موضوعات
کرمان

ریگان؛ سرزمین صبر و سکوت

نویسنده: رضا محمدی/ خبرنگاراستان‌ها
هم‌زیستی مردم منطقه ریگان با عقرب قصه امروز و دیروز نیست. قصه‌ای است که ریشه در زندگی کویری مردم دارد. هرچند مردم بومی منطقه ترسی از این همسایگی‌ها ندارند اما این روزها یا عقرب‌ها خشن‌تر شده‌اند یا گرما بر جانشان اثر گذاشته که موجب مرگ چند تن از مردم صبور و بی‌گناه منطقه شده‌اند...
1396/04/31
هم‌زیستی مردم منطقه ریگان با عقرب قصه امروز و دیروز نیست. قصه‌ای است که ریشه در زندگی کویری مردم دارد. هرچند مردم بومی منطقه ترسی از این همسایگی‌ها ندارند اما این روزها یا عقرب‌ها خشن‌تر شده‌اند یا گرما بر جانشان اثر گذاشته که موجب مرگ چند تن از مردم صبور و بی‌گناه منطقه شده‌اند. درست است این اتفاق بخشی از حوادث طبیعی و غیر قابل پیش‌بینی است اما وقتی در کنار مسائل و مشکلات زیر ساختی قرار می‌گیرد درد مردم دو چندان می‌شود. امروز بنا بر اذعان مسئولان شهرستانی، بیشترین مشکل پیش روی اهالی عقرب‌زده، متوجه روستاهای دور افتاده است. روستاهایی که به خاطر مسافت دور و درازشان یا صعب‌العبور بودن مسیرها، حتی در هنگام حادثه‌دیدن هم امکان خدمات‌رسانی به موقع به آنها وجود ندارد.
بخش دیگر مشکلات ما در این بخش بر‌می‌گردد به باور مردم بومی و محلی کسانی که معتقدند نیش عقرب برای آنها کشنده نیست. این در حالی است که در طول چند ماه گذشته دیده شده دیر رسیدن گزیده‌شدگان موجب کشته شدن بالغ بر 10 نفر از این مردم شده است.
کار سختی است هم فرهنگ‌سازی برای مردم هم ایجاد زیرساخت‌های درمانی به موقع برای آنها. دو بستری که در کنار هم می‌توانند بخشی از نگرانی‌ها را، در صورت تکرار این قصه در سال‌های بعد، کاهش دهند. امروز اهالی منطقه ریگان نیازمند نگاه ویژه مسئولان هستند؛ مردمی که یا باید از گرمازدگی هلاک شوند یا کم‌آبی و قطعی آب و برق طعم خوش زندگی را بر آنها تلخ می‌کند.
این در حالی است که کسی تا به امروز صدای دادخواهی این مردم را نشنیده است.  سرزمین ریگان سرزمین صبر است و سکوت؛ سرزمینی که مردمش در انتظار دیده شدن هستند. آنها هم تب گرما را تحمل می‌کنند هم غبار برخاسته از ریزگردها را و این روزها نیز نیش عقرب‌های سیاه را؛ سرزمینی که مردمش چشم‌انتظار نگاه ویژه مسئولان هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code