موضوعات
کرمان

سنگ‌نگاره‌های ریگان دردسرساز شد

نویسنده:
چند روزی است خبرهایی درباره کشف سنگ‌نگاره‌هایی در مناطق کوهستانی شهرستان ریگان دست‌به‌دست می‌شود. ظرفیت‌هایی که در صورت تایید اصالتشان از سوی کارشناسان میراث فرهنگی می‌تواند به توسعه صنعت گردشگری و رونق اقتصادی این منطقه و استان کرمان کمک کند...
1396/05/15
چند روزی است خبرهایی درباره کشف سنگ‌نگاره‌هایی در مناطق کوهستانی شهرستان ریگان دست‌به‌دست می‌شود. ظرفیت‌هایی که در صورت تایید اصالتشان از سوی کارشناسان میراث فرهنگی می‌تواند به توسعه صنعت گردشگری و رونق اقتصادی این منطقه و استان کرمان کمک کند. دنیای پرشتاب فضای مجازی نیز از این موضوع دور نمانده و در اندک زمانی خبر کشف سنگ‌نگاره‌ها به سراسر کشور و دنیا مخابره و به بحث داغ استان کرمان تبدیل شد و در حال حاضر همگان در انتظار تایید یا رد ارزش میراثی این سنگ‌نگاره‌ها از سوی میراث فرهنگی هستند.

میراث فرهنگی در منطقه حضور نیافته است
چند روز پیش امین باقری فرماندار ریگان به مهر اظهار کرد: «این سنگ‌نگاره‌ها چهارشنبه هفته گذشته (چهارم مرداد) در منطقه کوهستانی کوهشاه در حوزه رودخانه گز بهمن کشف شد. در همان روز به همراه نماینده شرق استان کرمان از این مناطق بازدید به عمل آمد. با وجود در جریان قرار دادن اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان هیچ اقدامی از سوی این دستگاه انجام‌نشده است.»
باقری با بیان اینکه شهرستان ریگان اداره میراث فرهنگی ندارد، بیان داشت: «با توجه به ضرورت ایجاد اداره میراث فرهنگی یا نمایندگی میراث در این شهرستان پیگیری‌ها و نامه‌نگاری‌های زیادی صورت گرفته است که تاکنون نتیجه‌بخش نبوده است. برای حفاظت از این سنگ‌نگاره‌ها نیاز به یگان حفاظت داریم و هنوز هیچ تیمی از مرکز استان برای این منظور  به منطقه اعزام نشده است. قدمت این سنگ‌نگاره‌ها هنوز مشخص نشده است و در حال حاضر دو نیروی عادی بدون هیچ‌گونه امکاناتی در حال حفاظت از منطقه هستند که این میزان نیروی انسانی جوابگو نیازها نیست.»

میراث فرهنگی در جریان کشف سنگ‌نگاره‌ها قرار داده نشده است
«امیر افضلی» مدیر روابط عمومی میراث فرهنگی استان کرمان نیز دراین باره گفت: «تا این تاریخ به‌هیچ‌عنوان نامه‌ای از طرف فرماندار ریگان  درزمینه کشف سنگ‌نگاره در این شهرستان به اداره کل میراث فرهنگی واصل نشده و حتی به یگان حفاظت میراث فرهنگی مستقر در شهرستان ریگان در این زمینه اطلاع داده نشده است. فرماندار ریگان هیچ‌گونه تماس کتبی یا شفاهی با میراث فرهنگی در این زمینه نداشته است. هرگونه اظهارنظر در مورد سنگ‌نگاره و هر چیزی که مورد ادعای آنها است نظر کارشناسی نیست و باید ابتدا کارشناسان میراث فرهنگی به منطقه اعزام و بعد از تایید صحت‌وسقم، این مطلب رسانه‌ای می‌شد. ابتدا بعد از کشف یک اثر تاریخی باید امکان حفاظت از این آثار و یا محوطه بررسی و سپس در این خصوص اطلاع‌رسانی شود.»
 وی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی به‌صورت محسوس و غیر محسوس تمامی محوطه‌های تاریخی و مکان‌هایی که ارزش تاریخی دارند را بازدید می‌کند، بیان داشت: «در بسیاری از مناطق استان کرمان از جمله روستاها افرادی در قالب دوستداران میراث فرهنگی کار حفاظت از بناهای تاریخی را بر عهده دارند. با توجه به پهناوری استان کرمان و وجود هفت هزار آثار تاریخی شناخته‌شده، ۷۰۰ اثر ملی و هفت اثر ثبت جهانی تنها ۲۰۰ نیروی حفاظت از آثار تاریخی و باستانی داریم. امکان حضور دائمی یگان حفاظت در تمامی محوطه‌های باستانی، تاریخی و گردشگری وجود ندارد و به‌صورت گشت‌های موردی، استفاده از دوستداران میراث فرهنگی، افراد محلی، نیروهای انتظامی و امنیتی کار حفاظت از این امکان انجام می‌شود.»

چشم‌انتظار کارشناسان میراث  
«محمد مطهری» معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرماندار ریگان هم اظهار کرد: «بنده در جریان ریز اقداماتی که فرماندار ریگان در این خصوص با میراث فرهنگی انجام داده است نیستم اما روز گذشته شخصاً به دو نیروی یگان حفاظت میراث فرهنگی که در شهرستان ریگان حضور دارند مساله را متذکر شده و خواستار اطلاع‌رسانی به مرکز استان شدم. با این‌وجود حتی اگر فرض را بر عدم اطلاع‌رسانی در هفته گذشته بگذاریم بازهم از روز گذشته تاکنون هیچ اقدامی از سوی میراث فرهنگی انجام‌نشده و تنها یک تماس تلفنی از سوی آنها برقرار شد. ما همچنان در انتظار تیم کارشناسی میراث برای بررسی سنگ‌نگاره‌ها هستیم چرا که تایید ارزش و قدمت این سنگ‌نگاره‌ها اقدامی کارشناسی و در حیطه وظایف میراث فرهنگی است.»
مطهری نیا عنوان کرد: با توجه به پخش عکس‌های سنگ‌نگاره‌ها در فضای مجازی نگرانی فرمانداری در این خصوص را به‌صورت شفاهی به یگان حفاظت شهرستان اعلام کردم و از آنها درخواست شد با اداره کل میراث فرهنگی مکاتبه و درخواست اعزام کارشناس به ریگان را ارسال کنند.
وی با اشاره به اینکه اظهارنظر درباره اصالت سنگ‌نگاره‌ها مربوط به حوزه تخصصی میراث فرهنگی است، افزود: «اگر میراث می‌گوید که باوجود اطلاع‌رسانی فرماندار ریگان و تمام اطلاعاتی که در رسانه‌ها و فضای مجازی پخش شد در جریان قرار نگرفته‌اند چرا از روز گذشته که خودشان تماس گرفته و دیگر به‌طورقطع در جریان موضوع هستند همچنان اقدامی انجام نداده‌اند؟»
وی عدم اطلاع‌رسانی در باره محوطه‌ها و آثار تاریخی را یکی از ابرازهای حفاظتی دانست و افزود: «از میراث فرهنگی می‌خواهیم به‌جای گلایه برای بررسی موضوع اقدام کنند البته به‌صورت کلی بین میراث و ما مشکلی وجود ندارد و تنها خواسته ما بررسی سنگ‌نگاره‌ها و اعلام نتیجه است.»
در حال حاضر مهم ترین مساله بررسی ارزش میراثی سنگ نگاره ها و حفاظت و نگهداری از این میراث فرهنگی در صورت تایید اصالت است و به نظر می رسد میراث فرهنگی باید هر چه سریعتر در این باره اقدام کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code