موضوعات
زنجان

مرحله دوم واکسیناسیون تب برفکی

نویسنده:
مدیر کل دامپزشکی استان گفت: مرحله دوم واکسیناسیون تب برفکی در دام‌های سنگین استان آغازشد...
1396/07/19
مدیر کل دامپزشکی استان گفت: مرحله دوم واکسیناسیون تب برفکی در دام‌های سنگین استان آغازشد.
به گزارش مهر« محمدباقر حاج کاظمی» با بیان این موضوع افزود: در این مرحله ۶۵ هزار راس گاو و گوساله مایه کوبی می‌شوند.
وی ادامه داد: برای اجرای کامل و دقیق این واکسیناسیون در واحدهای صنعتی، نیمه صنعتی و روستایی ۲۰ اکیپ دامپزشکی به مدت یک ماه با شیوه جدید دام‌ها را واکسینه می‌کنند.
حاج کاظمی با اعلام این‌که تزریق واکسن رایگان است، افزود: در واکسیناسیون جدید از واکسن‌های روغنی مرغوب با ماندگاری 6ماه که به صورت عضلانی به دام‌ها تزریق می‌شود، استفاده می‌شود، در حالی که ماندگاری واکسن‌های پیشین 4 ماه بود و به صورت زیر جلدی تزریق می‌شد.
مدیر کل دامپزشکی استان گفت: تب برفکی از طریق تنفس و حشرات، دام‌ها را بیمار می‌کند و از ابتدای سال جاری تاکنون دام‌های سبک و سنگین در استان علیه تب برفکی واکسینه و مایه‌کوبی شده‌اند.
حاج کاظمی عنوان کرد: تب برفکی نوعی بیماری ویروسی و به‌شدت واگیردار است که سریع منتشر می‌شود و به دلیل شیوع گسترده واکسیناسیون دام‌ها به‌تنهایی نمی‌تواند برای کنترل و پیشگیری از این بیماری مؤثر باشد، بنابراین باید مقررات و ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای نیز رعایت شود و دامداران از خرید و فروش دام خودداری کنند.
وی علائم تب برفکی را زخم دردهان، زبان، پستان و سم حیوان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر این بیماری بیش از یک‌میلیون دام در استان را تهدید می‌کند که باید تمهیدات لازم در دستور کار دامداران قرار گیرد.
مدیر کل دامپزشکی استان زنجان اظهار کرد: واکسیناسیون دام‌های سبک و سنگین تا شعاع 3 کیلومتری کانون‌های بیماری برای پیشگیری از شیوع تب برفکی توسط اکیپ‌های دامپزشکی انجام می‌شود و از عموم مردم نیز تقاضا شده است اگر موردی را مشاهده کردند با شماره ۱۵۱۲ تماس حاصل کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code