موضوعات
زنجان

مکمل‌های تقلبی در باشگاه‌های ورزشی

نویسنده: ترنم شکوهی/ خبرنگار -زنجان
رشته بدنسازی این‌ روزها علاقه‌مندان بسیاری را جذب خود کرده است. این را از افزایش فعالیت بانوان در این رشته به خوبی می‌توان متوجه شد...
1396/09/14
    رشته بدنسازی این‌ روزها علاقه‌مندان بسیاری را جذب خود کرده است. این را از افزایش فعالیت بانوان در این رشته به خوبی می‌توان متوجه شد. اما افزایش باشگاه‌ها در نقاط مرکزی شهر و نبود باشگاه‌ در شهرک‌‌های اقماری نکته قابل تاملی است. از طرفی، ورود مکمل‌های تقلبی به این رشته زنگ خطری است که باید در برابر آن واکنش نشان داد؛ موضوعی که کارشناسان نیز بر آن تاکید می‌کنند و می‌گویند: مصرف مکمل‌های استاندارد و بهداشتی حد و مرز دارد و مصرف بیش از حد آنها آسیب‌رسان خواهد بود، چه برسد به مصرف نوع تقلبی آنها.
رئیس هیات بدنسازی استان با اشاره به اینکه هر یک از شهرستان‌های ماهنشان، طارم، خرمدره، ابهر و خدابنده هیات بدنسازی دارند و زیر نظر هیات استان فعالیت می‌کنند، می‌گوید: در زنجان نزدیک به 120 باشگاه بدنسازی و پرورش اندام دایر است. هر کدام 70 تا 80 ورزشکار دارند که در مجموع 9 تا 10هزار ورزشکار سازمان‌یافته در بخش آقایان و بانوان در این رشته فعال هستند.
«مهران زرگری» با بیان اینکه افراد سازمان‌یافته کارت بیمه دارند، می‌افزاید: بیمه ورزشکاران به نحوی است که آنها با اخذ مبلغ به مدت یک سال بیمه می‌شوند و اگر مدیر باشگاه در بیمه افراد سستی کند و آنها حین تمرین آسیب ببینند، مدیر باشگاه باید پاسخگو باشد.

خارج از مرکز شهر
باشگاه‌های بدنسازی باید از مرکز شهر خارج شوند. زرگری با بیان این جمله اظهار می‌کند: در شهرک‌های اقماری به باشگاه‌های ورزشی نیاز داریم. از آنجا که بدون مطالعه و بدون در نظر گرفتن تراکم جمعیت اقدام به راه‌اندازی باشگاه‌ها شده است، باید به منظور گسترش ورزش همگانی مجوزهای جدیدی برای مناطق مستعد صادر شود، اما در این میان عده‌ای نیز بدون مجوز فعالیت می‌کنند.
رئیس هیات بدنسازی استان ادامه می‌دهد: متولیان باید حساسیت‌های خاصی نسبت به اماکن ورزشی داشته باشند. وقتی باشگاهی بدون مجوز اقدام به فعالیت می‌کند نظارتی نخواهد دید. در نتیجه خطراتی در کمین ورزشکاران آن خواهد بود. وی می‌گوید: طی نامه‌ای به مسئولان اداره کل ورزش و جوانان از آنان درخواست کرده‌ایم که هیچ گونه تاییدیه برای تاسیس باشگاه صادر نشود، چرا که فعلا شهرستان زنجان از این نظر به حد اشباع رسیده‌است.
زرگری با اشاره به اینکه افرادی که در فکر راه‌اندازی باشگاه هستند حتما در اولین فرصت به اداره کل شهرستان خود مراجعه و اطلاعات لازم را دریافت کنند، بیان می‌کند: بارها شاهد بوده‌ایم که افراد بعد از اینکه تجهیزات را برای مکان خود تهیه کرده و آغاز به فعالیت کرده‌اند به فکر کسب مجوز افتاده‌اند. در حالی که آنها باید ابتدا برای مکان انتخابی خود تاییدیه‌های لازم را دریافت کنند و سپس برای تهیه مواد دیگر اقدام کنند.
وی می‌افزاید: مثلا باشگاهی که جایی برای پارک خودرو نداشته باشد تایید نخواهد شد. در این میان کسانی که بدون مجوز فعالیت می‌کنند دقت داشته باشند که در صورت بروز هرگونه مشکلی باید همه جانبه پاسخگو باشند.
وی با بیان اینکه هیات بدنسازی استان شامل رشته‌هایی چون قوی‌ترین مردان، پاورلیفتینگ، پرورش اندام، بادی‌کلاسیک، فیتنس و مچ‌اندازی است و زیر نظر فدراسیون بدنسازی فعالیت می‌کند، می‌افزاید: با اینکه باشگاه‌های بدنسازی ویژه بانوان نیز تاسیس شده است، اغلب باشگاه‌ها به صورت دوشیفته برای آقایان و خانم‌ها فعال هستند.

معضل آموزش
رئیس هیات بدنسازی استان با اشاره به آسیب‌هایی که در رشته بدنسازی ورزشکاران را تهدید می‌کند، عنوان می‌کند: آسیب‌ها اغلب از سوی کسانی است که دوره‌های آموزشی را سپری نکرده‌اند و به عنوان مربی فعالیت می‌کنند. ورزش ذاتا یک حرکت مثبت و اثرگذار است، اما وقتی زیر نظر یک مجموعه آموزش‌ندیده انجام شود، حتما از لحاظ روحی و جسمی آسیب‌رسان خواهد بود. به همین دلیل بارها کلاس‌های آموزشی، دوره‌ها و سمینارهایی برای آشنایی در این زمینه برگزار شده است.
زرگری با بیان اینکه هرساله مربیانی در رشته‌های بدنسازی در بخش آقایان و بانوان تربیت می‌شوند، اضافه می‌کند: با این حال برخی از افرادی که تسلطی بر این ورزش و آموزش آن ندارند وارد عرصه مربیگری می‌شوند.

مکمل‌های تقلبی
زرگری می‌گوید: معضل دیگری که در نوع خود برجسته تلقی می‌شود استفاده از داروهای نیروزا و مکمل‌های تقلبی است، در صورتی که هیچ باشگاهی اجازه عرضه مکمل و دارو را ندارد.
وی اظهار می‌کند: تنها محل‌هایی که می‌توانند مکمل‌های غذایی و ورزشی را عرضه کنند صرفا داروخانه‌ها هستند.
زرگری ادامه می‌دهد: ما به مکمل‌های غذایی و ورزشی نیاز داریم اما به دلیل وجود سود در خرید و فروش مکمل‌ها برخی سودجویان وارد عرصه می‌شوند تا از ورزشکاران بی‌اطلاع بهره ببرند و مکمل‌های تقلبی را به آنان بفروشند. وی بیان می‌کند: در این حیطه باید سازمان غذا و دارو و سایر مسئولان مربوط نظارت داشته باشند تا بازرسی‌های لازم به طور مکرر صورت گیرد.
رئیس هیات بدنسازی با بیان اینکه باشگاه‌ها محل پرورش جسم است نه جایی که دارو و مکمل عرضه شود، توضیح می‌دهد: حتی اگر ورزشکار نیاز به دارو داشته باشد، این پزشک است که عهده‌دار این مسئولیت می‌شود. مربی پزشک نیست، بلکه در دوره‌های مربیگری فقط علم تمرین ورزش مورد نظر را می‌آموزد. حتی مربیان اجازه ارائه برنامه غذایی را به ورزشکار ندارند و نباید به عنوان مشاور غذایی وارد عمل شوند.
گاهی شنیده می‌شود که در برخی از باشگاه‌ها ضمن ارائه برنامه غذایی، هزینه مجزایی نیز برای آن اخذ می‌شود. زرگری در واکنش به این موضوع اظهار می‌کند: مردم باید آگاه باشند و اگر چنین مواردی را مشاهده کردند در اولین فرصت تخلف را گزارش دهند.

   موفقیت ورزشکاران رشته بدنسازی
رئیس هیات بدنسازی استان درباره موفقیت ورزشکاران رشته بدنسازی می‌گوید: هم‌اکنون زنجان قطب پاورلیفتینگ کشور محسوب می‌شود و ورزشکاران در رشته‌های پرورش اندام مدال‌هایی کسب کرده‌اند. «مهران زرگری» اظهار می‌کند:‌ عده‌ای از ورزشکاران نیز آمادگی اعزام به مسابقات آسیایی پاورلیفتینگ را دارند که از سال 93 تا کنون در رده‌های مختلف 30 جام کشوری را به خود اختصاص داده‌ایم. وی اظهار می‌کند: از آنجایی که بانوان فقط می‌توانند در مسابقات مچ‌اندازی حضور داشته باشند در تلاش هستیم به زودی برای بانوان زنجان نیز زمینه لازم در دیگر رشته‌ها را فراهم کنیم.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code