موضوعات
زنجان

معرفی جاذبه‌های روستاها در نخستین جشنواره روستایی

نویسنده: آزاده امینی/ خبرنگار -زنجان
وقتی از توسعه کشور سخن می‌گوییم به طور حتم توسعه روستاها نیز یکی از محورهای اساسی مورد بحث‌ است...
1396/06/22
وقتی از توسعه کشور سخن می‌گوییم به طور حتم توسعه روستاها نیز یکی از محورهای اساسی مورد بحث‌ است. دولت جدید سعی دارد در آغاز فعالیت خود به این موضوع بهای بیشتری بدهد. به همین دلیل اقدام به اجرای برنامه‌های مختلفی در این خصوص کرده است. یکی از این برنامه‌ها برگزاری جشن روستا در زنجان است.

روستانشینی، یکی از اصول توسعه در کشور
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری زنجان با اعلام این نکته که  موضوع روستا و روستانشینی یکی از اصول توسعه در کشور است، اظهار کرد: بخش مهمی از کشاورزی و دامپروری در روستاها انجام می‌شود و این می‌رساند که اقتصاد استان بر پایه این بخش استوار است.
«فیضعلی محمودی» با اشاره به موضوع مهاجرت از روستاها به شهرها افزود: روستاها جایگاه خود را در جامعه حفظ نکرده‌اند و این موضوع موجب جابه‌جایی افراد از روستاها به شهرها و کاهش جمعیت در این مناطق  و در نتیجه رشد نامتوازن در شهرها شده است.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری زنجان با اشاره به اینکه نهادسازی در روستاها ایجاد می‌شود، افزود: در این زمینه ایجاد روش‌های جدید کشاورزی بیشتر و بهتر مورد اهتمام قرار گرفته است.
وی برندسازی تولیدات کشاورزی و دامپروری را از جمله راهکارهای توسعه استان اعلام کرد و افزود: برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها در معرفی ظرفیت‌های روستاها یکی از برنامه‌های توسعه این مناطق است.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری با اشاره به اینکه نخستین جشنواره روستا در استان برگزار ‌شد، عنوان کرد: قبلا این جشنواره به صورت شهرستانی برگزار می‌شد.
محمودی با بیان اینکه 2 روستای «قره‌داغ» و «پایین‌کوه» به عنوان پایلوت برای معرفی زندگی روستایی اعلام شده‌اند، افزود: این روستاها به نوعی نمایشگاهی از روستای زنده است و اطلاعات تکمیلی آن در دست طراحی است که محلی برای معرفی روستاها و برگزاری جشنواره‌های روستایی باشد.
وی از برگزاری جشنواره روستا در شهرستان‌ها خبر داد و گفت: این جشنواره‌ها با رویکرد معرفی روستاهای نمونه به سایر روستاها برگزار شد.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گفت: با برپایی جشنواره روستاها ارتباط دوسویه بین شهرنشینان و روستاییان به وجود آمده و بازار روز بین این گروه‌‌ها ایجاد می‌شود.

هدف، همه جامعه است
محمودی ایجاد خودباوری و توانمندی در روستا‌نشینان را از دیگر اهداف جشنواره روستایی عنوان کرد و گفت: جامعه هدف این جشنواره همه آحاد جامعه است و معتقدیم روستاها بهترین محیط برای اقتصاد مقاومتی و اقتصاد درون‌زا محسوب می‌شوند.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری زنجان با اشاره به اینکه روستاها کانون تولید و محور اشتغال هستند، ادامه داد: عرضه مستقیم تولیدات توسط روستاییان و شناساندن مراسم‌ آیینی در هر روز از دیگر محورهای جشنواره روستایی است.
محمودی ادامه داد: جشنواره روستا در زنجان با حضور «ابوالفضل رضوی» معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس‌جمهور برگزار ‌شد.
وی با اشاره به اینکه آگاهی بازدیدکنندگان از وجود استعدادها، قابلیت‌ها و ظرفیت‌های موجود در مناطق روستایی و ظرفیت مناطق در تولید محصولات متنوع، به ویژه در زمینه صنایع کوچک، صنایع روستایی و صنایع دستی، از جمله رویکردهای این جشنواره است، ادامه داد: معرفی روستاهای نمونه و معرفی آنها به عنوان الگوی توسعه برای سایر روستاها با موقعیت و وضعیت مشابه از دیگر محورهای این جشنواره است.

حامیان جشنواره
محمودی با اشاره به اینکه دستگاه‌های متعددی برای برگزاری  این جشنواره  همکاری می‌کنند، ادامه داد: فرمانداری‌های شهرستان‌های تابعه استان، دفتر امور روستایی استانداری زنجان، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان همیاری شهرداری‌های استان، و اداره کل روابط عمومی استانداری در اجرای جشنواره ما را یاری کردند. همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اداره کل ورزش و جوانان، شهرداری زنجان، اداره کل جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی، اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان، صدا و سیما (شبکه اشراق)، صندوق کارآفرینی امید و مؤسسه فرهنگی و هنری لوح زرین مانی زنجان نیز از دیگر دستگاه‌های یاری‌کننده در این جشنواره بودند.

   معرفی جاذبه‌ها
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری با اشاره به اینکه معرفی جاذبه‌های فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری از دیگر محورهای اهداف جشنواره روستاست، افزود: معرفی مشاهیر و استعدادهای جوان و کارآفرینان عرصه روستایی از دیگر اهداف جشنواره روستاست.
«فیضعلی محمودی» اظهار کرد: معرفی دارایی‌های معنوی روستا، دارایی مالی و فیزیکی و ایجاد ارتباط دوسویه شهرنشینان با روستاییان نیز از اهداف مهم جشنواره روستاست.
وی با اشاره به برقراری ارتباط تجاری بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان با ایجاد تقاضاهای جدید و شناسایی بازارهای مصرف برای خرید محصولات و تولیدات روستایی اظهار کرد: تقویت روحیه خودباوری و توانمندی در جامعه روستایی از دیگر اهداف این جشنواره است.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری با بیان اینکه برنامه‌هایی که در حاشیه جشنواره برگزار خواهد شد شامل برگزاری مسابقات مرتبط با سنت‌ها، آداب، رسوم و ویژگی‌های روستا برای گروه‌های مختلف سنی است، اضافه کرد: اجرای بازی‌های بومی و محلی، اجرای موسیقی زنده و محلی، اجرای برنامه‌های آیینی مطابق با عرف روستا به منظور معرفی به نسل جوان و زنده نگه داشتن این آیین‌ها، معرفی شیوه‌های سنتی زندگی روستاییان اعم از لباس‌های سنتی، غذاها و ابزار کار از دیگر برنامه‌های حاشیه‌ای این جشنواره است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code