موضوعات
زنجان

نهضت آسفالت در شهر ادامه دارد

نویسنده: آزاده امینی /خبرنگار -زنجان
نهضت آسفالت مدت‌هاست که به مرحله اجرا درآمده است؛ نهضتی بزرگ که قرار بود سطح معابر و خیابان‌ها را از حالت خمودگی و خاکی بودن دربیاورد و به جای آن آسفالت‌‌ریزی‌های استاندارد انجام شود...
1396/07/05
نهضت آسفالت مدت‌هاست که به مرحله اجرا درآمده است؛ نهضتی بزرگ که قرار بود سطح معابر و خیابان‌ها را از حالت خمودگی و خاکی بودن دربیاورد و به جای آن آسفالت‌‌ریزی‌های استاندارد انجام شود.
از سال 91 که این نهضت در زنجان شروع شد، کارهای زیادی انجام شده است. با این حال هنوز معابر و خیابان‌های شهر از داشتن آسفالت استاندارد محرومند. نمونه‌هایی از این ادعا را به راحتی می‌توان در شهر دید. شهرداری تمام توان خود را به کار برده است تا نقاط اصلی و مراکز پرتردد شهر با آسفالت‌های یک‌دست پوشانده شود، اما باید گفت زنجان هنوز از این نظر در شرایط استانداردی قرار ندارد.

مناطق شهری  
زنجان به 3 منطقه از منظر شهرداری تقسیم می‌شود؛ مناطقی که هر کدام  از آنها ویژگی خاصی از لحاظ شهرسازی دارند. واقعیت این است که منطقه 3 از نظر مدیریت شهری محروم به نظر می‌رسد.
با نگاهی اجمالی به شهر می‌توان به این نتیجه رسید که مناطق محروم از نظر داشتن آسفالت استاندارد نیز در مضیقه هستند.
«اصغر عزیزی» معاون عمرانی شهرداری است. وی در خصوص آسفالت‌ریزی می‌گوید: امسال برای آسفالت‌ریزی 13 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
وی با بیان این که این میزان اعتبار برای 70 هزار تن آسفالت در نظر گرفته شده است، ادامه می‌دهد: 80 درصد این بودجه محقق شده و بقیه آسفالت‌ریزی‌ها به روزهای پایانی سال، که ایام تعطیلات نوروزی شروع می‌شود، محول شده است.

فصل کاری
حال که پاییز آغاز شده و 6 ماه سرد را باید از سر بگذرانیم، فصل انجام کارهای عمرانی هم رو به اتمام می‌رود. عزیزی با تایید این مطلب می‌گوید: با نزدیک شدن به روزهای سرد سال عملا کارهایی مثل آسفالت‌ریزی تعطیل می‌شود.
معاون عمرانی شهرداری در پاسخ به این سوال که در حال حاضر اولویت کاری در آسفالت‌ریزی چیست، می‌گوید: ما طبق بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته شده است، کارهای مربوط به آسفالت‌ریزی را انجام می‌دهیم. به همین دلیل برای ما همه مناطق در اولویت هستند، چه معابر زینبیه غربی و چه شهرآرا.

حفاری‌های پی‌درپی
حفاری‌های پی‌درپی در خیابان‌ها و معابر داستانی تکراری است و گاهی طولانی شدن مدت روکش مجدد خیابان موجب نارضایتی و آزار شهروندان شده است.
عزیزی در این خصوص اظهار می‌کند: حفاری‌های متعدد ارگان‌های خدمات‌رسان موجب شده برخی از معابر و خیابان‌ها چهره نامناسبی به خود بگیرند. البته حفاری‌ها با مجوز شهرداری انجام می‌شود و روکش آسفالت پس از انجام این کارها بر عهده شهرداری است. اما اغلب مردم مسئول حفاری‌ها را شهرداری می‌دانند و فکر می‌کنند این وظیفه شهرداری است که محل حفاری‌شده را مجدد آسفالت‌ریزی کند. در حالی که شهرداری فقط روکش آن را در صورت گرفتن هزینه از ارگان‌های مربوطه انجام می‌دهد.

پاسخ در مورد حفاری‌ها
معاون عمرانی شهرداری در پاسخ به این سوال که چرا تعداد حفاری‌ها در شهر زیاد است، اظهار می‌کند: هر کدام از کانال‌های گاز و آب جدا از یکدیگر قرار گرفته‌اند و مشترک نیستند. به همین دلیل هر کدام از شرکت‌های خدمات‌رسان مجبورند برای انجام کارهایشان دست به حفاری بزنند.
وی با اعلام اینکه دستگاه‌های خدمات‌رسان هر کدام دلایل خاص خود را برای ایجاد کانال مشترک دارند، ادامه می‌دهد: هزینه این کار بسیار بالاست، ضمن اینکه این دستگاه‌ها به موضوع امنیت لوله‌های جاگذاری‌شده تاکید دارند.

زمان‌بندی
معاون شهرداری زنجان با اعلام اینکه در ایام بازگشایی مدارس و همچنین ایام عزاداری ماه محرم مجوز حفاری داده نمی‌شود به سخنان خود پایان داد.

آسفالت ریزی
یکی از موضوعات مطرح‌شده در خصوص آسفالت‌ریزی، نوع آسفالتی است که برای این منظور به‌کار می‌رود. برخی از کارشناسان معتقدند آسفالت‌هایی که در شهر استفاده می‌شوند استانداردهای لازم کیفی را ندارند و همین موضوع موجب شده آسفالت‌ریزی‌های پی‌درپی در شهر صورت گیرد.
معاون عمرانی شهرداری این موضوع را رد می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر 2 کارخانه تولید آسفالت در زنجان با شرایط استاندارد مشغول فعالیت هستند و کیفیت مواد تولیدی طبق مشخصات فنی است.
«اصغر عزیزی» با تاکید بر این نکته که برای تولید آسفالت مراحل مختلفی طی می‌شود و نحوه پخت، دانه‌بندی، پخش و توزیع آن مهم است، ادامه می‌دهد: همه این مراحل بر کیفیت آسفالت تاثیرگذار هستند.  وی به موارد دیگری نیز در خصوص آسفالت‌ریزی اشاره می‌کند و می‌گوید: نمک‌پاشی‌های پی‌درپی موجب شده خیابان‌ها و معابر از این نظر آسیب ببینند و دوباره به روکش یا ترمیم نیاز داشته باشند. معاون عمرانی شهرداری در ادامه گفت‌وگویش به موضع تضمین 3ساله آسفالت‌ریزی‌های انجام‌شده توسط پیمانکار اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: پیمانکار موظف است آسفالت‌ریزی‌های انجام‌شده را به مدت 3 سال تضمین کند و در صورت آسیب دیدن آن رفع خسارت کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code