش و طرح های بکر که بسیار چشم نواز هستند. شیریکی‌پیچ نام سنتی این هنراست که به گلیم دوزی نیز معروف است. محصولاتی که می‌تواند نگاه بازار جهانی را به خود جلب کند.

شهر سفال های بدوی
سفال کلپورگان یکی از محصولات خاص و ناشناخته صنایع دستی ایران است. محصولی که اروپاییان خواهان هنر به خوبی آن را می شناسند، اما در ایران کسی سراغی از آن نمی‌گیرد. سفال کلپورگان توسط زنان روستای کلپورگان در شهر سراوان استان سیستان و بلوچستان ساخته می شود. این سفال به دلیل نوع ساخت بدوی خود ارزشمند است. محصولات سفال کلپورگان با دیده عامه نسبت به محصولات سفالی متفاوت است و نقش و طرح های آن سابقه چند هزار ساله دارد. اینها بخشی از ارزش های سفال کلپورگان است که توجه جهانیان را به خود جلب کرده و حالا این روستا در انتظار ارزیابان صنایع دستی است تا بررسی‌های مربوط به ثبت جهانی این محصول انجام شود. کلپورگان یکی از امیدهای ثبت جهانی ایران در این دوره است.

ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی در ایران
ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی این روزها چمدان سفرشان به ایران را بسته اند و برای ارزیابی سه پرونده ثبت جهانی ایران به کشور آمده اند. مریوان، سیرجان و کلپورگان به ترتیب میزبان این ارزیابان خواهد بود تا هنرهای صنایع دستی خود و امکانات موجود آن را به نمایش بگذارند. ارزیابان وضعیت هنرمندان، کیفیت محصولات و زیرساخت‌ها هر شهر را بررسی می کنند تا نظر نهایی خود را در این زمینه ابلاغ کنند و رای به ثبت جهانی این شهرها بدهند.
ثبت جهانی صنایع دستی می‌تواند فرصت برندسازی و تبلیغات را برای این محصولات در بازار جهانی ایجاد کند. بازار جهانی صنایع دستی طی سالیان گذشته به دلیل موفق نبودن صنایع دستی ایران در کسب سهم خود شاهد رقبای تاره ای برای محصولات ایران به ویژه در حوزه فرش و گلیم های دست باف بوده است. بسیاری از کشورها سعی کرده اند نقش کمرنگ شده ایران در بازار جهانی صنایع دستی را پر کنند و سهم ایران را به دست آورند. حالا با ثبت جهانی آثار صنایع دستی ایران راه برای حمایت بیشتر از آنها در بازار جهانی باز خواهد شد و تاییدیه یونسکو می‌تواند تبلیغی مضاعف برای این محصولات باشد. از سوی دیگر ثبت جهانی در داخل کشور  مسئولان را نسبت به وضعیت هنرمندان این هنرها حساس می‌کند و تلاش‌ها برای حمایت از آنها و حفظ هنرشان بیشتر می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code