موضوعات
زنجان

صعود اجاره بها در رکود بازار مسکن

نویسنده: زهرا هادی‌لو/ زنجان-خبرنگار
فصل تابستان که به اتمام می‌رسد، به جز اینکه تکلیف دانش‌آموزان روشن می‌‌شود، تکلیف موجران و مستاجران هم معلوم می‌شود. مستاجرانی که پیش‌تر لقب خوش‌نشین را یدک می‌کشیدند، این روزها در تب و تاب یافتن خانه به اندازه وسعت مالی‌شان هستند...
1396/06/22
 فصل تابستان که به اتمام می‌رسد، به جز اینکه تکلیف دانش‌آموزان روشن می‌‌شود، تکلیف موجران و مستاجران هم معلوم می‌شود. مستاجرانی که پیش‌تر لقب خوش‌نشین را یدک می‌کشیدند، این روزها در تب و تاب یافتن خانه به اندازه وسعت مالی‌شان هستند.
در این میان مشاوران املاک و بنگاه‌داران هم طبق معمول از این موقعیت بی‌نصیب نمی‌مانند و برای اینکه معامله جوش بخورد تمام تلاش خود را می‌کنند.
اما امسال مستاجران با افزایش نرخ اجاره‌ و رهن مواجه شدند. این افزایش نرخ گرچه از نظر رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان زنجان طبیعی است، اما همچنان مستاجران از این قضیه در شوک هستند، چرا که با افزایش 10 درصدی حقوق در سال جدید شاهد گرانی 10 درصدی و بیشتر در بسیاری از اقلام هستند.

کاهش ساخت و ساز املاک
طبق گفته «ابوالفضل طاهری» که سمت رئیس اتحادیه مشاوران املاک را بر عهده دارد در سال 96 افزایش 10 تا 15 درصدی بهای رهن و اجاره طبیعی است.
وی با اعلام این که تا چند سال پیش جهشی در میزان اجاره‌بها و رهن وجود نداشته است، می‌افزاید: کمبود ساخت و ساز  یکی از دلایل این اتفاق است.
طاهری در ادامه به موضوع دیگری نیز اشاره می‌کند. وی معتقد است با توجه به بالا رفتن تورم، مردم انتظار افزایش اجاره‌بها و رهن را داشتند و این موضوع طبیعی است.
 رئیس اتحادیه مشاوران املاک سپس به علل کمبود ساخت و ساز در زنجان نیز اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: سازندگان املاک دیگر مثل گذشته تمایلی به ساخت و ساز و سرمایه‌گذاری در این حوزه ندارند. آنها ترجیح می‌دهند به جای سرمایه‌گذاری در این حوزه و گذراندن مراحل اداری در ادارات مختلف و شهرداری برای ساخت و ساز، سرمایه خود را در یکی از بانک‌ها بگذارند و سود حاصل از آن را با دردسر بسیار کم دریافت کنند.

بالای شهر، پایین شهر
زنجان از نظر مساحت وسعت زیادی ندارد و در حال حاضر به 3 منطقه تقسیم می‌شود. گرچه با ساخت و ساز در شهرک‌های جدید بر وسعت شهر افزوده شده، به نظر می‌ر‌سد تفاوت قیمت زمین و اجاره‌بها در این 3 منطقه بسیار زیاد است.
طاهری در این مورد می‌گوید: افزایش 10  درصدی قیمت اجاره و رهن در مناطق مختلف شهر فاحش نیست، اما باید گفت در مناطق بالای شهر این موضوع بیشتر از مناطق جنوبی شهر است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه می‌دهد: در حال حاضر بیشترین متقاضیان برای اجاره و رهن مربوط به شهرک‌های جدید مانند شهرک شهرآرا، ثمین و پونک است، چرا که قیمت‌ها در این مناطق پایین‌تر است. با این حال باید به این نکته اشاره کنم که وسع مالی مردم تعیین‌کننده این موضوع است که در کدام نقطه از شهر خانه‌ای اجاره کنند.
طبق گفته طاهری در حال حاضر به طور متوسط میزان رهن در خیابان سعدی شمالی 40 میلیون تومان و در الهیه 18 میلیون تومان برآورد شده است.
اما سوال اینجاست که چه کسانی قیمت زمین و اجاره مسکن را تعیین می‌کنند و آیا اصولا به  این موضوع نظارتی می‌شود؟
رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سوال اظهار می‌کند: اتحادیه در این زمینه نقش تعیین‌کننده‌ای ندارد و بیشتر مالکان قیمت زمین و اجاره مسکن را مشخص می‌کنند.
طاهری در پاسخ به این سوال که آیا دلالان زمین در این خصوص نقشی دارند، اظهار می‌کند: این‌طور نیست و این افراد نمی‌توانند تعیین‌کننده قیمت ملک باشد. در قانون مستاجر و موجر آمده است که مسکن و شهرسازی باید با توجه به موقعیت منطقه، قیمت را تعیین کند که تاکنون این قانون به مرحله عملیاتی نرسیده است.
وی می‌افزاید: اتحادیه مشاوران املاک نیز ابزار اجرایی و قدرت نظارتی در موضوع قیمت اجاره و خرید و فروش زمین ندارد، چرا که جزو وظایفش نیست.

کاهش بنگاه‌های معاملاتی مسکن
تا چند سال پیش در هر نقطه‌ای از زنجان می‌توانستید بنگاه‌های مشاور املاک را ببینید. روزگاری این شغل یکی از پردرآمدترین مشاغل شهر محسوب می‌شد، اما حالا این رسته دیگر محبوبیت خود را از دست داده است.
طبق گفته طاهری از 1200 مجوز بنگاه معاملاتی 600 واحد در حال حاضر فعال‌اند. وی در این خصوص می‌گوید: به دلیل رکود در خرید و فروش زمین، فعالان این حوزه دست از کار کشیده‌اند و به شغل دیگری روی آورده‌اند.

حل اختلاف در اتحادیه
این روزها اتحادیه مشاوران املاک به محلی برای حل اختلاف با مستاجر و موجر تبدیل شده است، تا آنجا که رئیس اتحادیه مذکور می‌گوید: بیشترین مشکلی که در این حوزه وجود دارد آشنا نبودن مالکان و مستاجران با قوانین عقد قرارداد است.
«ابوالفضل طاهری» ادامه می‌دهد: در بیشتر موارد مستاجران می‌خواهند خانه موجر را قبل از موعد قرارداد تحویل دهند و پول پیش را از وی می‌خواهند که همین موضوع موجب اختلاف بین این دو می‌شود.
وی می‌افزاید: ما تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا چنین اختلاف‌هایی به دادگاه کشیده نشود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code