موضوعات
کرمان

صاحبان خانه‌های خالی مالیات بدهند

نویسنده:
ساماندهی خانه‌های خالی از سکنه در شهرهای مختلف موضوعی است که همواره مورد بحث کارشناسان اقتصادی و اجتماعی قرار می‌گیرد...
1396/07/24
ساماندهی خانه‌های خالی از سکنه در شهرهای مختلف موضوعی است که همواره مورد بحث کارشناسان اقتصادی و اجتماعی قرار می‌گیرد.
 «کامران حجتی»  در گفت‌و گو با همشهری راهکارهای مختلفی برای این موضوع تبیین کرد.
  • به نظر شما علت افزایش خانه‌های خالی در کشور چیست؟
وقتی مالکان این خانه‌ها از پرداخت هر گونه مالیات اضافه‌ معاف هستند و دغدغه‌ای در این زمینه ندارند ترجیح می‌دهند که به جای اجاره دادن یا استفاده دیگر از این خانه‌ها آنها را به حال خود رها کنند.
  • به اعتقاد شما دریافت مالیات تنها راهکار ساماندهی این بخش است؟
نمی شود گفت تنها راهکار، اما در حال حاضر بهترین شیوه است. تجربه خیلی از کشورها ثابت کرده که پرداخت مالیات در ازای خالی بودن خانه‌ها مالکان را وادار به اجاره دادن یا فروش این خانه‌ها می‌کند.
برای مثال بندر اسمیر و نستون انگلیس از جمله نقاطی بودند که دولت‌های محلی‌شان تصمیم به تشدید مالیات بر خانه‌های خالی با هدف بازگرداندن این خانه‌ها به بازار مسکن گرفتند و موفق هم بودند.
  • چرا قانون مالیات بر خانه‌های خالی مدتی در کشور اجرا و متوقف شد؟
از سال 66 تا 80 این قانون در کشور اجرا می‌شد اما سال 80 متوقف شد . موضوعی که اعتراض کارشناسان حوزه مسکن را در پی داشت و باعث شد تا بار دیگر از سال 91 احیای این قانون در کشور در دستور کار مسئولان قرار گیرد. مالیات بر خانه‌های خالی به طور قطع، عمل موثری است و اگر برای این مهم مبلغ منطقی تعیین شود، راهکاری موثر خواهد بود، اما باید به این نکته توجه داشت که این راهکار به تنهایی به تعادل در بازار مسکن منجر نخواهد شد.

چراغ‌های خاموش
«محمدحسین کریمی»، از کارشناسان حوزه مسکن در بوشهر نیز اوضاع مسکن در این استان را تحلیل کرد.  
  • آماری از خانه‌های خالی در بوشهر دارید؟
براساس آمار سرشماری سال 95، تعداد خانه‌های خالی در استان بوشهر 31 هزار و 201 واحد اعلام شده. این آمار در قیاس با آمار سرشماری سال 90 چیزی حدود10 درصد رشد یافته است .
  • وضعیت بازار مسکن در بوشهر چگونه است؟
ما در سال‌های اخیر در بوشهر که یک شهر مهاجر‌پذیر به واسطه ماهیت بندرگاهی است، با افزایش قیمت مسکن روبه‌رو بوده‌ایم، چه در بخش فروش چه در بخش اجاره. بالا بودن قیمت خرید و فروش باعث شده تا شاهد رکود در این بخش باشیم اما اجاره‌نشین‌ها ناچار به اجاره واحدهای مسکونی با قیمت‌های بالا هستند.
  • چه مسئله‌ای به مشکلات حوزه مسکن در بوشهر دامن زد؟
طرح ناموفق مسکن مهر. این طرح باعث شد تا امروز بخش قابل توجهی از این خانه‌ها علی‌رغم واگذاری خالی باشند.
  • به نظر شما چگونه می‌توان چراغ خانه‌های خالی را روشن کرد؟
ورود این خانه‌ها به بازار پویای مسکن باعث می‌شود تا بخش قابل توجهی از مشکلات این بخش حل و فصل شود. از مشکلات پیش روی مستاجران گرفته تا رونق بازار مسکن. بنابراین باید با جدیت فکر چاره باشیم و با تلاش در مسیر اصرار بر احیای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی، بستر پویایی بازار مسکن را فراهم کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code