موضوعات
کرمان

خانه حاج‌ علی‌آقا

نویسنده: مرجان هاشمی / خبرنگار استان‌ها
یکی از بناهای زیبای به جا مانده از عصر قاجار در کرمان، بنایی است که به خانه حاج علی آقا شهرت دارد. این بنا در فاصله 6 کیلومتری از شهر رفسنجان قرار دارد و در گذشته به خانه وقفی شهرت داشت...
1396/08/15
یکی از بناهای زیبای به جا مانده از عصر قاجار در کرمان، بنایی است که به خانه حاج علی آقا شهرت دارد. این بنا در فاصله 6 کیلومتری از شهر رفسنجان قرار دارد و در گذشته به خانه وقفی شهرت داشت.
 این بنا در سال 1136 هجری شمسی ساخته شده است. این خانه 12 هزار مترمربع مساحت دارد و 7 هزار مترمربع هم زیربنای آن است.
خانه حاج علی آقا در روستای قاسم‌آباد ساخته شده است. این بنا هشت قسمت دارد که مشتمل بر بازار، آب انبار -تامین کننده آب اهالی و دارای سردری با آجرهای گلدار تزئین شده و دیوارهای    نقوش آجری با کاشی‌کاری‌های زیباست- مسجد، کاروانسرا، حمام، حسینیه و یخدان است. این خانه را حاج آقا علی معروف به زعیم‌الها رفسنجانی از تاجران بزرگ آن زمان ساخته است.
در ساخت این خانه اصول و شیوه‌های معماری ایرانی به کار گرفته شده است و در هماهنگی با اقلیم منطقه و گرمای نسبتا زیاد، خشکی هوا، بادهای متغیر و وجود شن‌های روان بنا حالتی درونگرا دارد.
بنا با دیوار چینه‌ای نسبتا بلندی محصور شده است و دروازه‌ای رفیع و با عظمت ورودی این خانه با شکوه است. خانه دارای 86 اتاق -هفت دری، پنج دری، سه دری و پستو- است که در 4 بخش اصلی ساختمان‌های حوضخانه، شاه‌نشین، پاییزی و زمستانی ساخته شده‌اند. یک آشپزخانه وسیع  و انبار بزرگ تامین نیازهای این مجموعه را بر عهده داشته است. چهار حیاط، راهروهای سرپوشیده و روباز و سه هشتی نیز قسمت‌های مختلف این خانه را به هم مرتبط می‌کند. تالار حوضخانه آن وسیع‌ترین فضای سرپوشیده خانه است. سقف آن با گنبدی عظیم پوشانده شده و در مرکز آن کلاه فرنگی قرار گرفته است که نور فضای حوضخانه را تامین می‌کند. نمای داخلی حوضخانه با گچبری‌های برجسته با طرح های اسلیمی تزئین شده است. تالار شاه نشین یا بهاره در مرکز ضلع جنوبی ایوانی نسبتا بلند قرار دارد که در طرفین آن با حفظ تقارن دو راهرو ایجاد شده است.
در این بخش ایوان به ارتفاع دو طبقه و دسترسی به طبقه بالا از طریق راه‌پله انتهایی همان دو راهرو است. چون ارسی‌ها در اندرونی معمولا محل پذیرایی از مهمان‌های خودی و وابستگان بوده، در زیباسازی آن نهایت دقت به عمل آمده است. در ضلع شرقی و غربی آن بخاری‌های گچبری شده ساخته شده که  فضای داخل را بسیار زیبا و دلنشین کرده است. این بنا، ساختمانی است زیبا و ظریف که ارزش دست کم یک بار تماشا را دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code