موضوعات
کرمان

تولید پلاستیک از ادرار فضانوردان

نویسنده:
محققان روشی کم‌هزینه برای تولید پلاستیک با استفاده از ادرار انسان در فضا یافته‌اند که مخارج سفرهای فضایی را کاهش می‌دهد...
1396/06/08
محققان روشی کم‌هزینه برای تولید پلاستیک با استفاده از ادرار انسان در فضا یافته‌اند که مخارج سفرهای فضایی را کاهش می‌دهد.
به گزارش مهر، پژوهشگران دانشگاه کلمسون در کارولینای جنوبی با همکاری سازمان فضایی ناسا این روش را ابداع کرده‌اند. بدین منظور آنها ادرار انسان را با رشته ای خاص از یک مخمر ترکیب کردند و موفق به تولید پلاستیکی شده‌اند که در چاپگرهای سه‌بعدی و به منظور تولید انواع ابزار و وسایل قابل استفاده است. آنها با استفاده از همین شیوه موفق به تولید اسیدهای چرب امگا ۳ هم شده‌اند. استفاده از این اسیدها به حفظ سلامت مغز و چشم و حتی قلب کمک می‌کند و می‌تواند به‌عنوان یک مکمل تغذیه‌ای برای فضانوردان به کار گرفته شود.
امکان تولید محصولات مفید از مواد زائد در سفرهای فضایی بسیار حائز اهمیت است، زیرا افزایش مدت ‌‌این سفرها را تسهیل می‌کند و باعث می‌شود فضانوردان مجبور به انتقال حجم زیادی از کالا‌ و لوازم مورد نیاز خود به فضا از زمین نباشند. البته هنوز تا تکمیل این طرح و نهایی‌شدن آن به مدت بیشتری نیاز است.

توسعه موشک‌های فوق سنگین
روسیه برای ساخت موشک‌های فوق سنگین چند میلیارد روبل هزینه خواهد کرد. به گزارش ایسنا «دیمیتری راگوزین» معاون نخست‌ وزیر روسیه در پایگاه فضایی واستوچنی گفت: به بودجه سال 2018 کشور چند میلیون روبل با هدف ساخت موشک‌های فوق سنگین تخصیص داده خواهد شد.وی بر عزم روسیه برای توسعه برنامه‌های موشکی فوق سنگین تاکید کرد.
مرحله اول برنامه طراحی موشک‌های فوق سنگین در روسیه در حال اجراست و قرار است این موشک فوق سنگین در آغاز سال 2028 میلادی عملیاتی شود.
همچنین روسیه در نظر دارد ساخت سکوی پرتاب آن در پایگاه فضایی واستوچنی در شرق روسیه را در سال 2027 میلادی آغاز کند. موشک‌های فوق سنگین که بیش از 2 تن وزن دارند می‌توانند 100 تن محموله را به مدار زمین و 20 تن محموله را به مدار ماه ارسال کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code