موضوعات
زنجان

مردم با پول خرد مشکل دارند

نویسنده: میناقاسمی زواره
چند روز پیش که سوار تاکسی خطی شده بودم، کمی جلوتر یک مسافر دیگر سوار تاکسی شد و به محض سوار شدن یک 5 هزار تومانی به راننده داد. راننده با دیدن پول گفت:« پول خرد ندارم»، مسافر هم گفت: «منم پول خرد ندارم» که راننده در اقدامی ناگهانی وی را کنار خیابان پیاده کرد...
1396/09/01
 چند روز پیش که سوار تاکسی خطی شده بودم، کمی جلوتر یک مسافر دیگر سوار تاکسی شد و به محض سوار شدن یک 5 هزار تومانی به راننده داد. راننده با دیدن پول گفت:« پول خرد ندارم»، مسافر هم گفت: «منم پول خرد ندارم» که راننده در اقدامی  ناگهانی وی را کنار خیابان پیاده کرد.
پس از این جریان و دیدن دستگاه کارت‌خوان بلااستفاده در تاکسی چند چالش اساسی ذهنم را درگیر کرد: اول- مگر نه این‌که طبق تعاریف موجود در قوانین وزارت کار و حتی در عرف، شاغل باید دارای تحصیل، تخصص، استعداد، توانایی، علاقه، ابزار یا امکانات مرتبط با شغلش باشد تا بتواند کار کند.  
این تعریف شرحی ساده برای شاغل شدن در کشور است. هر شغل و حرفه مرتبط با نوع ارائه خدمات اعم از کالا و خدمات ملموس و ناملموس باید این ویژگی‌ها را داشته باشد. چون در برخی مشاغل این حد و حدود به طور قطع مشخص نشده است و قانونی برای آن وجود ندارد، برخی شهروندان و دچار زحمت می‌شوند.
برخی قوانین نانوشته با عنوان هنجار اجتماعی، افراد را پایبند می‌کند و به مرور زمان نیاز به نوشته شدن آن هنجارها از میان می‌رود. از جمله این هنجارها داشتن پول خرد در تاکسی‌هاست. به هر حال  داشتن پول خرد بر عهده راننده تاکسی است،  نه مسافر. دیگر این‌که با توجه به الکترونیک شدن خدمات مالی در کشور و کاهش میزان پول خرد، برای استفاده از دستگاه‌های کارتخوان در تاکسی‌های استان نباید تعلل کرد. اکنون این دستگاه‌ها فقط تزیینی است و از آن‌ها استفاده نمی‌شود.
           در مورد وظیفه یا قانون داشتن پول خرد، به نظر می‌رسد کسی همچون رانندگان که از شغلی عمومی کسب در آمد می‌کند، باید همه ملزومات شغلی مورد نیاز را داشته باشد تا   پول خرد به مشکل تبدیل نشود. صرفاً با داشتن یک تاکسی خطی زیر نظر تاکسیرانی و منطقه‌ای مشخص ابزار کار یک راننده تاکسی تکیمل نمی‌شود. بلکه   داشتن پول برای رفع نیاز خود و مسافر است، از ابزار مهم شغلی وی محسوب می‌شود.
  همچنین   پرداخت الکترونیک، مشکل مربوط به پول خرد را رفع و ناراحتی‌های میان راننده و مسافر را بر طرف می‌کند. شنیده می‌شود و مسئولان استانی هم اعلام کرده‌اند که تاکنون در 740 تاکسی زنجان دستگاه کارتخوان درون شهری نصب شده است و طبق برنامه ریزی‌ها این روند قبل از پایان امسال به پایان می‌رسد.
چندی پیش سرپرست سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری اعلام کرد: «مشکل اصلی استفاده نکردن تاکسی‌ها از این فناوری مشکل نگهداری نکردن  شارژ باتری دستگاه‌هاست و برای رفع این مشکل شرکت مربوطه برای خرید شارژ فندکی اقدام کرده و در حال توزیع است».
         «مهدی مهاجری» گفته بود: «تا کنون بیش از 700 تاکسی درون شهری زنجان به دستگاه کارت‌خوان تجهیز شده‌اند و بروز مشکلاتی در این بخش به استفاده عمومی آن منجر نشده است». وی دلیل دیگری هم برای اجرا نشدن این طرح آورده بود:   « به حد نصاب نرسیدن تاکسی‌ها برای استفاده از این نوع وسلیه دلیلی دیگر است و در صورتی که این تعداد به هزار دستگاه برسد این کار اجرا  خواهد شد». با توجه به این گفته باید منتظر ماند تا  دستگاه‌های کارتخوان در 300 تاکسی شهری دیگر نصب شود.
      مردم و رانندگان تاکسی در انتظار راه اندازی این دستگاه‌ها هستند تا از بار روانی نبود   پول خرد و جدال میان مسافر و رانندگان کاسته شود.
میناقاسمی زواره
دبیر روزنامه همشهری زنجانارسال پیام اشتراک 
 
 Security code