موضوعات
کرمان

زلزله بی‌امان در کرمان

نویسنده:
وقوع زلزله با قدرت 6/1 ریشتر و تداوم پس لرزه‌ها مردم را راهی پارک‌ها و خیابان‌ها کرد...
1396/09/11
 وقوع زلزله با قدرت 6/1 ریشتر و تداوم پس لرزه‌ها مردم را راهی پارک‌ها و خیابان‌ها کرد.
به گزارش ایرنا، علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان در ستاد مدیریت بحران استان کرمان گفت: اسحاق جهانگیری در تماس تلفنی با استانداری کرمان در جریان اقدامات انجام شده در راستای زلزله هجدک کرمان قرار گرفت.
وی یادآورشد: معاون اول ریاست جمهوری اعلام کرده که پس از بازگشت به کشور، در تهران گزارش‌های این حادثه و میزان خسارت‌ها را بررسی کرده و دستورات لازم را صادر خواهد کرد.
استاندار کرمان تاکید کرد: معاون اول ریاست جمهوری به وزرای مربوطه دستور ویژه‌ای برای رصد وضعیت زلزله زدگان در هجدک راور داده است. ستاد مدیریت بحران استان کرمان بلافاصله پس از وقوع زمین لرزه در استانداری کرمان و به ریاست استاندار تشکیل شده و همچنان ادامه دارد. تیمی از سوی استاندار کرمان به منظور بررسی خسارت‌های این حادثه توسط بالگرد به منطقه اعزام شده‌اند.
تجربه‌های تلخ زلزله‌های بم و زلزله اخیر کرمانشاه به هراس و ترس مردم از این حوادث غیر مترقبه افزوده و موجب شده که ماندن در خیابان‌ها و پارک‌ها را با وجود سرمای هوا به ماندن در منازل خود ترجیح دهند.

ترس مردم از زلزله هجدک
استاندار کرمان در ادامه با بیان اینکه در اثر زمین لرزه 6/1 ریشتری هجدک راور به برخی ساختمان‌های قدیمی، دام‌های موجود این منطقه و زیرساخت‌های کشاورزی ازجمله قنات‌ها خسارت وارد شده است، گفت: درحال برآورد وبررسی خسارت مالی زمین لرزه هجدک هستیم. رزم حسینی افزود: درنخستین لحظه‌های وقوع زمین لرزه ستاد بحران در مرکز استان و در فرمانداری‌های محل حادثه تشکیل شد و فرمانداران، بخشداران و دهیاران در مناطق زلزله زده حضور پیدا کردند. وی با بیان اینکه بلافاصله گروه هلال احمر، نیروی انتظامی وبرخی دستگاه‌های اجرایی برای بررسی منطقه وامدادرسانی به هجدک بسیج شده‌اند، اظهارکرد: اقدام‌های اولیه با اعزام گروه‌های مختلف ارزیاب و خدمت رسانی به منطقه هجدک آغاز شد.
رزم حسینی با بیان اینکه گزارشی مبنی بر تلفات جانی از منطقه هجدک راور دریافت نشده است، بیان کرد: زمین لرزه صبح جمعه خسارت‌هایی به بخش دام و زیرساخت‌های کشاورزی و برخی منازل مسکونی قدیمی هجدک وارد کرده است. این مسئول گفت: به محض برآورد دقیق، آسیب‌ها به ستاد مدیریت بحران کشوراعلام می‌شود.
وی ادامه داد: گروهی متشکل ازبرخی مسئولان استان کرمان با بالگرد به محل زلزله اعزام شده‌اند وهمه ارگان‌ها درآمادگی لازم به سرمی برند.

بازگشایی راه‌های روستایی
فرماندار راور هم گفت: راه‌های روستایی بسته‌شده در پی وقوع زمین لرزه هجدک بازگشایی شد. سید حسن میرصادقی در گفت وگو با مهر اظهار کرد: این زمین لرزه تلفات جانی نداشته است. وی گفت: گروه‌های ارزیاب در حال بررسی مناطق و روستاهای زلزله زده هجدک کرمان هستند.
این مسئول با اشاره به تشکیل نشست ستاد بحران درشهرستان راور اظهارکرد: بیش از 100 روستا وآبادی درمنطقه هجدک راور وجود دارد.

تدابیر امنیتی و انتظامی
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان هم در تشریح تدابیر حوزه عملیاتی خود در زمین لرزه اخیرهجدک به مهر گفت: منابع اطلاعاتی، کلانتری‌ها و پایگاه‌های مقاومت بسیج از اولین دقایق بروز حادثه فعال شده‌اند و هرگونه اخبار و اطلاعات از آسیب‌ها و خسارت احتمالی را اعلام می‌کنند. خلیل همایی راد افزود: با توجه به اینکه برخی ازمردم در کرمان و شهرهای اطراف، خانه‌های خود را ترک کرده و درمعابر وخیابان ها حضور یافته‌اند، واحدهای گشتی پلیس و راهنمایی و رانندگی با حداکثر ظرفیت خود درشهرها حضوردارند تا درراستای کنترل ترافیک، سهولت رفت وآمد وتامین امنیت عمومی اقدام کنند.
وی گفت: طبق دستور استاندار کرمان و هماهنگی انجام شده با شرکت پخش فرآورده‌های نفتی 2 جایگاه عرضه بنزین و نفت گاز برای تأمین سوخت خودروهای امداد ونجات وخودروهای انتظامی و کمک رسان اختصاص یافته است که این خودروها بدون مشکل سوخت گیری کرده و عازم منطقه شوند. مدیرکل امنیتی وانتظامی استانداری کرمان تاکید کرد: واحدهای پلیس راه نیز برای تأمین نظم ترافیکی محورهای منتهی به مناطق زلزه زده وارد عمل شده و این اقدام به خوبی در دست انجام است.
وی یادآورشد: درحال حاضرجانشین فرماندهی انتظامی استان کرمان در ستاد مدیریت بحران حضور دارد واقدامات انتظامی لازم را هدایت می‌کنند.

بستری شدن درمراکز درمانی
مدیرمرکزمدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان کرمان نیز گفت: 51 نفر درهنگام فرار از ساختمان‌ها درهنگام زلزله یا به دلیل ترس از وقوع این رخداد، دچارآسیب دیدگی شدند و به اورژانس کرمان مراجعه کردند.
به گزارش ایسنا سید محمد صابری افزود: یک خانم مسن نیز در منطقه هجدک راور هنگام فرار از ساختمان در حین زلزله زیر دست و پای دیگران ماند که منجر به آسیب جزیی وی شد.
وی اظهارکرد: یک خانم 19 ساله در محله طاهرآباد شهر کرمان به دلیل ترس در هنگام وقوع زلزله کنترل خود را از دست می‌دهد و به منظور فرار، خود را از طبقه دوم ساختمان به پایین پرتاب می‌کند.
این مسئول گفت: یک مرد نیز درشهرکرمان به دلیل ترس از وقوع زلزله دچارعارضه قلبی وسکته شده است.
صابری افزود: یک خانم باردار درشهرکرمان به دلیل ترس از زلزله دچارمشکل شد وبه بخش اورژانس بیمارستان شهید باهنر و بعد از آن به بیمارستان افضلی پورمنتقل شد.
وی تاکید کرد: اقدامات درمانی برای مصدمان آسیب دیده غیرمستقیم از زلزله درمراکز درمانی ادامه دارد. این مسئول گفت: بخش اورژانس بیمارستان شهید باهنروافضلی پور شهر کرمان نیزبه منظور پذیرش مصدومان احتمالی زلزله هجدک تخلیه شده است.
صابری در ادامه جدیدترین اطلاعات مربوط به پذیرش مصدومان را تشریح کرد و از درمان 42 مصدوم ناشی از زلزله در بیمارستان شهید باهنر کرمان خبر داد.

خسارت به 40 واحد مسکونی
معاون جمعیت هلال احمراستان کرمان با اشاره به وارد شدن بیشترین خسارت زمین لرزه به روستای گورگ ازتوابع هجدک درشهرستان راور گفت: تاکنون 40 واحد مسکونی قدیمی دراین منطقه تخریب شده است. به گزارش ایسنا مجید اشرف گنجویی درحاشیه نشست ستاد مدیریت بحران استان کرمان دراستانداری افزود: 120 خانوارمتاثراززمین لرزه اخیرهجدک در شهرستان راورحضوردارند که اقلام امدادی شامل پتو، موکت وچادر برای آنها بارگیری و درحال اعزام است. وی اظهارکرد: تیم‌های امدادی جمعیت هلال احمربلافاصله پس از وقوع حادثه به مناطق زلزله زده اعزام شده و ارزیابی‌های تخصصی خود را آغاز کرده‌اند. این مسئول یادآورشد: بنا به تاکید استاندارکرمان، یک فروند بالگرد نیز به مناطق زلزله زده اعزام شده است ویک فروند بالگرد دیگرنیزآماده پروازاست که درصورت نیازبه پروازدرخواهد آمد. وی گفت: ارتباط مستمربا تیم‌های امدادی برقراراست واطلاعات مربوطه بلافاصله درستاد مدیریت بحران استان کرمان رصد شده و تصمیم گیری می‌شود. اشرف گنجویی افزود: تاکنون 3 کامیون حامل اقلام امدادی آماده و در حال اعزام به منطقه است ونیروی انتظامی برای تأمین امنیت این کامیون‌ها، همکاری دارند.
وی خاطرنشان کرد: ستاد امداد و نجات در این حادثه در روستای گورک که بیشترین خسارت را دیده تشکیل شده است.
گنجویی عنوان کرد: با توجه به گل آلود شدن آب قنوات، باید آب آشامیدنی سالم در این منطقه به سرعت تأمین شود.

پرهیز از حضور در ساختمان‌های غیرایمن
سرپرست مدیریت بحران استانداری هم در خصوص آخرین وضعیت منطقه زلزله زده «گورک» هجدک واقع در شهرستان راور اظهار کرد: هیچ خسارت جانی گزارش نشده است.
علی حسین زاده مهرابی در گفت و گو با فارس  با اشاره به اینکه میزان خسارت‌ها به اندازه‌ای نیست که نیازبه اسکان اضطراری درمنطقه باشد، افزود: آمادگی و امکانات لازم برای این مساله وجود دارد و گروه‌های هلال احمر با امکانات کامل درمنطقه حضور دارند.
وی با اشاره به اینکه زمین لرزه قابل پیش بینی نیست، گفت: مردم باید جوانب احتیاط را رعایت کرده وازحضوردرساختمان های فاقد ایمنی و استحکام لازم خودداری کنند.
این مسئول با اشاره به انتشاربرخی پیام‌ها مبنی بروقوع زمین لرزه‌های بزرگتردرکرمان گفت: این مساله به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست؛ مردم با رعایت مسائل ایمنی به شایعات فضای مجازی که با هدف رعب و وحشت انتشارمی یابند توجه نکنند.
وی گفت: این زمین لرزه در اثر فعالیت گسل «لکرکوه» رخ داده است.

اعزام دو بالگرد
روستاهای منطقه زلزله زده که طی زمین لرزه سال ۸۳ زرند مقاوم سازی شده‌اند طبق گزارش‌هایی که تاکنون داده شده است دچار تلفات انسانی نشده‌اند اما ترک خوردگی منازل گسترده است. 6 تیم عملیاتی و دو بالگرد و تیم سگ‌های زنده یاب به منطقه اعزام شده‌اند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، مدیرعامل جمعیت هلال احمراستان کرمان، معاون عمرانی استاندار و جانشین ستاد استان، مدیرکل روابط عمومی استاندار، اعضای تیم واکنش سریع، تیم تجسس، گروه خبری سوم صداوسیما وچند تن دیگرازمسئولان توسط بالگرد جمعیت هلال احمراستان کرمان برای ارزیابی هوایی به منطقه زلزله زده درهجدک کرمان اعزام شدند. سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان اظهارکرد: ۵۰ روستا در منطقه زلزله زده وجود دارد که 8 روستا به صورت مستقیم درگیر شده‌اند. آیت الهی موسوی بیان کرد: ۸ روستا به صورت جدی درگیر زمین لرزه هستند و ارزیابی خانه به خانه خسارت‌ها در حال انجام است. وی گفت: بیمارستان‌ها وهمه دستگاه‌های امدادی درحال آماده باش کامل قرار دارند وهنوزبرآورد کاملی ازمیزان خسارت‌ها در دسترس نیست.

بررسی مناطق زلزله زده
از سوی دیگر رئیس مرکز اورژانس کرمان از بررسی ۷۰ درصد منطقه زلزله زده هجدک خبرداد وگفت: تاکنون خسارت جانی نداشته‌ایم.
سید علی صابری در گفت وگو با مهر، از اعزام 8 تیم اورژانس به منطقه به محض وقوع زمین لرزه خبر داد و افزود: بررسی‌های روستا به روستا در حال انجام است. صابری از تخریب دیوارها و سقف برخی ساختمان‌ها خبر داد و اظهار کرد: در اثر این زمین لرزه آسیب‌هایی به دام‌ها وارد شده است. وی از اعلام حالت آماده باش بیمارستان‌های شهر کرمان خبر داد و گفت: شهرستان‌های اطراف هم آمادگی لازم را دارند.

ایجاد اردوگاه موقت در کرمان
مدیرعامل جمعیت هلال احمر کرمان نیز در گفت وگو با فارس اظهار کرد: با توجه به کاهش دمای هوا در منطقه زلزله زده امکانات مورد نیاز بین زلزله زده‌ها توزیع می‌شود و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.
رضا فلاح بیان کرد: تیم‌های امدادی در منطقه حضور دارند و هرلحظه بر تعداد زمان لرزه‌ها اضافه می‌شود که از 2/3تا ۵/۵ ریشتر شدت داشته‌اند. وی از ایجاد یک اردوگاه موقت برای خانوارهایی خبر داد که خانه‌هایشان تخریب شده است و از زلزله زده‌ها خواست آرامش خود را حفظ کنند.

تخریب خانه‌های قدیمی
معاون عملیات امداد و نجات هلال احمر هم در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه درحال حاضر ۸ تیم عملیاتی و ارزیابی در محل وقوع زلزله (هجدک) قرار دارند، گفت: برخی خانه‌های قدیمی در روستای «گورک» تخریب شده‌اند و 122 خانوار در این روستا زندگی می‌کنند.
شاهین فتحی ادامه داد: بالگرد هلال احمرهمراه با برخی مسئولان و تیم‌های ارزیاب درحال گشت‌زنی درمنطقه هستند. امکانات اسکان اضطراری برای زلزله‌زدگان درحال انتقال است و اسکان اضطراری در منطقه ایجاد شده است.

مصدومان زلزله کرمان
سرپرست اورژانس کشور هم به تسنیم گفت: اتاق بحران کرمان و اتاق بحران وزارت بهداشت در وضعیت فعال قرارگرفته و تیم‌های واکنش سریع فعال شدند. پیرحسین کولیوند افزود: ۱۰ تیم ارزیابی درمان ازهمان لحظه اول به مناطق اعزام شدند (ازپایگاه ها ومراکزاورژانس: شهداد – اندوه جرد – سیرچ – گلباف – هِروز– راور– چترود وکوهپایه کرمان) همچنین اتوبوس آمبولانس و بالگرد اورژانس فعال و درحالت آماده باش قرار گرفت. وی اضافه کرد: طبق گزارش‌ها تیم‌های ارزیابی بیشترین تخریب در روستای گَوَرک، روستای هفتاد میش و روستای گَسک ازبخش کوهساران راورکرمان رخ داده که مصدومی نداشته است. کولیوند با بیان این که تیم ارزیابی بهداشت ومبارزه با بیماری‌ها به مناطق زلزله زده اعزام شد، گفت: آب آشامیدنی مناطق سالم است و به شبکه آبرسانی آسیبی وارد نشده است.

آماده‌باش یگان‌های ارتش و سپاه
امیر شاهین تقی‌خانی سخنگوی ارتش هم به مهر گفت: پس از دستور فرماندهی کل ارتش و متعاقباً آمادگی کامل نیروی زمینی، هرگونه امدادرسانی توسط پایگاه هوانیروز کرمان، مرکز آموزش سربازی ۰۵ وهمچنین گروه‌های مهندسی مستقر در کرمان و بیمارستان منطقه‌ای ارتش صورت خواهد پذیرفت.  وی افزود: تا کنون از ستاد بحران استان کرمان درخواستی برای کمک گیری از ارتش صورت نگرفته اما درصورت نیاز به کمک، ارتش جمهوری اسلامی ایران همه امکانات ارتش درمنطقه اعم ازبالگردها، نیروی انسانی، تجهیزات مهندسی و بیمارستانی در خدمت مردم خواهد بود.
سردار غلامعلی ابوحمزه فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان هم از آمادگی کامل سپاه برای کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده خبر داد.

لغو امتحانات دانشگاه آزاد
روابط عمومی دانشگاه آزاد کرمان هم از لغو امتحانات این دانشگاه خبر داد. بر اساس اطلاعیه این دانشگاه، با توجه به اولویت حفظ سلامتی دانشجویان و رفع نگرانی خانواده‌های آنها، همه امتحانات این هفته لغو و به هفته آینده موکول شد.

گفتنی است آمارها و اطلاعات این گزارش تا آخرین زمان مصوب روزنامه برای به روز رسانی اخبار تدوین شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code