موضوعات
زنجان

ابوالقاسم صفدري و 9 سال رياست بر شهرداري

نخستين شهردار سازنده پارك در زنجان در‌گذشت

نویسنده: فرج‌الله داودي
تعريض خيابان مسگرهاي بالا، بتن‌ريزي كوچه‌ها و لوله‌كشي آب معابر از خدمات وي بود.
1393/03/07
در سال‌هاي 1334 تا 1343 شمسي سمت شهرداري زنجان را فردي به نام ابوالقاسم صفدري عهده‌دار بود كه در مدت خدمت خود توانست خدمات ارزنده‌اي را شامل حال زنجاني‌ها كند. مردي وارسته كه در سال‌هاي پاياني عمرش در گوشه‌اي از خانه خود را با خواندن كتاب مشغول كرده بود و چشم‌داشتي از مال دنيا نداشت.
صفدري را مي‌توان از جمله كساني دانست كه با داشتن سن كم‌توانست به سمت شهرداري زنجان منصوب شود. وي هيچ‌وقت نخواست خدماتش را در بوق و كرنا كند و حتي از مصاحبه با رسانه‌ها نيز كناره مي‌گرفت. اين شهردار در سال‌هاي پاياني عمر خود به آلزايمر دچار شد و اواخر ارديبهشت امسال‌دار فاني را وداع گفت.

تاريخچه زندگي
صفدري متولد 1307 و يكي از محصلان مدرسه توفيق و از شاگردان زنده‌ياد استاد رضا روزبه و مرحومين برادران قائمي (آقا رحمان، آقا هادي و حاج صادق) و مرحوم شكوهي بود. با اين‌كه ليسانس حقوق قضايي از دانشگاه تهران داشت، اما يك شخصيت فرهنگي به حساب مي‌آمد.
وي نويسنده و مترجم و آشنا به زبان فرانسه و مدير مسئول «نشريه زنجان» در سال‌هاي 1328 تا 1333بود و كتاب «جنگ دوم جهاني» از سري كتاب‌هاي «چه مي‌دانم» را از فرانسه به فارسي ترجمه كرد و همچنين تأليفات ديگري هم داشت.
اين شهردار از تاريخ 1334 تا 1343 و از 27 سالگي، به مدت 9 سال با تأييد نظر انجمن شهر به‌عنوان رئيس شهرداري منشأ خدمات بزرگي در شهر شد از جمله تعريض خيابان مسگرهاي بالا و ادامه آن تا محله دباغ‌ها كه پيشتر عرض آن بيش از 6 يا7‌متر نبود.
صفدري همچنين با خريد و معاوضه املاک  و جلب نظركسبه محل، اين خيابان را ساخت و آسفالت كرد. گسترش خدمات شهري و تمهيدات لوله‌كشي آب معابر و خانه‌ها، پي‌ريزي گردشگاه (پارك ميدان آزادي) در دروازه قديم تهران، بتون‌ريزي كوچه‌ها و... از جمله كارهاي اساسي وي بود‌.

 اولين هتل مدرن
در دوره ابوالقاسم صفدري اولين هتل مدرن زنگان به نام هتل بيمه ايران، درشمال پارك سبزه ميدان، با 44 تختخواب (قيمت هر اتاق تك نفره500 ريال و دو نفره 700 ريال و تخت اضافي براي هر نفر 200 ريال) در 29/10/1341 گشايش يافت.
در زمان رياست صفدري در شهرداري زنگان، خيابان‌هاي مهم شهر عبارت بودند از: امام (پهلوي سابق و شرق و غرب اسبق)، سعدي، فردوسي، خيام، طالقاني (ذوالفقاري)، شهدا(حكومتي، فرمانداري، استانداري، ارفعي زرندي و معروف به شمشيري)، فرهنگ (بعثت)، خيابان باغ صفا (كارگران) كه اولين سينماي رو باز، زير نظر شهرداري در اين محل قرار داشته و شب‌ها به نمايش فيلم مي‌پرداخته است. شب‌ها در اين باغ و سينماي شهرداري، زنجاني‌ها براي ديدن فيلم يا صرف بستني به اين محل مي‌آمدند. در زمان شهرداري صفدري، مرحوم بيات موحد نايب رئيس انجمن شهر زنجان و در انتخاب شهرداران دخيل بود. وي يكي از مسئولان اداره تعاون روستايي و رئيس اداره اصلاحات اراضي زنجان بود  كه در سال 1350 بازنشسته شد، ‌اما به علت خدمات ارزشمندش و خوشنام بودن و اطلاعات ذي قيمتي كه در امور زمين و كشاورزي داشت، مجدداً به مدت 7 سال به‌عنوان مشاور كل كشاورزي و تعاون روستايي در امور فني و به‌خصوص مسأله زمين خدمات شاياني را ارائه داد. وي سپس با  عنوان عضو انجمن شهر و عضو هيأت مديره هلال احمر(شير و خورشيد سابق) سال‌ها به‌صورت افتخاري در خدمت همشهريانش بود.

تفكيك اراضي زراعي
 بازكاوي تاريخچه اجتماعي شهر زنجان نشانگر آن است كه از سال 1333 همزمان با شهرداري ابوالقاسم صفدري، امكان تفكيك اراضي زراعي پيش آمد، قيمت اراضي بر خيابان‌ها و قيمت اجاره‌نشيني افزايش يافت، بسياري از فعاليت‌هاي مربوط به ساختمان و زمين نيز تحت نظارت و كنترل اداره ثبت اسناد و شهرداري و انجمن شهر درآمد و براي ساختن خانه و مرمت ساختمان‌هاي قديمي كسب الاجازه از شهرداري الزامي شد به همين دليل توسعه كالبدي و فيزيكي شهر برعهده طرح جامع قرار گرفت.
از سال 1335 تا سال1340 ساخت خانه‌هاي سازماني (انبوه‌سازي مسكن) براي كاركنان غير‌بومي راه‌آهن زنجان با فاصله كمي ازمسير راه‌آهن و مشرف به زنجان چايي و به‌صورت خطي از شرق به غرب تا1340 كليد خورد و ساخته شد.
همچنين در زمان رياست شهرداري صفدري بر زنگان، يوخاري بلوار (ميدان آزادي) به‌عنوان اولين پارك عمومي زنجاني‌ها ساخته و در زمان شهرداري محتشم بهسازي شد.
صفدري در اواخر عمر به آلزايمر دچار شد و سرانجام هفته گذشته (30 ارديبهشت 1393) در سن 86 سالگي در گذشت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code