موضوعات
زنجان

گرمابی‌ها پیشتاز دریافت کارت هوشمند ملی

نویسنده:
به گفته معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی اداره کل ثبت احوال استان ، آمارها نشان می‌دهد استقبال مردم گرماب، خرمدره و انگوران برای دریافت کارت هوشمند ملی به ترتیب 90، 84 و 70 درصد است، در حالی که این روند همچنان در شهر زنجان وضعیت مناسبی ندارد...
1396/09/14
به گفته معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی اداره کل ثبت احوال استان ، آمارها نشان می‌دهد استقبال مردم گرماب، خرمدره و انگوران برای دریافت کارت هوشمند ملی به ترتیب 90، 84 و 70 درصد است، در حالی که این روند همچنان در شهر زنجان وضعیت مناسبی ندارد.
به گزارش ایرنا«مهدی ژاله چیان» افزود: بر این اساس تاکنون 35 درصد شهروندان زنجانی کارت هوشمند ملی دریافت کرده‌اند و 65 درصد دیگر به این کارمبادرت نکرده‌اند که توجه  به  موضوع مهم ضروری است. وی اظهار کرد: پس از اعلام فراخوان مردم مناطق روستایی نیز از اجرای این طرح و ثبت نام استقبال خوبی داشتند و در مقایسه با مناطق شهری روند روبه رشدی حاکم بوده است.
معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی اداره کل ثبت احوال استان ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون 76 هزار و 255 کارت هوشمند ملی در این استان برای متقاضیان صادر شده که طبق هدف گذاری انجام گرفته امسال 284 هزار کارت صادر خواهد شد.
وی اظهار کرد: آبان و مهر امسال به ترتیب 15 هزار و 416 و 11 هزار و 297 کارت هوشمند ملی صادر شده که در مقایسه رشد 36 درصدی را نشان می‌دهد.
ژاله چیان افزود: هم اکنون 40 ایستگاه صدور کارت هوشمند ملی در این استان فعالیت می‌کنند و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به این مراکز و پرداخت 31 هزار تومان در کمتر از یک هفته کارت مورد نظر خود را دریافت کنند.  وی عنوان کرد: موضوع مطرح شده مبنی بر ممنوعیت عکسبرداری برای کارت ملی در دفاتر پست و پیشخوان دولت توسط سازمان ثبت احوال کشور در حال بررسی است که در صورت تغییر در نرم افزار مربوطه طبق نظر سازمان اعمال خواهد شد.
از ابتدای اجرای این طرح از سال 92 تا کنون 375 هزار و 858 کارت هوشمند ملی در این استان صادر شده است که  در حال حاضر نیز46/7 درصد از واجدین شرایط از این نوع خدمت بهره مند شده‌اند.  براساس اعلام ثبت احوال استان تعداد واجدان شرایط دریافت کارت هوشمندملی این استان 804 هزار نفر است.

  صدور 11 هزار کارت هوشمند برای معلولین
معاون امور توانبخشی بهزیستی استان گفت: از سال ۹۲ تاکنون ۱۱ هزار و ۲۰۰ کارت هوشمند برای معلولان در استان صادر شده است.
به گزارش مهر«فرهاد میرزایی» افزود: در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار و ۴۰ معلول در امور توانبخشی بهزیستی استان پرونده تشکیل داده‌اند.
وی اظهار کرد: این تعداد معلول شامل معلولین ذهنی، جسمی، شنوایی، بینایی، روان و سالمندان هستند.
معاون  امورتوانبخشی بهزیستی استان گفت: از این تعداد پرونده تشکیل‌شده برای معلولین به 4 هزار و ۷۰۰ معلول در ماه مستمری پرداخت می‌شود که این افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید هستند و در منزل نگهداری می‌شوند.
میرزایی با اشاره به اینکه ۵۶۴ نفر از معلولین در مراکز شبانه‌روزی ذهنی، خانه‌های سالمندان و 2 مرکز روان نگهداری و مراقبت می‌شوند، افزود: به این مراکز هرماه توسط بهزیستی یارانه پرداخت  می‌شود.
وی به صدور کارت هوشمند برای معلولان  در استان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۱۱ هزار و ۲۰۰ کارت هوشمند برای معلولان در استان صادرشده است و تا پایان سال براساس هدف‌گذاری انجام‌گرفته تعداد کارت هوشمند صادرشده افزایش می‌یابد. وی ادامه داد: در این طرح از نیمه دوم سال ۹۲ صدور کارت‌های بین‌المللی برای معلولان شروع‌شده است.
معاون امور توانبخشی بهزیستی استان بیان کرد: طبق ماده یک قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تشخیص و طبقه‌بندی انواع معلولیت‌ها انجام می‌شود و با تهیه دستگاه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تخصصی از اول آبان سال ۹۲ صدور کارت شناسایی معلولان با معیارهای بین‌المللی و به 2 زبان فارسی و انگلیسی آغاز شده است.
میرزایی به مزایای صدور کارت بین‌المللی معلولان اشاره کرد و گفت: با صدور این کارت فرد می‌تواند در سراسر جهان بدون ارائه گواهی، از خدمات سازمان‌ها و ادارات مرتبط با حوزه معلولان بهره‌مند شود. وی افزود: دریافت وسایل کمک توانبخشی، استفاده از امکانات ورزشی و تفریحی، استفاده نیم بها از وسایل نقلیه عمومی، تخفیف درمانی و بیمارستانی، دوره‌های آموزشی رایگان فنی و حرفه‌ای، معافیت هزینه صدور پروانه ساخت و عوارض نوسازی از مزایای کارت هوشمند است.
میرزایی ادامه داد: با برگزاری کمیسیون‌های پزشکی تشخیص نوع و شدت معلولیت بر مبنای استانداردهای بین‌المللی، کارت شناسایی معلولان زنجانی صادر می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code