موضوعات
کرمان

شهرهای تشنه

نویسنده: ‌سوده فرامرزی/ خبرنگار استان‌ها
فیلم مکس دیوانه؛ جاده خشم، روزگار ناخوشی را برای بشر آینده تصویر می‌کند. روزگاری که در آن میزان دارایی آب، گیاه و سوخت است که تعیین کننده قدرت است. در این فیلم آینده‌ای به نمایش درآمده است که در آن یک نفر با در دست داشتن تنها منبع آب بر بازماندگان بشر حکومت می‌کند و به واسطه داشتن این قدرت، هر طور که بخواهد با آدمیزادگان رفتار می‌کند...
1396/05/16
فیلم مکس دیوانه؛ جاده خشم، روزگار ناخوشی را برای بشر آینده تصویر می‌کند. روزگاری که در آن میزان دارایی آب، گیاه و سوخت است که تعیین کننده قدرت است. در این فیلم آینده‌ای به نمایش درآمده است که در آن یک نفر با در دست داشتن تنها منبع آب بر بازماندگان بشر حکومت می‌کند و به واسطه داشتن این قدرت، هر طور که بخواهد با آدمیزادگان رفتار می‌کند.
وقتی ولع مردمان آینده برای نوشیدن چند جرعه آب یا پر کردن ظرف‌های کوچک و بزرگشان از آب را در این فیلم می‌بینیم، ناخودآگاه احساس تشنگی می‌کنیم. احساسی که با زندگی در کشوری که روی کمربند خشک و نیمه‌خشک قرار گرفته، کاملا در تناسب است. کسی نمی‌داند تا زمانی که وعده جنگ ملت‌های دنیا بر سر منابع آبی به وقوع بپیوندند چند سال باقی است، اما همه می‌دانند که از یک تشنگی در ایران تا تشنگی بعدی تنها چند ماه فاصله است. تابستان که می‌رسد، شعارهای صرفه‌جویی در مصرف آب بیشتر و بیشتر تکرار می‌شوند، آب‌ در برخی مناطق جیره‌بندی می‌شود و مسئولان درباره مصرف شهروندان از منابع آبی هشدار می‌دهند.
ایران سال‌هاست که با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند. تصورش را بکنید که در این شرایط اقلیمی، تالاب‌ها هم یکی یکی خشک شوند و بی‌برنامگی در مصارف کشاورزی آب هم تهدیدی مضاعف بر از دست رفتن منابع آبی باشد. امسال، تشنگی شهرهای ایران به حدی رسید که هفته اول تیر هفته ملی آب نامگذاری شد. اصفهان، بوشهر، بندرعباس، شیراز، مشهد و کرمان کلان‌شهرهایی هستند که گفته می‌شود بیش از دیگر شهرها با معضل کم‌آبی رو به رو هستند. 289 شهر کشور هم از مناطق درگیر با تنش آبی در تابستان امسال هستند. در بین این کلانشهرها، کرمان از بقیه تشنه‌تر است. گفته می‌شود که بیش از 97 درصد از آب شرب استان کرمان متاسفانه از منابع آب زیرزمینی تامین می‌شود و به دلیل برداشت‌های بی‌رویه از آب های زیرزمینی، این منابع از لحاظ کمی و کیفی دچار مشکل شده‌اند. جالب آن که به گفته ابراهیم علیزاده، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان، تشنگی کرمان ربطی به بارش‌های اخیر ندارد. ظاهرا به رغم بارش‌های خوب سال گذشته و اوایل امسال در این استان، به دلیل تاخیر در اجرای طرح‌های توسعه منابع آب، تنها سه درصد از نیاز شهرها از مخازن سدها تامین می‌شود. شهرستان کرمان بحرانی‌ترین وضعیت آب شرب دارد و همچنین شهرستان‌های زرند، باغین، جبالبارز، گنبکی، ریگان، چترود، زنگی آباد، کهنوج، منوجان و ماهان با تنش آبی مواجه هستند. علاوه بر این بیش از 580 روستا با کم آبی مواجه هستند و بیش از 540 روستا با تانکر و به صورت سیار آبرسانی می شوند.
 ظاهرا در وضعیت کنونی، صرفه‌جویی بیشترین کاری است که از شهروندان برمی‌آید. به گفته رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب وقتی از تنش آبی حرف می‌زنیم، یعنی منابع آب موجود و مصرف آنها در حالت سربه‌سر قرار دارد و در این وضعیت، کنترل مصرف از سوی مشترکان به ‌ویژه در ساعت‌های اوج مصرف برای پایداری خدمات نقش تعیین کننده‌ای دارد. ظاهرا صرفه‌جویی در اوضاع منابع آبش تشنه‌ترین کلان‌شهر ایران هم موثر بوده است. به گفته ابراهیم علیزاده، خاموشی موتور پمپ‌های چاه‌های کشاورزی در فصل‌هایی که نیاز به آبیاری نبود، باعث شد حدود 350 میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه‌جویی شود.
سازمان هواشناسی خبر داده که دمای هوا در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور بین ٥/ ٠ تا ٥/ ١ درجه سانتیگراد گرم‌تر خواهد شد و این سبب می‌شود تا میزان مصرف آب بیشتر از پیش شود. برای مصرف بیش از حد آب می‌توان تهران را مثال زد؛ آمارها می‌گوید که متوسط مصرف آب هر ایرانی در روز ١٩٠ لیتر و ٤٠ لیتر بالاتر از استاندارد جهانی است و درست در همین شرایط هر تهرانی در روز حداقل ٢٢٠ لیتر آب مصرف می‌کند که ٧٠ لیتر از الگوی جهانی بالاتر است. ایران با وجود محدودیت منابع آبی یکی از بیشترین مصارف را در بین کشورهای مختلف دارد، به‌ طوری که متوسط مصرف آب خانگی در دنیا برای هر نفر در روز ١٥٠ لیتر است. به گفته معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب طبق پیش‌بینی‌ها اگر به ‌دلیل افزایش دما میزان مصرف آب در اوج زمان مصرف بیش از حد انتظار بالا برود، ممکن است حجم مخازن کم شود. بین ساعت‌های ١٦:٣٠ تا ٢١ در روزهای غیرتعطیل و ساعت‌های ١٠ تا ١٤ و در بعدازظهرها از ١٦:٣٠ تا ٢١ در روزهای تعطیل اوج مصرف آب است و فشار زیادی به شبکه آب تحمیل می‌شود.
می‌گویند طبیعت در برابر خشکسالی و کم آبی مقاومت می‌کند و جانداران زندگی خود را با تغییرات اقلیمی وفق می‌دهند. در این بین این آدمیزاد است که چندان سر سازش با اوضاع و احوال طبیعی را ندارد. ما همچنان در مصرف آب صرفه‌جیی نمی‌کنیم. همچنان آب بسیاری به دلیل کشاورزی غیراصولی هدر می‌رود. در چنین شرایطی حتی اگر آب پشت سدها هم برای تامین نیاز ما کافی باشد، تاسیسات موجود در برابر میزان مصرف ما جواب نمی‌دهد. این است که شاید بهتر باشد در مصرف آب کمی بیشتر دقت کنیم. هنوز مناطقی هستند که آب مورد نیازشان را هر روز از تانکرهای حمل آب دریافت می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code