موضوعات
زنجان

سینمای زنجان جان می‌گیرد

نویسنده: صبا صادقی /خبرنگار -زنجان
به مرور زمان هر روز بر پیچیدگی و تحولات هنر هفتم افزوده می‌شود، هر روز فیلم‌های سینمایی جدیدی در سراسر دنیا ساخته می‌شود و در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. بسیاری از صاحب نظران از آن به عنوان صنعت فیلمسازی نام می‌ببرند...
1396/06/22
به مرور زمان هر روز بر پیچیدگی و تحولات هنر هفتم افزوده می‌شود، هر روز فیلم‌های سینمایی جدیدی در سراسر دنیا ساخته می‌شود و در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. بسیاری از صاحب نظران از آن به عنوان صنعت فیلمسازی نام می‌ببرند.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تغییر و تحولات زیادی در ساخت فیلم‌های سینمایی در ایران صورت گرفت، گرچه نمی‌توان از بعد امکانات و تجهیزات سینمای ایران را با کشورهای دیگر مقایسه کرد، اما کسب اسکار و جایزه‌های بین‌المللی ثابت کرده  توانسته‌ایم حرکت‌های مثبتی در این حیطه انجام دهیم.

سینما در زنجان
شاید زنجانی‌های قدیم سینما در این شهر را با نام سینما لی لی بشناسند که بعدها در حریق سوخت و چیزی از آن باقی نماند. سینما قدس نیز با گذشت زمان به دستور مسئولان وقت تخریب شد. حال زنجان فقط یک سینما دارد. گرچه مسئولان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خبر از ساخت 5 سینما با 700 صندلی در آینده نزدیک داده‌اند و این یعنی در چند سال آینده با سینما بیشتر اخت می‌شویم.

انجمن سینمای جوان
انجمن سینمای جوان در هر استان نشانگر پویایی و علاقه‌مندی جوانان به ساخت فیلم کوتاه سینمایی است، در حقیقت انجمن سینمای جوان می‌تواند سکوی پرتابی برای ورود به دنیای رنگارنگ سینما باشد.
بعد از آنکه «لیلا بیگلی» مدیریت مجموعه سینمای جوان در زنجان را برعهده گرفت، تغییرات مثبتی در این حوزه انجام شد. وی در گفت و گو با همشهری در خصوص ارزیابی از فعالیت‌های انجام شده اظهار می‌کند: قبل از آنکه به ارزیابی کیفی انجمن سینمای جوان بپردازم بهتر است در خصوص کمیت فیلم‌های ساخته شده حرف بزنیم.
وی با تأکید بر این مطلب که پیش تر تعداد فیلم‌های ساخته شده در انجمن سینمای جوان بود، ادامه می‌دهد: با توجه به این‌که فعالیت در حوزه سینما بر گرفته از علم و تجربه است، بیشتر تمرکز خود را روی ساخت فیلم و کسب تجربه توسط فیلمسازان جوان قرار دادیم، چرا که از نظر من ساخت فیلم‌های اولیه به نوعی مشق کردن است.
مدیر انجمن سینمای جوان برای این‌که بتواند جوانان را ترغیب به ساخت فیلم کوتاه کند، از اهرم تشویق بهره می‌برد. وی معتقد است باید جوانان تشویق شوند، حتی اگر نتوانند فیلم خوب بسازند. همه این اقدامات موجب شد جوانان زنجانی بتوانند در جشنواره‌های فیلم بدرخشند.
بیگلی با اعلام این مطلب که ما نمی‌خواهیم فقط در جشنواره‌های موضوعی سلامت، مذهبی و قرآنی حضور داشته باشیم، ادامه می‌دهد: درست است که در این حوزه‌ها به موفقیت‌های زیادی رسیده‌ایم، اما درخشیدن در جشنواره‌های غیرموضوعی یکی از برنامه‌های ماست. بر همین اساس فیلم‌های کوتاه ساخته شده توسط اعضای انجمن توانسته جزو 65 فیلم اول در بین 700 فیلم راه‌یافته به جشنواره فیلم تهران باشد.

سینمای کوتاه ناشناخته ماند
بیگلی در ادامه سخنانش به آشنا نبودن مردم با فیلم‌های کوتاه اشاره می‌کند. وی در این خصوص می‌گوید: غالبا افراد با سینمای کوتاه آشنا نیستند. این در حالی است که ساخت چنین فیلم‌هایی به مراتب سخت‌تر از ساخت فیلم‌های بلند است.
وی ادامه می‌دهد: فیلم‌های کوتاه غالبا مجالی برای دیده شدن ندارند. گرچه رویکرد دولت جدید استفاده از گروه هنر و تجربه است که بیشتر برای هنرمندان قابل استفاده است. وی ادامه می‌دهد: طبق اخبار شنیده قرار است فیلم‌های این گروه در زنجان نیز اکران شود.

محدودیت بودجه
تراژدی کمبود بودجه به انجمن سینمای جوان هم کشیده شده است. تا آنجا که بیگلی در این خصوص اظهار می‌کند: با این‌که از نظر امکانات و تجهیزات فیلمسازی زنجان در سطح بالایی نسبت به سایر استان‌ها قرار دارد، اما کمبود بودجه موجب شده نتوانیم از مربی و معلمان این رشته استفاده و اقدام به برپایی ورک‌شاپ‌های حرفه‌ای با حضور اساتید مجرب کنیم. ما نباید از این مساله غافل شویم و برای این‌که فیلمسازان حرفه‌ای تربیت تحویل دهیم باید از کارگردانان حرفه‌ای برای آموزش دعوت کنیم.

سینما، صنعتی گران
مدیر انجمن سینمای جوان در ادامه گفت و گویش سینما را یک صنعت هزینه‌بر و گران معرفی می‌کند و ادامه می‌دهد: به دلیل گران بودن این هنر و حمایت نشدن ممکن است بسیاری از جوانان علاقه‌مند و با استعداد نتوانند به اهداف خود برسند. گرچه سینمای جوان تمام تلاش خود را به کار بسته تا از جوانان حمایت مالی و معنوی داشته باشد.
بیگلی با اعلام این مطلب که استان، 10 فیلم کوتاه ساخته شده، می‌افزاید: به طور حتم با حمایت‌های بیشتر می‌توانیم شاهد ساخت فیلم‌های بهتر و بیشتر باشیم.
وی سپس از استعداد جوانان زنجانی در ساخت انیمیشن سخن می‌گوید و می‌افزاید: جوانان زنجانی استعداد زیادی در ساخت انیمیشن دارند و می‌توانم به جرات بگویم که اگر امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در این حوزه افزایش پیدا کند، زنجان قطب انمیشن‌سازی می‌شود.

درگیری هویتی فیلمساز
مدیر انجمن سینمای جوان در ادامه سخنانش با اظهار گلایه از زنجانی‌ها برای نداشتن عرق بومی می‌افزاید: در تبریز فیلمی به زبان آذری به نام «ائوی» ساخته شد. این فیلم بعد از ساخت مورد توجه و حمایت تبریزی‌ها قرار گرفت و توانست به دلیل ساختار خوب در جشنواره‌های مختلف برگزیده شود، اما متاسفانه در زنجان شاهد چنین حرکت‌هایی نیستیم. بیگلی می‌افزاید: مشکل عمده‌ای که در بین فیلمسازان جوان زنجانی وجود دارد، نبود ایده است. آنها ایده پروری نمی‌کنند و از همه مهم‌تر این‌که با بحران هویت درگیرند. بیشتر آنها از هویت خود دوری می‌کنند. در حالی که بسیاری از کارگردانان وقتی در شهر خودشان فیلم می‌سازند سعی می‌کنند کاراکتری از محیط خودشان را در فیلم بگنجانند. اما در فیلم‌های بچه‌های زنجانی از هویت زنجانی چیزی نمی‌بینیم. آنها روی داشته‌های بومیشان تمرکزی نمی‌کنند.
وی ادامه می‌دهد: بسیاری از فیلمسازان ترجیح می‌دهند به جای استفاده از زبان و بازیگران بومی از بازیگران سطح پایین تر غیر بومی استفاده ‌کنند.

   بخش خصوصی استقبال نمی‌کند
مدیر انجمن سینمای جوان زنجان درباره استقبال بخش خصوصی و حمایت از جوانان  اظهار می‌کند: واقعیت این است که در این حوزه فعالیت‌های کمی انجام شده و برای این‌که این بخش پای کار بیاید باید برنامه‌ریزی کرد و جدی‌تر به آن اندیشید و راهکار ارائه داد.
«لیلات بیگلی» می‌افزاید: علاوه بر این‌که ممکن است بخش خصوصی درک بالایی از ساخت یک فیلم هنری نداشته باشد، ساخت فیلم‌های سخیف با همکاری بخش خصوصی همچنان به قوت خود باقی است که نمونه‌های آن را در شهر دیده‌ایم.
مدیر انجمن سینمای جوان به این سخنان بسنده نمی‌کند و می‌گوید: چنین مسائلی موجب می‌شود بخش خصوصی اعتمادی به فیلمسازان نداشته باشد. باید بگویم سرمایه‌گذاری در این حوزه به قهقرا می‌رود و باید فکری اساسی در این مورد کرد.
مدیر انجمن سینمای جوان از مهاجرت جوانان با استعداد زنجانی به تهران نیز می‌گوید. وی ادامه می‌‌دهد: گرچه این اتفاق می‌تواند خوب به نظر برسد، اما مساله اینجاست که فیلم‌های ساخته شده به اسم زنجانی‌ها نیست و این مساله غم‌انگیز است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code