موضوعات
کرمان

راه سخت درمان در کرمان

نویسنده:
مردم کرمان به دلیل سرانه پایین تخت بیمارستانی در استان، راهی یزد و سایر استان های همجوار برای پیگیری امور درمانی خود می شوند...
1396/07/17
مردم کرمان به دلیل سرانه پایین تخت بیمارستانی در استان، راهی یزد و سایر استان های همجوار برای پیگیری امور درمانی خود می شوند.
به گزارش ایرنا، استاندار کرمان از کمبود حداقل 2 هزار تخت بیمارستانی براساس برآورد دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این استان خبر می‌دهد و می‌گوید: رفع کمبود تخت‌های بیمارستانی در کرمان یکی از مواردی است که با جدیت پیگیری می‌شود و وزیر بهداشت نیز پیگیر رفع مشکل کمبود تخت‌های بیمارستانی در استان است.
علیرضا رزم حسینی تصریح کرد: کرمان در حال حاضر به لحاظ بهره‌مندی از تخت‌های بیمارستانی پیشرفته با کمبود شدید مواجه است وپس از مطالعات و تدوین سند درمان این استان مشخص شد که کرمان نیاز به چند بیمارستان خصوصی دارد تا کمبود تخت را جبران کند.
استاندار کرمان با اشاره به این‌که ایجاد 2 هزار و 500 تخت بیمارستانی در استان کرمان در حال انجام است، گفت: بیمارستان شهید باهنر کرمان حدود 95 درصد پیشرفت دارد و آماده افتتاح است.
وی بیان کرد: اقدامات بسیارخوبی در 4 سال اخیر در حوزه بهداشت و درمان استان کرمان انجام شده است.
وی با اشاره به این‌که در محرومترین نقطه استان کرمان در شهر قلعه ‌گنج بیمارستان 32 تختخوابی احداث شده است، گفت: بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان رودبارجنوب نیزبعد از15سال به بهره‌ برداری رسید.
استاندارکرمان با بیان این‌که بروکراسی اداری درگرفتن مجوزها یک آسیب برای توسعه کشوراست، گفت: مردم ما آماده همکاری درهرزمینه‌‌ای هستند و باید شرایط حضورآنها را فراهم کرد.

ضرورت افزایش تخت درمانی
مسئولان بیمارستان‌های بخش خصوصی کرمان نیز از کمبود تخت‌های بستری در این استان ابراز نگرانی می‌کند، چنانچه قائم مقام ریاست بیمارستان خصوصی ارجمند کرمان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مراکز درمانی این استان، هزینه افزایش تخت را بالا می‌داند.
یاسمین ارجمند کرمانی افزود: طبق آمار ارائه شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، مشکل کمبود تخت‌های بستری در بیمارستان‌های کرمان مشهود است.
وی بیان کرد: طبق سند توسعه درمان استان، قرار است با افزایش بیمارستان‌های خصوصی و دولتی تعداد تخت‌های بستری در کرمان افزایش پیدا کند.
ارجمند کرمانی افزود: بیمارستان ارجمند کرمان نیز در صدد افزایش زیربنا و تعداد تخت‌های بستری است.
این مسئول تعداد تخت‌های بستری بیمارستان قدیم ارجمند را 50 مورد اعلام کرد و گفت: با احداث بیمارستان جدید 30 تخت به این ظرفیت اضافه شده است.
وی هزینه احداث بیمارستان جدید ارجمند را در کرمان حدود 9 میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: این اعتبار آورده بخش خصوصی است.
ارجمند کرمانی حمایت دولت ازبخش خصوصی- درمانی را مهم‌ترین راه حل برای افزایش تخت‌های بستری و جلوگیری از خارج شدن بیماران به نیت درمان به سمت سایر استان‌ها دانست.

کمبود بودجه در حوزه درمان
از سوی دیگر مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان بزرگترین و اصلی‌ترین مشکل بیمارستان‌های این استان را کمبود بودجه و نقدینگی می‌داند.
مسعود مقدری گفت: 90 درصد اعتبارات بیمارستان‌ها توسط پرداختی بیمه‌ها تامین می‌شود و اکنون حدود 11 ماه است که بیمه‌ها معوقات بدهی به بیمارستان‌ها را پرداخت نکرده‌‌اند لذا بیمارستانها نیز به شرکت‌های طرف قراردادشان بدهکارند.
وی تأکید کرد: اگر بیمه‌ها معوقات خود را به بیمارستان‌ها نپردازند بیمارستان‌ها در ارائه خدمات به بیماران با بحران مواجه خواهند شد.
مقدری تأکید کرد: نمایندگان مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی کمک کنند تا سال آینده بودجه دانشگاه افزایش یابد.
وی ادامه داد: مزایای کارکنان بیمارستان‌های استان کرمان حدود 11 ماه پرداخت نشده است لذا رضایتمندی کارکنان پایین است.
این مسئول تصریح کرد: بسیاری از تجهیزات بیمارستان‌های استان کرمان در طرح تحول خریداری شده اما درعین حال کمبودهایی نیز وجود دارد.
مقدری با بیان این‌ک1/25 درصد به ازای هر هزار نفر تخت بستری در استان کرمان وجود دارد تصریح کرد: 1/55درصد نیز به ازای هر هزار نفر در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان تخت بستری وجود دارد.
وی متوسط کشوری را در زمینه وجود تخت‌های بستری به ازای هر هزار نفر 1/6 درصد عنوان و ابراز امیدواری کرد: در 2 سال آینده با اضافه شدن تخت‌های بیمارستانی، کمبود تخت‌های بیمارستانی در کرمان رفع شود.
این مسئول اظهار کرد: 7درصد تخت‌های بستری این استان کرمان توسط بیماران خارج از استان اشغال شده است.
مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان به احداث مرکز اعصاب شناختی پروفسور سمیعی (جراح مشهور مغز و اعصاب) در کرمان اشاره کرد و افزود: با احداث این مرکز استان کرمان می‌تواند طی سه سال آینده در جذب بیماران خارج از استان و همچنین توریست درمانی اقدام کند.
وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش سرمایه‌گذاری در حوزه درمان نیز با جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی طی سال گذشته دهها تفاهم نامه امضا کرده است.
مقدری اظهار کرد: راه اندازی هر تخت بیمارستانی بدون احتساب قیمت زمین بین 500 تا 600 میلیون تومان هزینه دارد و اگر بخواهیم یک بیمارستان 100 تختخوابی احداث کنیم حدود 60 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است.
وی اضافه کرد: باید هلدینگ پزشکی راه اندازی تا سرمایه خرد پزشکان و اقشار مردم جمع آوری شود و بتوانیم یک بیمارستان فوق العاده و با امکانات بسیار بالا و ارائه خدمات برتر را بسازیم.
مقدری گفت: با احداث بیمارستان جدید مهرگان نیز بزودی 100 تخت بستری به مجموع تخت‌های بیمارستانی استان کرمان اضافه خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code