موضوعات
زنجان

با افزايش نيروهاي بازرسي

نظارت بر فعاليت اتوبوسراني زنجان بيشتر مي‌شود

نویسنده: ليدا الماسی
زنجان‌ـ ليدا الماسي‌ـ خبرنگار همشهري: اين روزها با شروع سال جديد رفت وآمد مردم در شهر جان تازه‌اي يافته به گونه‌اي كه اين جابه‌جايي‌ها با دستگاه‌هاي اتوبوس‌ چشمگيرتر است.
1393/02/01
با توجه به اين‌كه عبور و مرور با وسايل نقليه عمومي يكي از عوامل مؤثر در كاهش ترافيك شهري محسوب مي‌شود، سازمان اتوبوسراني بايد برنامه‌ريزي‌هاي مناسبي را براي تأمين رفاه مردم به كارگيرد تا مردم با مشاهده وضعيت مطلوب حمل‌ونقل عمومي، جا‌به‌جايي با وسايل نقليه از جمله اتوبوس را به جابه‌جايي با خودرو‌هاي شخصي در كارهاي روزمره ترجيح دهند.
با آنكه استقبال مردم از حمل‌ونقل عمومي ميزان قابل توجهي را به خود اختصاص داده است اما گاهي مشكلاتي از جمله سرعت كم، حضور نداشتن به موقع اتوبوس‌ها در پايانه ايستگاه‌هاي انتظار مسافران، كافي نبودن دستگاه‌ها و خرابي دستگاه‌هاي كارت بليت الكترونيكي مشكلاتي را براي مردم ايجاد مي‌كند.
160 اتوبوس فعال
مديرعامل سازمان اتوبوسراني زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار همشهري با بيان اين‌كه در 24 خط درون‌شهري منهاي خطوط حومه، نزديك به 160 دستگاه اتوبوس فعال هستند گفت: همه اين 160 دستگاه‌ به سيستم دستگاه كارت بليت الكترونيكي AVL و GPS مجهز هستند كه به سبب مزاياي خوب اين دستگاه‌ اميدواريم با شروع مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها بنا به سياستگذاري شوراي سازمان‌ اتوبوسراني، مجموعه شهرداري، مجموعه مديريت شهري و شوراي اسلامي شهر بتوانيم بيشترين بهره‌را از اين سيستم ببريم.
«شهرام فرح‌بخشيان»  با بيان اين‌كه يكي از مزاياي راه‌اندازي اين سيستم در اتوبوس‌ها صرفه‌جويي در وقت است افزود: از ديگر مزاياي راه‌اندازي دستگاه كارت بليت الكترونيكي مي‌توان به تسريع در به مقصد رسيدن مسافران، حفظ بهداشت به دليل حذف تبادل اسكناس مسافران با راننده، سرعت يافتن چرخه ناوگان اتوبوسراني، ‌دستيابي به آمار دقيق مسافران براي اجراي برنامه‌هاي پيش‌رو اشاره كرد كه اين محاسن سبب مي‌شود مسافران در شرايط مناسب‌تري نسبت به گذشته با اتوبوس در آمدو شد باشند چرا كه در زمان كمتري مي‌توانند به مقصد خود برسند.
رفع خرابي
وي با بيان اين‌كه مشكلات اين دستگاه‌ها توسط شركت پشتيباني قابل حل است عنوان كرد: در صورتي كه براي اين دستگاه‌ها مشكلي ايجاد شود شركت پشتيبان وارد عمل شده و دستگاه خراب را تعمير مي‌كند. اين پروسه به سرعت انجام مي‌شود تاجايي كه اگر خرابي دستگاهي توسط مسافران مشاهده شود طي چند روز مشكلات آن بررسي شده و دستگاه سالم در جاي خود نصب مي‌شود.
اين مسئول با اشاره به اين‌كه زمان رفت و برگشت اتوبوس‌ها بر اساس زمانبندي مشخصي انجام مي‌شود ادامه داد: اتوبوس‌ها طبق زمانبندي معيني از پايانه به سمت مقصد و از مقصد به سمت پايانه در حركت هستند و با توجه به اين‌كه دستگاه‌هاي كارت بليت الكترونيكي زمان‌هاي حركت اين وسايل نقليه را ثبت می‌کنند  مي‌توان به راحتي زمان رفت و آمد رانندگان را به‌دست آورد و در صورت تخلف و تعلل راننده در رفت و آمد به وي تذكرات لازم را ارائه كرد.
وي با اشاره به اين‌كه 250 راننده در استان زنجان در اتوبوسراني مشغول به كار هستند افزود: در نظر داريم در سال‌جاري با افزايش نيروهاي بازرسي نظارت‌هاي مستمر و دقيقي را از روند انجام سرويس‌دهي‌ها انجام دهيم و از اين‌رو با افزايش نيروهاي نظارتي مشكلات موجود در اين بخش بررسي شده و به سرعت حل خواهند شد.
مديرعامل سازمان اتوبوسراني زنجان با اشاره به كرايه‌ها اظهار كرد: كرايه‌هاي اتوبوس‌ها در انتظار سياست‌هاي ابلاغي هستند و ‌اكنون هيچ‌گونه نظري راجع به ثبات يا افزايش نرخ كرايه‌ها نمي‌توان داد و از اين‌رو تغييرات جديد به سياست‌هاي ابلاغي پيشرو بستگي دارد.
 خريد اتوبوس
وي با بيان اين‌كه دولت ‌اكنون‌درصدد خريداري اتوبوس است گفت: به نظر مي‌رسد با توجه به برنامه‌هاي در نظر گرفته شده در سال 93 تعدادي اتوبوس  برای سهميه شهري  در نظر گرفته  و به دنبال اين امر در صورت تحقق برنامه‌ريزي‌هاي لازم تعداد مشخصي دستگاه اتوبوس به استان زنجان نيز جذب شود.
فرح‌بخشيان از جذب سرمايه‌گذار براي ساخت سايبان‌هاي جديد ايستگاه‌هاي انتظار مسافران اتوبوس سخن به ميان آورد و ادامه داد: يكي از برنامه‌هاي پيشرو سازمان اتوبوسراني جذب سرمايه‌گذار براي نصب سايبان‌هاي ايستگاه‌هاي انتظار اتوبوس‌هاست كه در اين راستا با مكان‌يابي‌هاي انجام شده تعداد مشخصي از ايستگاه‌هاي انتظار مسافران اتوبوس به سايبان‌هاي مناسب جهت رفاه شهروندان مجهز خواهند شد كه اين امر به جذب سرمايه‌گذار و سرمايه مناسب بستگي دارد.
وي پاسخگويي به انتقادات مردم را يكي از اهداف مهم سازمان اتوبوسراني عنوان كرده و افزود: مردم شهر زنجان در صورت مشاهده هر‌گونه ناهماهنگي و بروز مشكلات در بخش اتوبوسراني با مراجعه به دفتر بازرسي مستقر در محل پايانه اتوبوس‌ها اين مشكلات را اعلام کنند  و مسئولان پس از بررسي‌هاي لازم نسبت به حل اين مشكلات به سرعت اقدام خواهند كرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code