موضوعات
زنجان

طرحی 20 ساله با مشتی سنگ و خاک پراکنده

نویسنده: زهرا هادی‌لو/ زنجان-خبرنگار
زنجان جزو شهرهایی است که پروژه‌های عمرانی در آن به سرعت پیش نمی‌رود. علت این موضوع هرچه باشد دست آخر این شهروندان هستند که باید وضعیت موجود را تحمل کنند...
1396/07/19
زنجان جزو شهرهایی است که پروژه‌های عمرانی در آن به سرعت پیش نمی‌رود. علت این موضوع هرچه باشد دست آخر این شهروندان هستند که باید وضعیت موجود را تحمل کنند.
به همین دلیل از شهروندان زنجانی انتظار می‌رود، به جز تحمل کردن چنین شرایطی، مطالبه‌گر و خواستار سرعت بخشیدن به پروژه‌ها باشند تا شاهد شهری آباد و پیشرفته باشیم. چرا که با نگاهی اجمالی به شهرهای هم‌جوار مشخص می‌شود که این شهرها به مراتب نسبت به زنجان توسعه‌یافته‌تر هستند.

کمبود اعتبار
با اینکه مسئولان استانی تمام سعی خود را برای توسعه شهر و اتمام پروژه‌های نیمه‌کاره انجام می‌دهند، در بیشتر این موارد پروژه‌ها به سرانجام نمی‌رسد و در میانه راه متوقف می‌شود. در این میان آنچه از زبان مسئولان برای پاسخ به وضعیت موجود جاری می‌شود این است که با کمبود اعتبار مواجهیم. این شاید یکی از پاسخ‌های تکراری برای این سوال باشد.
شاید عمر هیچ‌کدام از پروژه‌های ناتمام به طرح سبزه‌میدان نرسد؛ پروژه‌ای که از آن به عنوان طرح عظیم سبزه‌میدان یاد می‌کنند و در برخی موارد تحقق آن را یکی از آرزوهای زنجانی‌ها می‌دانند.
قرار بود تا سال گذشته این طرح بزرگ با اقدام شرکت کهن‌دژ آغاز  شود اما به دلایلی این کار انجام نشد و به این ترتیب یک بار دیگر فعال شدن این پروژه در هاله‌ای از ابهام باقی ماند.
شهردار وقت در سال گذشته اعلام کرد: شرکت کهن‌دژ نتوانست به وعده‌های خود طبق قرارداد عمل کند و به همین دلیل خلع ید شد.

شورای پنجم
حال که شورای پنجم کار خود را به طور رسمی آغاز کرده، گویی قرار است اتفاقات جدیدی روی دهند، تا آنجا که یکی از اعضا خبر از تغییرات کلی در اجرای پروژه سبزه‌میدان داده است.
«عباس راشاد» که یکی از اعضای شورای دوره پنجم است و در دوره پیش نیز جزو فعال‌ترین آنها محسوب می‌شد، در گفت وگو با خبرنگار همشهری زبان به انتقاد باز می‌کند و می‌گوید: رویه‌ای که در گذشته در مورد طرح سبزه‌میدان اتخاذ شده بود، رویه درستی نبوده است. وی در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه در شورای قبلی جزو مخالفان روند اجرای طرح سبزه‌میدان و تصمیمات اتخاذشده بوده، می‌افزاید: سبزه‌میدان از قدیم‌الایام تفرجگاهی در مرکز شهر محسوب می‌شد و فضای سبز در این نقطه گواه این مطلب است. این عضو شورای شهر با تاکید بر اینکه اگر به طرح تفصیلی نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که این طرح سبزرنگ است، ادامه می‌دهد: این علامت، نشانگر وجود فضای سبز است و نباید از این مسئله غافل بود. راشاد ادامه می‌دهد: قرار بود شرکت کهن‌دژ این پروژه را در قالب سرمایه‌گذاری انجام دهد که بر همین اساس به شهرداری نیز منفعت مالی می‌رسید. اما به دلیل اینکه بانک عامل این شرکت به ورطه ورشکستگی کشیده شد، در نهایت کهن‌دژ نتوانست به وعده‌های خود جامه عمل بپوشاند و قرارداد به مرحله فسخ کشیده شد.

3 فاز
طبق گفته راشاد، در طرحی که برای سبزه‌میدان در نظر گرفته شده این پروژه در 3 فاز عملیاتی می‌شود. وی در این مورد توضیح می‌دهد: در حال حاضر این طرح باید در زمینی به مساحت 7 هکتار اجرایی شود. این در حالی است که برای اجرایی شدن آن در فاز یک و در 2/4هکتار باید 300میلیارد تومان هزینه شود. عضو شورای شهر ادامه می‌دهد: بر اساس پیش‌بینی‌هایی که از قبل انجام شده، برای اتمام فاز یک به 3 سال زمان نیاز است و اگر فازهای بعدی هم همین میزان به زمان نیاز داشته باشند باید 15 سال صبر کرد.

منبع هزینه‌ها کجاست؟
راشاد در ادامه گفت‌و‌گویش خطاب به شهرداری و اعضای قبلی شورا، که موافق اجرایی شدن این پروژه بودند، می‌گوید: یک سوال اساسی در این میان وجود دارد؛ اینکه هزینه‌های اجرایی شدن طرح مذکور از کجا تامین خواهد شد؟
وی ادامه می‌دهد: پیش‌تر قرار بود این پروژه به صورت سرمایه‌گذاری توسط شرکت کهن‌دژ انجام شود اما حال که قرارداد به صورت پیمانکاری با شرکت جدید بسته شده است، منابع این طرح از کجا تامین خواهد شد؟ آیا اینکه شهرداری فکر می‌کند با فروش زمین‌های متعلق به این نهاد مدیریت شهری می‌توان هزینه‌های آن را پرداخت کرد، درست است؟ آیا باید همه هزینه‌های پروژه‌های دیگر شهرداری را صرف این طرح کرد؟

   اختلاف
عضو شورای شهر به وجود بازار قدیمی بر سر راه اجرایی شدن پروژه سبزه‌میدان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه بازار قدیمی زنجان در این نقطه قرار دارد، ساخت مجتمع‌های تجاری در این راه ضروری به نظر نمی‌رسد، چرا که با ساخت مجتمع‌های تجاری در نزدیکی این محل رونق بازار از بین می‌رود و این مختص زنجان نیست، بلکه در شهرهای بزرگ نیز شاهد چنین اتفاقاتی هستیم.
«عباس راشاد» می‌افزاید: در حال حاضر برای اجرایی شدن فاز یک، این طرح بین کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی و معماری در حال بررسی است و باید منتظر بمانیم تا ببینیم در آینده نزدیک چه اتفاقی خواهد افتاد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code